1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Devojki da ve pitam nesto ... posle kolku vreme od kiretazata prv pat bevte na kontrola i dali pregledot e samo na eho ili i vaginalno? Fala na odg.
     
    На Tinka1234 и tigrica92 им се допаѓа ова.
  2. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Јас бев после еден месец(по завршување на првата менструација) и вагинално ме гледаше за поубаво да се види дали е исчистено како што треба.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Јас после една недела бев, да ме провери дали е се добро и исчистено, јас не примав никакви антибиотици, капки и сл. Д-р ми кажа само витамините да си ги продолжам, затоа што немало потреба од друго, јас и не крварев многу, околу 7 дена одприлика, и фака богу немав никаков проблем, а после завршување на прва менструација бев, и си направив брисеви и хормони.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Zal mi e za site sto ostanavte bez vasite seuste nerodeni bebinja.. mislam deka toj sto ne go doziveal toa, nikogas nema da ne razbere :sweat:;(;(
    Jas imav dvoroga matka, celo vreme pod terapija Utrogestan, Dabroston, Krinon gel i Progesteron inekcii. Dzabe. Vo ponedelnikot bev na pregled d-r mi rece malku odlepeno bebeto od placentata ama ke se sredi pod terapija si. Sledniot den imav jaki bolki i krvarenje preobilno, pojdov na bolnica kade mi kazaa deka plod nema. Sum go isfrlila preku krvarenjeto. Mi dadoa nekakov sistem i mi kazaa deka po nekolku saati ke me pregledaat pak dokolku ne e se isfrleno preku krvarenjeto, ke me cistat. Me iscistija so celosna anestezija. Bev vo 10 ta nedela (pred 4 dena se sluci toa) . Mi dadoa nekoi kapki i antibiotik nekoi kapsuli. Denes i vcera mnogu me boli stomak kako menstrualni bolki nz dali e normalno? Sto ako ne sum dobro iscistena, kako bi se setila?
     
    На Tinka1234 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  5. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Искрено јас после киретажата и целата ситуација што навистина тешко ја доживеав, три месеци не можев да се доближам до болница, а не па на преглед да одам и нозе да ширам ( јас имав missed во 9та недела со ивф бев тогаш останата бремена)
    Значи индивидуално е,ти како се чувствуваш така, за месец, два, три, сепак мора контрола да се направи,на ехо да се види дали е исчистено како што треба, па да си направиш испитувања, па со нови сили се фрлате на работа :)(fingers)
    Вагинален е прегледот инаку, така најдобро се гледа матката, ендометриумот, не дај Боже миоми, полипи...
     
    На Maja92@, Tinka1234 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  6. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Најпрво многу ми е жал мила. Исто и јас имав мисед во 8-9 недела. Истото е и со мене со болките. После 5-6 дена ги имав дури и појаки од менструални а се погодив и трета смена на работа а баш и короната тогаш скоро фати и ми беше страв да одам во државна болница. Циркузи бев ама 2 дена имав болки и нормално е ми рекоа. Кога се пробудив после чистењето ми дадоа до знаење дека после неколку дена ќе сум имала болќи. И така беше. Истиот ден после чистењето јас имав виша сила ама после 5-6 дена неможев ни да седам ни да стојам мислам господ дека го видов. Се поминува мила. Ти посакувам прво и последно да ти е ова тешкотија.Инаку за да знаеш дали е добро исчистено после откако ке ти заврши наредната менструација обавезно на преглед кај гинеколог да те види дали е се исчистено како што треба.
     
    На tigrica92 и Thallia им се допаѓа ова.
  7. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Zal mi e za tvojata zaguba ... site mineme niz ist ogin
    Zal mi e dusho za tvojata zaguba. Ovde site pominuvame niz ist ogin - bolka golema mene mi rekoa deka posle cistenjeto ke imam menstrualni bolki i deka toa e normano. Eve veke cela nedela pomina od kiretazata, bolki imam mnogu malku, minimalni ... Cuvaj se
     
  8. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Izvinete vaka, mozebi ke vi zvuci glupo no shto e toa mised?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    dusata ni gori, znam kako e. Mene ovde mi zakazaa termin na 18 ti, znaci posle celi 20 dena. Nemozes da biras koga sakas ama eve me intreesirase da znam kakov ke bide pregledot. Sakam da znam koi ispitivanja isto treba da si gi napravam posle toa. Mene mi se vrti samo bebce i bebce vo glava postojano i vednas stom mozam sakam da probam odnovo...daj boze da ne pominuvam niz isti bolki pak- i pred da se fati bebuska posle godina ipol probuvanje postojano si placev koga ke mi dojdese Daj boze site da se izraduvame sto poskoro so ubavi vesti.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Веројатно си во странство некаде, не знам каква е процедурата таму,еве ќе кажам лично за мене, како што спомнав ехо да се види состојбата на матката после извршената интервенција, правев пап тест, микробиолошки анализи, хормонален статус и Torch.
    Не си прави притисок сама на себе,знам колку е тешко и низ што минуваш, колку и да те тешам, болката нема да ти се намали ниту ќе исчезне, но ако само бебче и бебче ти е во умот можеш да си предизвикаш сосема спротивен ефект, знаеш и сама колкав проблем може да направи психата,затоа остави ги работите да се смират, посвети се на себе, пробај да правиш нешто што те исполнува, врати се на работа, биди зафатена.... Едноставно, пробај да го прифатиш фактот дека ова бебе не било за вас и дека дедо Боже.чува нешто подобро кое ќе дојде и ќе ве израдува.
     
    На Radost i ocaj и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  11. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Мисед абортус е ран губиток на бременоста (пред 20 гастациска недела). Има постоење на ембрион или фетус во матката кој за жал изгубил срцева акција и не го продолжил својот развој.
     
    На Radost i ocaj, Maja92@ и Thallia им се допаѓа ова.
  12. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Болките ти се од капките јас имав страшни болки,кога ги завршив престанаа болките.Тие ја стистаак матката за да се исчесте и зато ти се болките не се грижи ќе ти поминат.
     
    На tigrica92 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Do koga treba da gi pijam? Pri kraj sum so sisenceto pa ne znam dali da zemam drugi ili dovolno se..
     
  14. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Znaci i jas spagam ovde mojata moma ja izgubiv vo 15-ta nedela nemase ♥️-ceva reakcija. Dusa majkina-otide kaj Angelite ☹
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Znam deka si vo pravo noo - ete neizbezno mi e da ne mislam na toa -- plus ovde nemam nikoj od moite... ke se potrudam, drugo ne mi preostanuva ☹ Pozdrav
     
  16. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Јас испив едно па отидов на контрола ми ги продлжи имав сеуште крв за да се дочистам,треба да одиш на преглед да види матичната дали си целосно дочистена.
     
    На Tinka1234 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  17. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Citam kaj drugite clenki sto ne bile docisteni pagale kako partali..jas dosega voopsto nemam takvo nesto, samo bledo rozova krv ..nz sto da pravam , ke se konsultiram so doktorkata sto ja vrsese kiretazata .
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема врска тоа што пагаат парчиња дека не е исчистено. Јас од секогаш сум имала болна и обилна менструација со густи парчиња.
     
  19. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Колку и до кога треба да ги пиеш, консултација САМО со гинеколог. Немојте ве молам ништо на своја рака.
     
    На tigrica92 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  20. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Devojki, kolku vreme pomina dodeka da se oporavite od ovaa bolka i zaguba? Znam kaj site e razlicno, sekoj razlicno se nosi so bolkata i ustvari taa ne pominuva, tuku samo se naviknuvame da ziveeme so nea imate li nekoi posledici lna zdravjeto posle toa? Jas nemozam da se smiram, postojano si placam i samo vo tel. Ili tavan gledam po cel den. Ne sakam nikoj da gledam, nisto da pravam :/ Oslavlbnata sum 7 kg za 1 nedela i se osekam kako mizerija od covek da sum mislam deka i likot mi se smeni
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.