1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Најди си некоја занимација (читај книга, гледај филм). Болката останува и треба да научиш да живееш со неа. 3 месеци поминаа откако ме чистеа и сеуште кога ќе видам бебиња по улица и мака ми пага и по некоја солза.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Jas prvite 2 dena si placev nonstop nonstop mislev ke zapadnam vo depresija ama se pomiriv toa e toa ..sepak koga gledam nekoj film ili mali deca stanuvam emotivna mislam deka toa sekogas taka ke si ostani
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    515
    Пол:
    Женски
    Kako Gledam film, a ustvari on me gleda mene za knigi ne sakam da gi citam ovie 4 sho gi imam momentalno ovde. Uste poveke me boli, sodrzinata im e takva da so 7 invitra i posle 10 god. i se izvadi majkata na glavniot lik, drugite isto tazni :( Jas gotvam, a ustvari se pogresno pravam, baram nesto, a veke sum go zela itn. Mislam deka sum kako duh
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Мислев на некои смешни филмови и книги.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    515
    Пол:
    Женски
    Fala ti vo sekoj slucaj sto se trudis da pomognes :* imaj ubav den
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Не можеш да очекуваш преку ноќ да исчезне сета тага и болка што ја чувствуваш, сепак кај тебе се уште е многу многу свежо и плачи колку што ти се плаче, викај, олесни си ја душата... Знаеш како велат, и на времето му треба време за да ја залечи раната... Сепак не дозволувај да западнеш во депресија, верувај дека секоја втора жена за жал ја доживеала истата болка и се соочила со таква загуба, не си ни прва ни последна, читај на нет има многу корисни совети како да се справиш со тагата,што може да ти помогне за да ги пребродиш овие први тешки моменти, или побарај совет од стручно лице ако не можеш сама да го надминеш ова.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може да ми ја објасни постапката некој за во Чаир како е за киретажа ? Дали е болно , колку време се останува во болница ?
     
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    За чаир незнам точно,но под анестезија ке си нема да имаш никакви тешкотии при будење а нема да имаш ни болки. Онака како да добиваш циклус,нелагодност ке имаш ден два...
    Јас останав 3 дена на болница но дека кренав температура и може дека скоро 12та недела бев... мислам одма после саат два да истече инфузијата и пуштаат дома. А и подобро да си дома.
    Нема да те боли не се плаши:hug:
    И штом завршиш со оваа голгота ке имаш терапија ке добиеш прв циклус и полека полека ке си испиташ зошто се случило. Нека не те вади од такт одговорот кога ке ти речат природна селекција... јас неможев да се помирам и да чекам.
    Сакам да ти пишам да бидеш храбра. И да не се откажуваш.
    И да бидеш за брзо со убави вести тука.:hug:
     
    Последна измена: 11 јуни 2020
    На Radost i ocaj, Mince1988, Thallia и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Што се случи?
     
  10. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    И јас незнам за во чаир ама без разлика каде е не е болно ич. Со анестезија те чистат. Се наежив од постот:(:(не би посакала на никој да му се случи ова.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Нема плод во постелката.
     
  12. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Eve me i mene da vi se pridruzam vo ovaa neubava tema. Mojata radost zavrshi,imav spontan vo 17ta nedela (bliznacka bremenost)
    Spontaniot mi se sluci pred skoro 4meseci.
    Mnogu e teshko na nikoj ne mu go posakuvam ova. Bev vo mn.losha sostojba postojano placev,odev na psiholog,primav lekovi za smiruvanje... sega stojam nekako na noze fala mu na gospod i ne se predavam pocnav so ispituvanja,napravic TORC,pap i brisevi,sekako i eho.Bi ve zamolila ako nekoj znae mu e ukazano shto dopolnitelno treba da se ispita da pishe.
     
  13. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    @bokace1 Зошто прашуваш ти за тоа?
     
  14. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал мила. На никој не би му посакала вакво нешто. И јас пред 3 месеци имав мисед абортус. Сега почнавме пак со обиди. Би сакала последен да е абортусов. Мене ми кажаа да испитам плус генски мутации, хормони обавезно на 3 ден од циклус, 3Д на утерус(да не има некоја аномалија на матката). Овие ми ги кажаа Др. Трајковски од Њуборн за мојов случај. А дали би важеле и за тебе истите незнам. Сепак би те советувала да се консултираш со специјалист од приватните клиники(носи ги и досегашните резултати). Природно остана бремена или?
     
  15. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Znam kako ti e,polosho od ova nema :(
    Daj boze da ni e posleden i se nadevam ke imame bremenost vo skoro koja ke si ja isterame do kraj.Golem e bog.
    Inaku imam ispitano genetski mutacii da,isto i ma transfuziologija hemostaza,D-dimeri,vit.D (ke go ispitam nego pak). Razgovaraj sl tvojot matichen ginikolog moze ke ti gi predlozi i tebe ovie ispituvanja.
    Mojata bremenost beshe so in vitro.
     
    На Radost i ocaj и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  16. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Матичната моја едвај упат ми дава а не да ми предложи нешто. Со помош на форумов се снајдувам некако. Генски мутации неможам да испитам бидејки во скопје има само во институт за имунологија и хумана генетика а немат уште термини. Уште тоа ми остана и со сите резултати кај др. Трајковски да одам. А во мегувреме почнавме со обиди овој месец.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Off so tie maticni aman i jas so mojava de se razbiram de ne,poveke jas si baram ona slabo predlaga neshto plus ispituvanja. Jas seushte ne sum pocnala so obidi,ako e se ok planiram na konsultacii da odam kaj dr.za sterilitet.
    Daj boze ovoj mesec da ti bide uspeshen,da si gi vidish 2te crtki na testot :)
     
    На Radost i ocaj и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  18. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал дека пиша во темава, те следев кога беше бременс бидејќи и јас имам прпблем со цервикс.
    Знам дека правеше серклаж. Тоа ли го установија како причина?
    Бидејќи тоа е важно за понатаму кои испитивања да се напраат. Јас има биохемиски и еден миссед и испитував: Генски мутации, кариотип, витамин Д, хла типизација, оперирав септум, бидејќи точна причина не се знаеше.
    Кај тебе докторот не ти кажа дека е тоа причината? Или пак самото ставање нс серклаж поради инфекции ?
    Бидејќи за наредна бременост има опција и за абдоменален серклаж доколу тоа е причината.
    Претешко е, но никогаш не треба да губиме надеж. Ќе победиме :hug:
     
  19. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Nishto konkretno ne mi kazaa osven se slucuva cesto spontan a ti si so 2 i kaj tebe rizikot e dupol.Cekam rezultati od obdukcija :( iako ne veruvam deka nesto i toa ke pokaze,zasto i dvete bea ok osven ako e vozmozno na shto i se somneva maticnava infekcija na postelkite Shto i da e jas sepak sakam da ja znam pricinata.
    Ti posakuvam usp
    eshna i mirna bremenost do kraj
    P.S.Mislam sme i kaj ist dr.(dr.Ivanovski) ?
    Ke sakash li da mi kazesh shto e hla tipizacija,kade se pravi i neshto okolu toa.Go nemam jas ova ispitano
     
    Последна измена: 11 јуни 2020
  20. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Хла типизација е испитување колку гени ви се совпаѓаат со партнерот. Имам пишувано на темиве за тоа. Мислењата на докторите се поделени во однос на ова. Не е баш докажано дека прави проблем.
    Многу е важно да ја знаеш причината. И бидејќи е втор трисеместар, инфекција може да е причината а и некомпетеен цервикс.
    Да и јас сум кај Ивановски. Лежам и се надевам ќе иструркаме до асална недела.
    Ти посакувам успешна приказна што поскоро (fingers)