Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

 1. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  После 3 месеци и јас добив уринарна инфекција, не знам зошто:(
   
  На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  859
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам после колку време од спонтаниот се исчистивте од бетата ?
  Ги имам уште симтомите денес 5ти ден , и тестот дава бледа црта пак :shake:
   
 3. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  580
  Допаѓања:
  646
  Пол:
  Женски
  Последниов пат по три недели.
   
  На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  859
  Пол:
  Женски
  Дали имате искуство околу ова па да ми помогнете , инаку имав една папка со сите испитувања , отпусни листи и се што сум правела , па таа папка сум ја изгубила (facepalm)
  Ми треба отпусното писмо од ГАК од 2013 година што сум се породила и обдукцискиот наод од бебето исто 2013 година , е сега дали по матичен број може ли да ми дадат фотокопија , дали во систем ги чуваат ?
   
 5. curlyhair

  curlyhair Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  1.694
  Пол:
  Женски
  Не сум многу упатена не сум имала искуство ,ама документи кои се веќе застарени,би требало да ги чуваат во архива,ако прашаш може можат да извадат копија.
   
  На Slonce91 и bokace1 им се допаѓа ова.
 6. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  1.009
  Сигурно имаат документи али пред се колку ќе сакаат да ти завршат работа
   
  На bokace1 и curlyhair им се допаѓа ова.
 7. curlyhair

  curlyhair Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  1.694
  Пол:
  Женски
  Да да на тоа и мислев,јас работам во здравство и имаме документи што ги чуваме во папки во архива и по тоа знам,ама зависи колку ќе сакаат.
   
  На Slonce91, bokace1 и Brpbrp им се допаѓа ова.
 8. KayaLena

  KayaLena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  671
  Сите документи треба да се во Мој термин, матичната може да ти ги испечати. Позз
   
 9. MrenaRiba

  MrenaRiba Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2013
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  419
  Пред 1г останав бремена и потоа доживеав спонтан абортус...Иако не ми беше прва бременост,се осеќав ужасно,скршено,западнав во депресија.Прекинавме да се обидуваме за друго дете,млада сум јас уште си реков,ќе биде некогаш повторно,не требало сега,почнав да одам и на психолог после таа загуба,многу тешко ми дојде и веќе не се осеќам спремна за повторно да поминам низ таа борба.Мм не покажуваше толку,но беше срушен и тој,поготово се срушив кога го видов како една вечер плаче додека јас спиев,потешко не ми било.Подобра сум сега,решив да се посветам на себеси,планирам да запишам факултет и да започнам да правам нешто и за себеси.Ви пишувам за поддршка,нема нешто потешко од ова за една жена.
  Ама сите ќе успееме,ќе биде,надежта последна умира. :l:
   
  На Brpbrp, Thallia, curlyhair и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Викичка123

  Викичка123 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Lele jas deneska bev do market i pozem otidov po edna rabota se natovariv a 6ta nedela sum bremena i dodeka si odev nakaj doma dali od teskoto sto go nosev mi se stezi i sega vikam lele ako mi se desi nesto abe samo na toa mislam cel den ,pa pocnat da sitam simptomi na spontan abortus da ne imam nekoj od tie...abe lele se mrdnav trista filma mi pominaa niz glava
   
 11. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  859
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека ќе успеам така да ги најдам :doh:
  Гледав и во темата за генетски мутации и таму сум ставила резултат , но цела папка како да ми пропаднала во земја(facepalm)
   
 12. curlyhair

  curlyhair Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  1.694
  Пол:
  Женски
  Држам среќа да ти свршат работа.
  Пробај да се сетиш каде последно беше со папката.
   
  На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ena0310

  Ena0310 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво лугенца,сакам да ја дподелам мојата болка тука.Ми се сруши светот по втор пат.Првиот абортус го имав пред 2 години, тогаш ми се имаа закачено 2 едното се исушило ,го повлече и другото и бременоста ми заврши во 7ма недела, Беше болно многу патев ми беше прва бременост, имаше последици врз мене и психички,физички и душевно.Ги напраив сите испитувања се беше ок,рекоа обично првите бремености се такви млада си се дешава.Се помирив и помина се , еве сега втор пат останав бремена, пресреќна бев за 2 цртки, отидов одма на лекар рече се е во ред плодот е вграден супер имаше реакција во 7 недела,ми рече докторката на контрола и скрининг прв за еден месец.Не дозволив стравот да ме победи и решив дека ке направам се што можам да си има бебче овој пат, се хранев најздраво,се пазев многу цел тој месец си го галев мешето и му пружав радост и лјубов осеќјав дека расте и се развива.Отидов после месец на контрола коа очекував прв пат да си го видам бебето во 12 недела.. на ехото не ми покажуваше ништо освен точката иста што ја имаше у 7ма,не ми се развил плодот и ме исчистија, кое разочарување ми се деси само тие што поминале низ изтото можат најубаво да ме разберат,многу се плашам и се надевам дека ке бидам доволно храбра и силна да го поминам и ова :( ;( ;( ;(:(
   
 14. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  1.009
  Многу жени поминале низ ова некои еднаш некои повеќе пати. Биди храбра направи хормонални испитувања,генетски мутации,кариотип,матката снимај ја,пап,брисеви и за три месеци пробајте пак таман до тогаш ќе ги направиш сите испитувања и спермограм и спермокултура направете. Најбитно е дека остануваш природно бремена сега само треба упорна да бидеш. Знам тешко е сакаш да се соземеш прво па после да испитуваш али најубаво уште сега барем да знаеш на што си. Ти посакувам успех и наредна бременост да не ја искусиш оваа болка :hug::hug:
   
  На Ena0310 и K7M10J им се допаѓа ова.
 15. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Ок е советот само хормони посебно треба малце да почека пред да испита. Чекај сега додека се стабилизира телото, додека се излечи, да се врати во нормала... Ако испита одма хормони нема да биде ок.Повеќе би ја советувала на есен да почне да испитува. Со коронава не знам ни дали ќе може сега да направи хсг, кариотип, хистероскопија и слично, а дали може да си дозволи приватно можеби да а можеби и не. И пишав јас пред некој ден пред да оди на киретажа. Нејќев сега да ја бомбардирам со се што може да испитува затоа што и самата кажа дека дури и се јавува страв од бременост и гинеколози. Нека се одмори, психички посебно, а ние сме тука да ја бодриме @Ena0310 :handshake::hug::l:
   
  Последна измена: 8 јули 2020
  На ivance.., Ena0310 и Brpbrp им се допаѓа ова.
 16. Ena0310

  Ena0310 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Фала ви, ќе ги направам сите испитувања здравје од септември, претходнот пат кога имав абортус ми испитуваа и хормони ,торч некои други не ми текнува точно што,исто и плодот ми беше пратен на анализа и тоа се ми рекоа дека се ми е ок сум немала конкретно некаков проблем.Не ми е јасно стварно зошто и лекарите немаат конкретен одговор за појавата некогаш,просто викаат природна селекција и така требало да биде ;(
   
 17. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  1.009
  Штом имаш испитувано хормони и торч и на анализа ти е пратен плодот и се е океј. Во тој случај кариотип не ти ни треба ти остануваат генетски мутации прво ова испитај па после хсг. Можеби имаш мутација некоја што прави проблем битно е дека и за тоа има решение:) сега одмори се психички колку што можеш
   
 18. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Сега после вториов пат може посериозно ќе ја сфатат работата. И не ги чекај да ти кажат сами што се да испитуваш затоа што некои жени стигаат и до 2-3 неуспешни ин витра па дури после испитуваат и откриваат кај бил проблемот.
   
  На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.698
  Допаѓања:
  49.722
  Пол:
  Женски
  Tрансфузиолошките и имунолошките испитувања обавезно направи ги.
  Сега ти е претешко за да може некој збор да те утеши. Но важно е дека забременуваш и наредниот пат ќе биде во ред. :hug:
   
  На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bebce162015

  Bebce162015 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravo da te prasam kaj pravese kiretaza i kaj koj doktor.kolku si zadovolna.jas sum 7 nedela i isto treba kiretaza mi rekoa poz