1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    5.672
    Пол:
    Женски
    После 3 месеци и јас добив уринарна инфекција, не знам зошто:(
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам после колку време од спонтаниот се исчистивте од бетата ?
    Ги имам уште симтомите денес 5ти ден , и тестот дава бледа црта пак :shake:
     
  3. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Последниов пат по три недели.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Дали имате искуство околу ова па да ми помогнете , инаку имав една папка со сите испитувања , отпусни листи и се што сум правела , па таа папка сум ја изгубила (facepalm)
    Ми треба отпусното писмо од ГАК од 2013 година што сум се породила и обдукцискиот наод од бебето исто 2013 година , е сега дали по матичен број може ли да ми дадат фотокопија , дали во систем ги чуваат ?
     
  5. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Не сум многу упатена не сум имала искуство ,ама документи кои се веќе застарени,би требало да ги чуваат во архива,ако прашаш може можат да извадат копија.
     
    На Slonce91 и bokace1 им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.718
    Допаѓања:
    12.824
    Сигурно имаат документи али пред се колку ќе сакаат да ти завршат работа
     
    На bokace1 и curlyhair им се допаѓа ова.
  7. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Да да на тоа и мислев,јас работам во здравство и имаме документи што ги чуваме во папки во архива и по тоа знам,ама зависи колку ќе сакаат.
     
    На Slonce91, bokace1 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  8. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Сите документи треба да се во Мој термин, матичната може да ти ги испечати. Позз
     
  9. MrenaRiba

    MrenaRiba Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    1.282
    Пол:
    Женски
    Пред 1г останав бремена и потоа доживеав спонтан абортус...Иако не ми беше прва бременост,се осеќав ужасно,скршено,западнав во депресија.Прекинавме да се обидуваме за друго дете,млада сум јас уште си реков,ќе биде некогаш повторно,не требало сега,почнав да одам и на психолог после таа загуба,многу тешко ми дојде и веќе не се осеќам спремна за повторно да поминам низ таа борба.Мм не покажуваше толку,но беше срушен и тој,поготово се срушив кога го видов како една вечер плаче додека јас спиев,потешко не ми било.Подобра сум сега,решив да се посветам на себеси,планирам да запишам факултет и да започнам да правам нешто и за себеси.Ви пишувам за поддршка,нема нешто потешко од ова за една жена.
    Ама сите ќе успееме,ќе биде,надежта последна умира. :l:
     
    На mal.ecka, Brpbrp, Thallia и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Lele jas deneska bev do market i pozem otidov po edna rabota se natovariv a 6ta nedela sum bremena i dodeka si odev nakaj doma dali od teskoto sto go nosev mi se stezi i sega vikam lele ako mi se desi nesto abe samo na toa mislam cel den ,pa pocnat da sitam simptomi na spontan abortus da ne imam nekoj od tie...abe lele se mrdnav trista filma mi pominaa niz glava
     
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе успеам така да ги најдам :doh:
    Гледав и во темата за генетски мутации и таму сум ставила резултат , но цела папка како да ми пропаднала во земја(facepalm)
     
  12. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Држам среќа да ти свршат работа.
    Пробај да се сетиш каде последно беше со папката.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Здраво лугенца,сакам да ја дподелам мојата болка тука.Ми се сруши светот по втор пат.Првиот абортус го имав пред 2 години, тогаш ми се имаа закачено 2 едното се исушило ,го повлече и другото и бременоста ми заврши во 7ма недела, Беше болно многу патев ми беше прва бременост, имаше последици врз мене и психички,физички и душевно.Ги напраив сите испитувања се беше ок,рекоа обично првите бремености се такви млада си се дешава.Се помирив и помина се , еве сега втор пат останав бремена, пресреќна бев за 2 цртки, отидов одма на лекар рече се е во ред плодот е вграден супер имаше реакција во 7 недела,ми рече докторката на контрола и скрининг прв за еден месец.Не дозволив стравот да ме победи и решив дека ке направам се што можам да си има бебче овој пат, се хранев најздраво,се пазев многу цел тој месец си го галев мешето и му пружав радост и лјубов осеќјав дека расте и се развива.Отидов после месец на контрола коа очекував прв пат да си го видам бебето во 12 недела.. на ехото не ми покажуваше ништо освен точката иста што ја имаше у 7ма,не ми се развил плодот и ме исчистија, кое разочарување ми се деси само тие што поминале низ изтото можат најубаво да ме разберат,многу се плашам и се надевам дека ке бидам доволно храбра и силна да го поминам и ова :( ;( ;( ;(:(
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.718
    Допаѓања:
    12.824
    Многу жени поминале низ ова некои еднаш некои повеќе пати. Биди храбра направи хормонални испитувања,генетски мутации,кариотип,матката снимај ја,пап,брисеви и за три месеци пробајте пак таман до тогаш ќе ги направиш сите испитувања и спермограм и спермокултура направете. Најбитно е дека остануваш природно бремена сега само треба упорна да бидеш. Знам тешко е сакаш да се соземеш прво па после да испитуваш али најубаво уште сега барем да знаеш на што си. Ти посакувам успех и наредна бременост да не ја искусиш оваа болка :hug::hug:
     
    На Ena0310 и K7M10J им се допаѓа ова.
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ок е советот само хормони посебно треба малце да почека пред да испита. Чекај сега додека се стабилизира телото, додека се излечи, да се врати во нормала... Ако испита одма хормони нема да биде ок.Повеќе би ја советувала на есен да почне да испитува. Со коронава не знам ни дали ќе може сега да направи хсг, кариотип, хистероскопија и слично, а дали може да си дозволи приватно можеби да а можеби и не. И пишав јас пред некој ден пред да оди на киретажа. Нејќев сега да ја бомбардирам со се што може да испитува затоа што и самата кажа дека дури и се јавува страв од бременост и гинеколози. Нека се одмори, психички посебно, а ние сме тука да ја бодриме @Ena0310 :handshake::hug::l:
     
    Последна измена: 8 јули 2020
    На ivance.., Ena0310 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  16. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Фала ви, ќе ги направам сите испитувања здравје од септември, претходнот пат кога имав абортус ми испитуваа и хормони ,торч некои други не ми текнува точно што,исто и плодот ми беше пратен на анализа и тоа се ми рекоа дека се ми е ок сум немала конкретно некаков проблем.Не ми е јасно стварно зошто и лекарите немаат конкретен одговор за појавата некогаш,просто викаат природна селекција и така требало да биде ;(
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.718
    Допаѓања:
    12.824
    Штом имаш испитувано хормони и торч и на анализа ти е пратен плодот и се е океј. Во тој случај кариотип не ти ни треба ти остануваат генетски мутации прво ова испитај па после хсг. Можеби имаш мутација некоја што прави проблем битно е дека и за тоа има решение:) сега одмори се психички колку што можеш
     
  18. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Сега после вториов пат може посериозно ќе ја сфатат работата. И не ги чекај да ти кажат сами што се да испитуваш затоа што некои жени стигаат и до 2-3 неуспешни ин витра па дури после испитуваат и откриваат кај бил проблемот.
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Tрансфузиолошките и имунолошките испитувања обавезно направи ги.
    Сега ти е претешко за да може некој збор да те утеши. Но важно е дека забременуваш и наредниот пат ќе биде во ред. :hug:
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo da te prasam kaj pravese kiretaza i kaj koj doktor.kolku si zadovolna.jas sum 7 nedela i isto treba kiretaza mi rekoa poz