1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Jas pravev vo cair, kaj I da pravis cuvstvoto e odvratno I nemozes da bides zadovolna, vo privatnite bolnici uslovite se podobri ama ima enormna razlika vo cenata , tuka plativ samo 700 denari osiguruvanjeto mi pokri , ok sum nemam bolki imav krvarenje samo prviot den, na kontrola mi rece maticnata da idam posle prviot ciklus, ama ne mi se ceka tolku,ke idam narednata nedela da me pogledne na eho za da mi bide pomirna dusata.Sakam najbrzo so mozam da go zaboravam toj den ;(
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Se mislam dali cair ili drzavna toa e sto da se pravi jas mnogu loso se osekam uste sea
     
  3. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ti posakuvam da go zaboravis toj den i da ti kazat dobro na pregledot ❤
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Mislam deka Cair e podobra opcija,na drzavna ne ni pomisliv,posebno so virusov sega...
    Toa e ke bideme silni ke pomine se , ne se zaborava ama nema da boli barem dusata tolku so tek na vreme, mene ova vtor pat mi e ;(
    Te razbiram potpolno I te gushkam silno !
    Pozz
     
    На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala mn te guskam ì ja nesto spasmeks nekoj analgetik se pie li pred kiretazata ?
     
  6. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Ne, treba da otidesh gladna I zedna ,ne treba nisto da jadesh I piesh povise od 8h pred toa mislam za da ne ti se desat nekoi komplikacii so anestezijata.
     
    На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti mn ❤ se nadevam dobro ke pominam. Mnogu se plasam kako ke me iscistat a i sega deka so virusov da lezam tamu ali toa e Baknezi
     
  8. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Ne lezis, ne se sekiraj toa trae pomalce od pola saat, se maltretiras I te ubiva psihicki dodeka cekas tamu ako ima I drugi pacienti, inaku te uspivaat te cistat I za pola saat te pustaat doma.Ne se plasi se ke bide ok , bidi silna <3
     
    На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti mn na podrska navistina mi trebase
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki. Posle kiretazata kolku dena imavte bolki i krvarene.kako sw osekavte. 9 nedela bev i so obicna kiretaza me iscistija
     
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас ти пишав и во друга тема ќе ти пишам и тука .
    Вториот ден имав како болки дури со инекција Кетонал се боцкав , првиот ден обилно како мензис да имав крварев потоа 7 дена така по малку кафеаво имав.
    Ужасно се осеќав , но не се затворив дома цело време шетав бев со луѓе нон стоп и тоа ми помогна малку психички да се стабилизирам.
    Ќе ти направам споредба со првиот спонтан и сега , со првиот се затворив дома и тагував нон стоп , датата секој месец и година ме болеше и вриштев дома , сега шетав нон стоп не се затворив и подобро се осеќам . Вториот пат сега и мене со обична киретажа ме чистеа , мој совет најдобро намерно , стави си го во глава тоа дека така требало да биде и подобро сега од колку понатака , боли знам дека боли јас 7 години се мачам за бебе сито и решето поминав . Сега си го сватив тоа и го заборавам како да не било , верувај подобро ќе ти биде .
    Веќе клише е тоа опушти се , нервира но пробај мисли на друго нешто . Доколку ти треба разговор пиши ми порака да не замарам во коментари , има членки што ги нервира мојте мислења што од искуство ги пишувам :lol:
     
    На buba4e89, ivani30 и Bebce1 им се допаѓа ова.
  12. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    После колку време почнавте да пиете витамини и да се спремате за обид на нова бременост ?
    Нестрплива сум :wasntme:
    Муж одлучно си кажа да не спомнала пред да поминат 6 месеци ]:)
    Што убаво си бев опуштена сега црвот почна да ми работи (facepalm)
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  13. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Убаво ти кажал мужот, нека се смират хормоните малце, поработи на себе и на вас периодов. Шетајте, прајте си да ви биде убаво, внеси здрава исхрана, оди на воздух негде, прими витамин д. Ти може така се осеќаш ама он не. А и неговите чувства се битни.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Девојки,
    Дали некоја од Вас е позитивна на лупус антикоагулант? Како поминала со бременост? Многу сум исплашена.
    Поздав. :hug:
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Јас сум ти пишав во ЛП таа тема е на долго и широко :)
     
    На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ве прашам со колкава бета бевте примени и како би се намалуваа периодично и со колку ве испуштија.
     
  17. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мое искуство ќе напишам , на 12.05 бев на ехо поради болка во стомакот , на ехо се виде дека личи на бременост , после прегледот имав позитивен тест.
    На 13.05 имав 510.9 бета , после 10 дена имав 11273 бета , после две недели имав 9.700 бета и ме исчистија . Контролната бета после 10 дена веќе беше падната на 22.
     
  18. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, da prasam nesto!
    Pred 2 meseci imav kiretaza vo 15 ta nedela, 4 ti mesec Posle kiretazata krvarev skoro 3 nedeli, 1 nedela pauza pa mi dojde 1 va menstruacija. Pred 1 nedela bev na pregled na privatno za Torc, mikrobioloski, bris, papa, cervikalen. Rezultatite izlegoa - imam ureoplazma i plus uste 3 vida na bakterii t.e nz sto e toa potocno, samo pisuva reaktivni deka se. Se javiv na gin. i im izdiktirav rezultatite, a tie mi rekoa da pijam vibramicin i poliginax vaginaletki. Denes majka mi gi odnela kaj maticniot lekar rez. i tamu rekle deka 10 dena vo isto vreme vibramicinot treba da go pieme zaedno so maz mi i isto taka toj da se macka krem kanesten i da nemame odnosi. Prasanjeto mi e - dali nekoja od vas ima slicno iskustvo, dali i dvajcata imate pieno terapija i dali znaete dali e vibramicinot na baza na penicilin zatoa sto maz mi e alergicen na nego?
     
  19. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Само знам дека двајцата се лечат кога има бактерија , за другото ќе си прашаш доктор . Нека сподели и друга искуство , јас сеуште немам менструација добиено после спонтаниот а поминаа 40 дена и немам направено пап и брисеви.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Треба да пие и он, за да не ти ги предаде пак тебе. Вибрамицинот не е пеницилински антибиотик, не се секирајте.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.