1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    fala ti mnogu na odgovorot...imaj ubava vecer :*
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme posle kiretazata krvarese? Mozebi e bil terminot za mens. pa si iskravarela zaedno so procituvanjeto od kiretaza. Mene taka mi ima kazeno gin. deka kaj nekoi devojki se slucuva istovremeno krvarenje. Presmetaj si otprilika koga trebalo da ti dojde mens. Ubava vecer
     
  3. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    8 дена крварев од кој само првиот ден обилно , потоа постепено се намалуваше. Пред да останам трудна имав на 45 до 52 дена па сеуште си давам рок :)
     
  4. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Najverojatno zatoa sto ne ti e redovna mens. i sega pak ti se vraka vo normala organizmot i zatoa nemas se uste dobieno. Sepak prasaj si ginekolog okolu ovaa rabota i kako da ti se normalizira mens. Ubav den
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ssndra***

    Ssndra*** Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki vaka imam edno prasanje snosti prokrvarev i nemat srceva akcija na plodot.. Doktorot mi veli da pocekam sam da se isfrli da ne odam odma na kiretaza.. Iskustvo nekoj so ova?
     
  6. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Која недела си ?
    Доколку многу прокрвариш големи се шансите сама да се исчистиш , но имаш шанси пак и на киретажа да одиш.

    Јас немам искуство со тоа иако ми велеа ќе прокрвариш и оставивме да чекаме , но во 9та недела моето почна да се деформира и ме исчистија во Чаир. Со помин :hug:
     
  7. Ssndra***

    Ssndra*** Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    6 i pol skoro 7 nedela sum krvaram kako menatruacija da imam doktorot vika da pocekame nekoj den ama jas se plasam dmod infekcija neshto da ne mi se desi bidejki sepak mrtov plod imam
     
  8. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Лошо е да имаш мртов плод а да не крвариш , вака големи се шансите само да се исфрли бидејќи крвариш. Доколку добиеш силни болки одма на доктор не чекај ни еден ден.
    За инфекција не се плаши , следи ситуација на ехо .
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi jas imav takov spontan abortus se se iscisti samo od sebe nekade vo 6 ned ne e strasno nisto
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Otkako ke pocnes da krvares mnogu odi na gin I otkako ke sopre krvarenjeto pa ke odes za da se vide dali se e iscisteno kako sto treba
     
  11. Ssndra***

    Ssndra*** Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Za kolki vreme se iscisti plodot t. E go isfrli?
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ami kolku sto mi trae menstruacijata edno 6,7 dena krvarev posle sopre i bev na eho da se vide dali e se iscisteno
     
  13. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имав престанок на срце во 11+5 недела. Вечер ми дадоа цитотек,утре киретажа. Тешко е.... Ќе полудам
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bulka12

    Bulka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Jas imav missed abortion, plodot prestana da se razviva vo 7 + 4 nedela, a ne znaev do 11 + 3, ne krvarev, znachi imav mrtov plod 3 nedeli vo mene. Nishto ne e strashno, i da mozno e da dobiesh posilni bolki, zatoa shto na matkata i trebaat kontrakcii za da go isfrli plodot. Pochekaj nekoj den, ke mozesh a vidish dali teloto go isfli plodot, ke izgleda kako parche krv. Mozno e i podolgo da krvarish, ama od prilika ke bide 7 dena.
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.571
    Допаѓања:
    12.655
    Тешко е не се заборава , сега испитувања направи си пред да почнеш нова бременост пополека и по можност плодот да го пратат на испитување да видат да не е некоја хромозомска аномалија. Не губи надеж и биди силна многумина го прошле патов што ти сега го поминуваш:hug::hug: И не држи ништо во себе :hug:
     
    На ivani30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Веќе не знам што да мислам. Денес сум 5 недели бремена (или требаше да бидам). Вчера имав слабо крварење со кафеавкаста боја, па розевкаста, но не видов црвена боја или нешто пообилно. Но, бев на преглед и докторката не можеше да види бременост, вели најверојатно е многу рано па затоа. Немаше ни крварење кога отидов кај неа и ми рече не можела да види ни тоа. Не ми даде ништо да пијам ни за задржување на плод, ни за исфрлање на плод. Ми рече помири се со ситуацијава и дојди по една недела. Тогаш ќе видиме дали се развива бебе или е исфрлено или треба киретажа. Многу ме убива неизвесноста. Имам некои болки не многу силни во стомакот. Градите не можам да дефинирам дали ме болат или не, ама некако чудно се ми е ми се чини. Еве утрово пак се напив Пре-мама затоа што не знам што да очекувам. А денес имам слабо скоро и незабележително крварење. Некој со слично искуство? ;(
     
  17. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.175
    Допаѓања:
    3.401
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал, се надевам за недела дена ќе се израдуваш. Инаку ако имаш грчеви и слаби болки можеш да земеш магнезиум, мене ми препорача докторката два пати на ден насабајле и навечер од 250 мг слободно. Јас се чувствувам супер и само навечер зимам онака превентивно. Инаку не спомнавте нешто за да потпомогне пример утрогестан да пробаш да ставаш?, Не се разбирам до толку и мене сега ова прва бременост, ама да ја прашаш докторката . Те разбирам вака фрустрирачки е, чекаш а ништо не можеш да превземеш. :((fingers)
     
    На NewMommy и Brpbrp им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.571
    Допаѓања:
    12.655
    Зошто не ти дала магнезиум едноставно за грчевите...иначе рано е да се види дали има нешто, можеш и преку крв бета хцг да испиташ и да ги видиш вредностите дали има или нема бременост
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Сега прашав за преку крв и ми вели матичната општа докторка дека не може ништо да се види преку крв. Не знам. А магнезиумот би помогнал?
     
  20. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.175
    Допаѓања:
    3.401
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам, баш преку крв е најточно според вредноста на бетата отприлика ќе знаеш која недела си. Можеби си имала подоцна овулација па затоа и неможе да се види ништо на ехо, а и генерално за да видат нешто мислам после 6 недела препорачуваат преглед. Јас да сум на твое место би си проверила преку крв да си бидам мирна. Инаку магнезиумот ќе ти помогне за грчевите претпоставувам.
     
    На Brpbrp и NewMommy им се допаѓа ова.