1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Ништо не ми даде, па дури и почна со зборовите Ајде си имаш едно здраво право дете и тн.. А јас прв пат сум бремена после првото дете. Не е дека нема да имам друго. Се изнервирав па дури и се мислам да одам на друго мислење.
     
  2. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    И јас си мислам да не е па ова имплантациско крварење. Ама пред 5 дена тестот беше позитивен. Многу тешко ми е.Се прерадував и сега разочарување. И сопругот исто така се разочара. Вчера едвај јадевме за да се одржиме во живот.
     
  3. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Аууу дрзок одговор.Што ако имаш веќе едно дете. Ова сега во стомакот како тотално небитно испаѓа. :@

    Јас мислам прво провери си бета преку крв ама со вредност што дава, јас правев во Авицена приватно 700 денари. Што и да има најточно ќе ти каже. Па после со тој резултат евентуално да побараш дополнително мислење од друг гинеколог. Не се откажувај има надеж сеуште.(fingers)
     
    На Meckicja, Radost i ocaj, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу! Не се откажувам никако! Дај Боже се да биде во ред :l:
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Да за грчеви помага и тоа многу јас до ден денес го пијам на почетокот по 2 пати на ден сега по еднаш да не беше тој мислам дека ќе полудев:)
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Eve sega po telefon ja prasav i mi rece da zemam Utrogestan 200 mg 2x1. Daj Boze da pomognat
     
    На Fatalnata и CareTee им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odi kaj drug dr neka ti dade progesteronska podrska i neka ti naprave test za bremenost preku krv
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    2.024
    Пол:
    Женски
    Барај си да ти даде упат да испиташ бета, со упат во Авицена е 150 ден, а нејзе ништо не ја кошта да го пише.
    Ставај ги утрогестанот и гледај да мируваш повеќе.

    Јас поради тоа, ај бе не се замарај дома имаш едно, што има врска, имав 2 спонтани. Не ми даваше никаква терапија.
    И во првата бременост прокрварев на почетокот ама одма почнав со утрогестан и строго мирување и си ја истерав бременоста супер до крај.
    Ти посакувам да помине се како што треба и за брзо време да го слушнеш срвенцето ❤️
    Биди упорна, побарај си и второ мислење
     
    На Radost i ocaj, LivingGlam и NewMommy им се допаѓа ова.
  9. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски

    Фала ти многу на одговорот! Се надевам ќе биде се во ред. Во вторник треба да одам на преглед, а до тогаш ќе гледам да мирувам максимално и да гористам Утрогестан. Тоа што докторката не се замараше вчера не знам што да мислам искрено. Ќе видам како ќе биде, ако треба ќе барам друго мислење.
     
    На kalinaka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Сум била на твое место и добро знам како ти е.
    Јас за да не одам да се малтретирам преку крв на два дена, си купував од најефтините тестови и правев секој ден да знам дали hcg расте или не.
    Ти го предлагам истото, барем нема да си во неизвесност.
    За лекарката немам коментар, баш вчера пишував на темата за гинеколози...
     
    На thelittle17 и NewMommy им се допаѓа ова.
  11. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    И што стана на крај? Дали беше се ок?
     
  12. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Кај мене за жал, не. Линијата сé побледа, крварењето поинтензивно и толку.
    Ама, ич не се споредувај со никој, секој си е случај за себе.
    Братучетка ми два пати имаше крварење и на почеток и месец дена покасно, претпоставува околу времето кога би имала овулација. Дури и на лекар не отиде, па роди на термин здраво дете.
     
  13. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што така испаднало.
    Сега и се јавив на докторката и и реков немам обилно крварење да ми каже што да преземам. Ми рече да земам Утрогестан 200 мг 2 х1. Не знам што ќе биде. Ете отидов и ги зедов, но некако чувствувам болка која не е баш нормална си велам за бременост. Ама ако така сакал Господ нека биде така. Ќе видиме за една недела. Ако ја преживеам поради нервоза и жал за бебето.
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Следи преку крв , провери бета утре , па за два дена и ќе видиш како се развива.
    Мене кога ми велеа дека нема успех бременоста ја правев преку крв . На бета од 11273 на ехо се гледаше бременост без плод , кога требаше да бидам 8+3 недела исто на ехо беше бременост без плод тогаш бетата веќе беше падната на 9 илјади и нешто , што значи нема успех и тоа е тоа.
    Во меѓу време престанав уште во 7 недела дабрестонот да го пијам , со надеж дека ќе прокрварам и болки ќе имам , така матичната ми збореше . Не прокрварив и морав на чистење.

    Обавезно следење бета преку крв , таму најсигурно ќе се покаже , дали има бременост , дали убаво напредува или е веќе спонтан. :hug:
     
    На thelittle17 и NewMommy им се допаѓа ова.
  15. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Здраво ,имав спонтан и ме исчистија пред тончно еден месец, уште немам добиено а и немам никакви симтоми за добиванје, дали има простор за паника? После колку време е нормално да добиеш после спонтан?
     
  16. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Нема простор за паника.Можно е и да немаш сега 2,3 месеци симптоми кога ке добиваш. Мене градите ми станувале тврди и болни, а после спонтаните ништо, сега веќе има година и пол одтогаш па знаат од страна да ме заболат. Иначе добив после 37 дена.
     
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Денес си добив менструација. Онака баш како ништо да не било. Направив тест за бременост и излезе негативен. Кога одев да ја земам ќерка ми од кај баба и после работа си дозволив емоциите кои ми се собираа овие дена да ги истурам така сама во кола, се изнаплакав за она што ми се случи и некако ми олесна си велам. Кај мене тагата доаѓа покасно. На почеток сум трезвена и си велам не е проблем, го можам јас ова. Но потоа ме погаѓа кога ќе се освестам. Пред 4 дена бев пресреќна што второто дете е на пат, но после 4 дена ми се преврте светот наопаку. Така било пишано. Мојата бременост беше биохемиска или хемиска не знам како се вика. Зошто се случи не знам и тоа. Внимавав максимално, пиев витамини 3 месеци претходно, не кревав тешко, не пиев кафе многу, веднаш штом видов позитивен тест закажав преглед.... ама не бидна. Сега 'ЗДРАВЈЕ БОЖЕ' одиме понатаму со нови сили и ведри мисли. Велат дека после рано губење на бременост може уште веднаш да се обидеш за нова бременост. Што мислите? Не е дека ќе ми го замени изгубеното детенце, но како велат старите клин со клин се вади.
     
    На thelittle17 и ivance.. им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila zal mi e za tvojata zaguba a toa za koga pak da probuvate za vtoro dete najdobro ke ti kaze maticniot gin jas prvo bi napravila ispituvanja hormoni pap test I brisevi pa posle bi probuvale pak da ostanam bremena no toa e moe mislenje prvo ispituvanja pa posle drugoto. inace za probuvanje nekoi dr preporacuvaat odma po menstruacijata nekoi po dva,tri meseci
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Навистина ми е жал, но биди силна. И јас како членката погоре би те советувала најдобро да се консултираш со гинекологот. Јас имав во ноември спонтан, па уште не сме пробале. Докторите обично викаат барем 3 месеци да не пробуваш, да ти се стабилизира организмот. Јас од короната па не можев во март да отидам на контрола, чекав дури мај отидов, после направена хистероскопија имам зелен сигнал од гинекологот да пробаме, но мојот проблем е со тироидната па еве сеа и тоа да го ставам под контрола па ќе пробаме(сега да не се објаснувам на долго и широко, не е важно тоа). Откако ќе добиеш менструација и кога ќе ти заврши закажи на гинеколог, направи еден преглед, ехо... Па тој потоа ќе ти каже што треба да испиташ и кога ќе може да се обидете.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за тоа што си го поминала, за срце ни се врзува помислата за бебето штом ќе направиме тест, ама не е крај на светот, еден доктор кој многу го почитувам без да му кажам колку патам ми рече ќе ти помине со следна бременост, и навистина така беше. Ќе остане некое трагче на душата и за ова, ама поинаку ќе е.
    Често читам совети да се чека после биохемиска бременост за нов обид и прилично сум сигурна дека е погрешен. биохемиска бременост најчесто не се ни забележува, жените најчесто мислат дека им доцни некој ден па си добиваат, сум читала дека е многу, ама многу честа појава само што ретко која жена прави тест на секое доцнење. Консултирај се со гинеколог и верувам дека ќе то дозволи да продолжиш со обиди.
    Не се оптеретувај многу со сето тоа што си внимавала, во првите недели е микроскопски мало и ретко што може да го повреди а кафето најмалку. Многу среќа ти посакувам
     
    На Bulka12 и NewMommy им се допаѓа ова.