1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на позитивниот одговор. И јас така читам на интернетов дека после биохемиска бременост може наредната да е без проблем. Јас мислам, нормално откако прво ќе се консултирам со доктор, дека ќе се обидеме веднаш уште првиот месец. Доколку, НЕ ДАЈ БОЖЕ, пак се случи, ќе испитам се живо и диво за да утврдам причина. Да се надеваме дека нема да ми се повтори. А се мислам за прогестеронска поддршка веднаш штом забременам. Ама и за тоа консултација прво со доктор. И не напишав до сега, но докторката воопшто не беше загрижена кога отидов на контрола поради крварењето. Ми рече е добро се случува ова не е страшно, ќе си пробате пак. Во тој момент бев бесна поради овој нејзин совет, но сега многу ми е подобро поради тоа што ми го кажа. Сепак само позитивни мисли и надеж за најдобро! Фала ти уште еднаш
     
    На tina2018, Radost i ocaj и ivance.. им се допаѓа ова.
  2. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    И јас сум се лутела на многу коментари од доктори за после да сфатам дека тоа било тоа, сепак за нас е тоа многу ранлив момент.
    Не се секирај и ич немој да ги мислиш испитувањата, со денешнава пракса ако докторите сметаат може да ти вклучат некоја терапија и без норавени испитувања. Иако за сега ова што го кажуваш е нешто баш секојдневно и ќе стигнеш до целта сигурно ;)
     
    На NewMommy и Среќичка им се допаѓа ова.
  3. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Претходно имав редовен и точен циклус,единствено ми каснеше недела дена и во случајот бев трудна , 2 пати ми се случи тоа и двете бремености ми завршија со спонтан,да напоменам дека 10 дена после абортусот имам редовен незаштитен секс со маж ми,не свршува во мене но сепак и претходниот пат ни испадна случајно,се прашувам дали е можно да сум зачнала пред циклус,триста филмови во главата не сум спремна уште психички пак да поминувам низ ова. :( дури ми е страв да си земам тест за бременост, се надевам дека ке ми дојде набргу зошто полудувам :(:(:(
     
  4. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    И уште нешто,ве молам препорачајте ми добар гениколог во Скопјево што работи со фондот, сакам да ја сменам оваа кај што идев,не ја кривам неа ама сепак знаејки дека сум имала претходно спонтан не ми даде никакви хормони за одржуванје на бременоста пиев само фолна и магнезиум ми велеше се е ок и во 7ма недела ми закажа контрола за еден месец ,мислејки дека више ми се оформило бебче коа отидов на контрола виде дека плодот не пораснал воопшто и мораше да се чистам,жената не се испозамара ич.Слично ми се случи и претходниот пат ,очајна сум и немам поверение ни у еден доктор а немам да си дозволам да идам на приватен се плакја 2500 за еден преглед.
     
  5. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на ехо , ендометриум здебелен , лев јајник полицистичен десен во ред :emo:
    Киретажата беше на 17.06 и вчера во меѓу време ми се јавија дека хистопатолошкиот наод е готов и докторот ме бара да ме види на ехо и бета да направиме пак :?:
    Цела сум збунета затоа што не ми кажаа каков е резултатот , а вчера отидов во Поликлиника за да снимам желудник на ехо испадна кај гиникологот да отидам :lol:
    Зар може да е уште висока бета ?
    Последен пат ја проверив на 27.06 кога бев на контрола и беше 22.
     
  6. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki! Imam edno prasanje
    Na 29.05 imav kiretaza co 15 ta nedela. Odnosi imavme posle 3 nedeli. Posle 1 vata menstruacija pravev papa, bris, torc i site mikrobioloski ispituvanja. Imav ureoplazma, i uste nekoi reaktivni dali bea bakterii nz - ne mi objasnija nisto. Samo mi dadoa da pijam tableti vibramicin so maz mi 10 dena i proginax vagiinaletki 6 br. E sega ne sme proverile se uste nisto dali e se ok, sekako ne sme ni probale povtorno za dete zatoa sto smetame deka e rano i rekoa od 3 do 6 meseci da se cuvame, a jas veke 3 pati povrakam premnogu. Sto mislite deka bi mozelo da bide pricinata?
     
  7. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Од вибрамицинот да не ти е надразнет желудникот?
     
  8. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Да помине терапијата и уште една менструација направи контрола пак.
    За повраќањето има стомачен вирус ужасен , со болки во желудник и повраќање доколку сега се случува тоа.
     
  9. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Veke ja ispivme terapijata, a povtorno imam nagoni na povrakanje ili pak povrakam.
     
  10. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Mi pomina terapijata, pomina i uste 1 menstruacija i fakticli posle seto toa jas imam nagoni na povrakanje ili pak povrakam. Inaku nikogas ne sum imala problemi so stomacni virusi ili zeludnik
     
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас закачив стомачен вирус , и повраќав пред 3 дена остана само некоја тапа болка во желудник и нелагодност. Помислив да не ти е тоа , сепак направи крвна слика и појди си на доктор. Доколку се сомневаш на бременост направи си тест.
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Дали може да се прави пап тест една недела после спонтан абортус? Откако завршило крварењето. Сакам да направам прво таков тест, па после отом потом.
     
  13. Radost i ocaj

    Radost i ocaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Mislam deka e najdobro da ti pomine barem edna menstruacija, mene taka mi rekoa. Najubavo da si prasas ginekolog. Pozdrav i dobri rezultati ti posakuvam.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pocekaj barem edna menstruacija
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Па обично после спонтан нели даваат терапија. Заврши со лекарства, нека помине барем еден циклус и ако примаш антибиотик соодветно време после антибиотикот.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne davaat terapija po tolku ran spontan abortus
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Ништо не примам. Никаква терапија. Имав спонтан во 4 + 5 дена. После тоа добив период исто како нормален. Утре сум на контрола па ќе видиме.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Многу е рано, почекај барем еден-два циклуси да се стабилизира организмот
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Кај мене со хистопатолошкиот наод се потврди и тоа што се сомневав дека е моларна бременост , односно парцијална мола.
    Затоа бев со големи мачнини и подуен стомак и првична висока бета од 510.9
    Контролното ехо е во ред , јајниците си се ПЦОС и ендометриумот 11 мм но затоа што сеуште циклус немам после киретажата.
    Ќе правам некои дополнителни испитувања и малку поголема пауза за нова бременост.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  20. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Прашај за наредна бременост пред да забремениш дали да воведеш метформин. Има многу позитивни искуства, ја средува овулацијата, за со ПЦОС што пробуваат да забременат го даваат, но и за тие со инсулинска резистенција или предијабетична состојба, што имаат ановулаторни циклуси и слично. Кај мене успеа.
     
    На ***Troja и bokace1 им се допаѓа ова.