1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Kафениот исцедок не го класифицираат како алармантен,така да во овие моменти многу е битно да одмараш во права смисла(клекнување,навалување,брзање,работење низ дома,тешки работи на дигање на предмети,секс никако)едноставно ќе се штедиш самата себе додека не ти се стабилизира исцедокот и добиеш зелено светло од твојот гинеколог.Mногу бремени жени си ги имаат истерано докрај бременостите, иако во текот на целата бременост крвареле,со прогестерон ќе се стопира крварењето..само ти сега уживај и не губи надеж.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.771
    Допаѓања:
    122.446
    А гинекологот што вика,расте ли бебето.Тој најдобро може да види како се развива,и дали имаш спонтан или не.Сепак немој на своја рака да престануваш со апчињата,појди и види што ќе ти каже спрема ехото.
    Еве членките кажуваат за позитивни искуства со кафен исцедок.Мене ми се случи обратното др ми рече камо да беше црвен исцедок не кафен.Меѓутоа кај тебе гледаш има и црвеникав исцедок сеуште,така да мислам дека ќе биде се во ред мила,само да одмараш,а колку и да ти велиме да се опуштиш знам како ти е,нормално дека ќе мислиш.Со среќа те чекаме со најубави вести :hug: :hug: :hug:
     
  3. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Девојки ве молам за побрз одговор.
    Јас од 9ти кон 10ти почнав преобилно да крварам, како никогаш до сега и со секое одење во тоалет ми испаѓаат парчиња.
    Дали покрај крварењето кое траеше после спонтаниот ви испаѓаа и парчиња?
    Јас буквално на секое одење во тоалет исфрлам парчиња :(
    Вчера кога бев на гинеколог имаше нешто ситно во матката и ми рекоа дека има шанси за киретража, ама денес бев пак на ехо и го немаше тоа делче значи нема да треба киретража.
    Ама што е тоа што испаѓа????

    Веќе што и да беше мислам дека требаше да испадне :(
    И исто така, штом седнам на вц шолја како со чаша да истураш вода, така ми протекува крв :(

    Ве молам некој нека ми одговори...
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски

    eve go moeto iskustvo:jas isto posle spontaniot isfrlav parcinja,na pocetokot mislev deka e sosema ok no otkako pominaa 10 dena a jas i ponatamu imav bolki i obilno krvarenje otidov na ginekolog.No ne kaj toj sto me cistese tuku na privatno,Toj mi rece deka kiretazata ne e dobro napravena.Mi dade apcinja ( ne pamtam koi) i mi rece otkako ke gi ispijam pak na kontrola za da vidime dali ke se cistime nanovo ili apcinjata ke zavrsat rab.FALA bogu se se zavrsi dobro apcinjata mi pomognaa .posto mn krvaris najdobro e da si posetis lekar i zemaj vitamin c,dobar e protiv krvarenje
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Ti blagodaram mnogu na odgovorot.
    A dali za vreme na krvarenjeto postojano ti ispagaa i parcinja, kolku dena traese toa so parcinjata?
    Mene bukvalno na sekoe odenje vo toalet mi ispagaat :(
    Ne znam od sto se tolku mnogu...
    Mene dr mi rece prvo da pijam edni kapki, pa denes koga me vide na eho rece deka veke ne mi trebaat posto nemalo veke nisto vo matkata. Isto mi kaza da pijam Vitamin C 1000 mg na den do ponedelnik, pa ako ne mi prestane krvarenjeto mi prepisa edni tableti, ne mozam da razberam sto pisuva, nekoi na 'T", pa tie da gi pijam 10 dena.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски
    Долго време околу десет дена бев во таква состојба.не ми се виде нормално па затоа отидов на лекар.ти како што разбрав 'се чистиш' со лекови без киретажа така?сега ми текна дека мене ми даде антибиотик после киретажата .и јас пиев едни капки ама ич не ми текнува кои тоа беше пред шест години
     
  7. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Da, ne mi e pravena kiretraza, vcera dr mi rece deka nema da ima potreba. Ama ova sto tece e premnoguuu, premnogu. Vcera potrosiv 10 uloski :( Odam vo wc i krv tece bukvalno ko so casa da isturas i pagaat parcinja. Strasno e :(
     
  8. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Epa vcera bev vo drzavna bidejki premnogu krvarev i mi napravija kiretaza :(
    Fala Bogu krvarenjeto prestana, ne me bolese nisto,... ama mnogu mi e strav od takvi intervencii.
    Inaku, zamislete od preobilnoto krvarenje sum stanala anemicna...
     
  9. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки. Нова сум на форумов и сакам да го кажам моето болно искуство, кое повеќето од вас го искусиле. Пред 12 дена бев на киретажа, бев бремена со еднојајчани близнаци зачнати по природен пат. Беше се во ред, и со мене и со бебчињата. На 07.07 требаше да одам на преглед, бев 12 недели и 6 дена. Тогаш гинекологот ми рече дека бебињата немаат срцева реакција и дека плодовите одговараат на 8 недели. 2 дена после киретажата правев микробиолошки испитувања и проверив крв, сето беше негативно, причина ми наведоа неправилна распределба. Сакам да ве прашам вие што имате вакво искуство, да ми кажите од која причина докторите забрануваат 3 месеци да не се останува бремена бидејќи прочитав кај некои од вас дека имале останато и веднаш по прв циклус. Позз до сите
     
  10. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.966
    Жал ми е ivka10 за загубата,знам како се Чувствувас. Само тој сто искусил знае како ти е. Јас го поминав тоа минатата година во септември, бев бремена исто со еднојајЧани близнаци по природен пат и јас имав спонтан во 7та недела. Незнам засто ти кажале да Чекас 3 месеци ама ако смета док. дека се потребни послусај го сепак тој подобро знае од нас. Мене тогас ми кажаа да Чекам да помине 1 циклус ама јас сум во друга држава и тука е така не забрануваат. Сега ти преостанува да се соземас од загубата и потоа со нови сили ке видис дека ке успеес :)
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Ти благодарам Monella за утехата, сигурно знаеш како се чувствувам.. Ги прочитав сите коментари од "Спонтан абортус" и видов многу искуства од жени на кои им се случило истото.. На некои има велат да чекаат 6 месеци, на некои 3.. а прочитав дека на жена на која и рекле да не останува бремена додека не поминат 3 месеци таа ненамерно останала а не го добила ни првиот циклус после киретажата и родила здраво бебе. Прашав за вашите искуства бидејќи кога чекаш да помини одреден период поминува бавно а се повеќе го сакаш нештото, во случајов бебе..
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски
    Подобро е да се почека.на организамот му треба време да се врати во нормала,да се стабилизира,иако бременоста кратко траела.Сепак во прашање се хормони,па прилагодување на матката кон новата ситуација,па следувала киретажа итн.Јас чекав 6 месеци.За тоа време правев пап,брисеви,уринокилтура и се др што ми рече лекарот.Пиев и фолна,а и психички си дадов време да закрепнам :)
     
    На dromka и ivka10 им се допаѓа ова.
  13. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    joy1 и јас ги правев тие брисеви и крв ми проверуваја, беше се во ред. А фолната зошто ја пиеше? Мене ми дадоа да пијам капки Methylergometrin и таблети lidaprim. Капките мислам дека беа за враќање на матката во нормалната состојба, а таблетите за да не крварам.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски
    Пиев и јас цефалексин и капки едни за да прекине крварењето...но точно кои незнам одамна беше.Фолната е мн корисен витамин кој се пие и во бременоста првите три месеци.Како и да е не се нервирај само..после абортусот имав здрава бременост еве ја керка ми има 5 год и сега пак сум бремена денес влегов во 9 ти :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Ајде само со лесно да е.. здраво живо, па да не израдуваш :) Иначе јас пиев femibion додека бев бремена во нив имало фолна мислам. Да не се нервирам неможам, само на тоа мислам, и како за инает сега само бремени жени и бебиња ми излегуваат пред мене а тоа ме боли, по цел ден читам се за бременост неможам да се соземам :(
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски
    Femibion i јас пијам цела бременост :) и јас мн се нервирав,имав разни испади,депресија но помина се.Штом си останала еднаш бремена ке останеш пак.Другарка ми првата бременост ја изгуби два дена пред термин за рагјање(9 ти),па пак остана бремена заедно со мене во ист период и тоа го загуби во 15 недела.И сега пак се обидува по трет пат :) едноставно храбра е .И покрај се ,се врати одма на раб,излегува,беше на одмор.Ти само не очајувај.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    И ова нашето е болно, ама нејзиното наместо да се породи го изгубила, за тоа незнам што да речам јака и душа. А од која причина и кажаа? Веќе незнам што се случува, порано се знаело до 12 недели ризикот за спонтан е поголем.. ама во 9 месец ретко се случувало, сега пак повеќето имаат спонтани отколку што ги раѓаат.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.458
    Допаѓања:
    319.209
    Пол:
    Женски
    Нешто као преграда на матката имала ,не разбрав ни јас мн добро.и ова го открија тек после загубата на втората бременост.Правеше и она пап,хсг,брисеви наводно се излезе чисто.Дури и приска правеше и тоа беше ок.и плодот го испитуваа на патологија и тој беше во ред без ретардации и сл,но ете не ги донесе до крај :(
     
  19. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Фолна киселина треба СИТЕ трудници да пијат и оние кои сакаат да забременат, за да не дојде до дефект на невралната цевка на плодот. Значи задолжителна е фолната, особено првите 3 месеци. Ете и ти си пиела.
    Инаку жени, не се нервирајте и не се обвинувајте себе за она што се случило. Ако еднаш ви се случи не значи дека ќе се повтори. Само смирено, без нервози и она што е ваше ќе дојде кога тогаш. Господ е голем.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    MadeToLove во право си, немора да значи дека пак ке се случи истото ама стравот е голем и со тоа си правиме уште поголеми стресови. А кога читам дека на некои по 3 пати му се случува истото срцево мислам ке ми застани :worried: Ама мора да се тешиме некако, еве овде ке си ги кажуваме маките па малку ке поолесни :)