1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Јас добив на 23-ти ден од киретажа, тебе ти е 24-ти, значи можно е.
    Поарно порано, отколку да ја чекаш со денови.
     
    На Ana-lib му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот. Во колема недоумица сум. Сакам и дете што побрзо, а размислувам да се вакцинирам и против корона. Но сепак малку и се плашам од вакцините.
    Се има ли некоја од вас валцинирано и потоа да остане бремена? Или дали сте слушнале нешто по ова прашање?
     
  3. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    ;(Здраво девојки,во средата го изгубив моето бебенце во 11 недела и 5 дена,имав закажано термин за контрола за некој ден ама јас сабајлето кога станав имав главоболка која ја имав неколку дена и мискев декс е од замор,имсв исцедок многу бледо кафен и отидов веднаш кај матичниот кој ми ги соопшти лошите вести,на бебенцето му престанало срценцето уште во 9 недела и 2 дена ;( јас цело време сум била со мртво бебенце срцево ми се кинеше сеуште не ми се верува како се случило,немав симтоми никакви немав крварење ништо што би се посемневала дека не е во ред освен што си немав сиптоми од почеток и си мислев дека имам лесна бременост. Во средата ми ставија таблети цела вечер имав болки но без крварење и многу ми беше чудно иако докторот ми ксжа дека ќе имам крварење да не се плашам,и дека сабајлето ќе ми прави и киретажа ама мора со тсблети прво за да омекне грлото на матката..цела во болки страф и тага чекав до сабајлето значи без никакво крварење,ми направија киретажа после неколку сата ме пуштија дома..сеуште сум во прашалници за се не добив никаков одговор од болницата ниту никкави резултати ни ништо побарав да го пратат бебето на испитување но рекоја дека немало потреба зошто јас сум имала веќе родено дете и сум немала проблем...ме интересира дали правевте некој испутувања и после колку време? имам болки во нозете многу неможам да се движам омалаксаност и вртоглавици дали е нормално? и нешто што ме плаши изгледам многу ослабено се мерев минус 7 килограми после киретажата дали е нормално да сум имала задршка на вода или отоци толку ? утре ќе одам на контрола.Уште потешко мие зошто не добив одговор никаков зошто се случило тоа што било причината за да му престане срцето на моето бебенце ;(
     
  4. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за твојата загуба, знам како е бидејќи и на мене ми се случи истото. Јас правев киретажа и имав обилно крварење. Изгубив многу крв и затоа исто така бев малаксана и едвај се движев.
    Јас правев испитување иако ми беше втора бременост. Докторот ми кажа дека плодот не се развивал добро, и да не му престанело срцето секако ќе сум требала сама да изберам дали ќе го абортирам.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Тешко е многу ;( се плашам ама сакам да си имам уште едно детенце нз дали би имала храброст мие страв да не се случи истото ;( кои испутувања ги правеше и после колку време може да се остане бремена ?
     
  6. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Докторот ми рече после прв абортус нема потреба од никакви испитувања. На моја иницјатива направивме само пап. За бременост ми рече да не чекаме. Сега биле најголеми шансите да останам пак бремена и да биде се во ред со бебето. Сега во моментов имам некаков исцедик и мислам дека е менструација. Да ми помине и планираме да се фрлиме на работа, па со господ напред. Како сака господ така ќе биде.
     
    На elimkd и Lara3 им се допаѓа ова.
  7. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Со господ здравје да се израдуваме на убави нешта само :hug: Имаше прв циклус? колку време помина?
     
  8. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Па незнам и јас дали ова моментално е циклус или исцедок од матката. На 23. ти правев коретажа па крварев 10 дена обилно. На 24ти ден од киретажата ми се појави слабо крварење, за кое сметам дека е менструација.
     
  9. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    @Maremama на тебе ти кажаа ли кога пак смееш да останеш трудна?
     
  10. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Дента докторот ми рече не се секирај пак ќе си останеш бремена само да поминат неколку циклуси после 3 до 6 месеца гледам на нет читам дека има врскс дали со апчиња спонтано или со киретажа повеќе време мислам треба да помине.За месец минрече контрола па ќе видиме
     
  11. Telenovela00

    Telenovela00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Devojki na 14.07. imav medikamentozen abortus. Prvite 4 dena imav obilno krvarenje posle samo kafeav iscedok no mnogu malku. Od vcera pocna povtorno crvena krv. Denes premnogu krvaram kako menstruacija i parcinja kako crn drob mi izleguvaat, a bolki kako menstrualni . Utre rano nasabalje ke se javam kaj maticnata. Mozno Li e da e ciklus? Mi kaza deka ciklus bi trrbalo da dobijam od 4 do 6 nedeli
     
  12. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Рано е за добивање, веројатно сéуште се чисти. Можно е крварењето да сопира и пак да почнува, ама ако не си била арно е да те видат на ехо.
     
  13. Telenovela00

    Telenovela00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Bev na kontrola 6 dena posle spontaniot mi kazaa deka se e iscisteno deka gleda uste malku krvarenje i deka normalno bilo. Isto taka mi rece ako krvarenjeto prodolzi uste edna nedela pa makar i malku da e da se javam
     
  14. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.764
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што ти се случило тоа, но мораш да бидеш силна и да продолжиш понатака, со надеж дека следниот пат ќе биде се во ред. Јас на 6.7 имав киретажа во 4ти месец. Бебето беше супер ама ми пукна водењакот и мораше со апчиња да го исфрлам плодот па киретажа да се прави. Исто и јас не знам што се случи, се беше во ред цело време, бебето добро се развиваше, брисевите беа негативни, се како по книга, но ете некогаш се случуваат работи и така требало да биде. После прва менструација појди на лекар и направи испитувања. Јас освен основно, пап, брисеви и ехо имам препорака да правам хсг за да се види аномалија на матката дали има, и на трансфузиологија испитувања. Веќе имаш едно дете, ќе биде и за второ само без разочарувања. Мене ми рекоа 6 месеци од киретажа да почекам пред да почнеме пак да пробуваме, ама јас бев во поодмината бременост и птетпоставувам затоа. Обично 3 до 6 месеци кажуваат да се почека. Прашај си го гинекологот да ти даде совет за твојата ситуација.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Мора да бидеме силни наредна бременост да биде се во ред.Бев сега кај матичниот ми препорача да останам бремена после месец ипол дека може зишто била сепак рана бремност,и да бидам среќна што сум жива и здрава,и што се случило сега зошто можело и во 7 месец 8ми да се случи...имало генска мутација кај мене и некоја тешка аномалија плодот ..немав врска за тоа дека е можно и како може да се деси во втора бременост ама некад и медицината не е јасна баш.Тука на форумов читав за генски мутации па видов искуства од некои членки.ти посакувам здрава бременост да имаш бебенце набрзо да се израдуваш:hug:[/USER]
     
    Последна измена: 26 јули 2021
    На Thinkerbell., KittyCat:) и baby 5 им се допаѓа ова.
  16. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    После киретажата ми дојде менструација на 23. ден. Е сега поминаа 12 дена а на мене сеуште ми трае, т.е. имам само по некоја капка или исцедок. Незнам дали ми завршила менструацијата, сакам да почнам со обиди за бебенце. Дали има некој од вас со сличен случај со менструацијава?
     
  17. temjanushka123

    temjanushka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Слабо крварење ќе имаш се дури матката не се исчисти убаво. После киретажа, се препорачува да се почека барем 3 месеци па да почнеш со обиди за бебе, за да се врати и матка и хормони во нормала. Знам, желбата за бебе е голема, но периодот од еден циклус е премногу краток.
     
    На *Milicka*, Hristinakiki02 и Ana-lib им се допаѓа ова.
  18. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ми рече дека можам одма да почнам со обиди за бебе, бидејќи сега биле поголеми шансите да останам бремена и да биде се во ред. И јас сум скептик по природа но тој на неколку прегледи истото ми го кажа. Па сега незнам што да кажам, не сум компетентна за да тврдам нешто за што и самата не сум сигурна, му верувам бидејќи е стар и искусен доктор… па со бога напред :angel:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.644
    Пол:
    Женски
    После секја киретажа се преорачува 3 месеци да се врати матката ..Знам сите таа сме очајни ама 2 месеци неа поминат одмори го теото испитај ги хормните направи си брисеви може треба да се детектира причината ,обавезно препорачливо торч тест.....И јас имав 2 спонтани па првиот мсец не се ни препорачува да имаш односи..Не брзај
     
    На Ana-lib му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lara3

    Lara3 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    После киретажа на колку дена имате добиено циклус?
    Денес ми е 30 ти ден од киретажа и сеуште немам добиено.
    Фала ви!