1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. AlaylaGirl

    AlaylaGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Очигледно тука сите сме со иста мака.
    После спонтан на прва бременост кој заврши со вакум аспирација во 9 та недела и завршена хормонска и антибиотската терапија време е за испитувања.
    Имам упати за TORCH, мутации на MTHFR, Тромбофилија, микробиолошки брисеви и хормони.
    Вие кои веќе сте ги направиле овие тестирања може ли да ми пишете кое колку чини. Не мора точен износ ако не се сеќавате барем приближно за да знам да бидам спремна.
    Ви благодарам!
     
  2. Feddy

    Feddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    TORCH и микробиолошки брисеви околу 500ден. За мутации и тромбофилија зависи кои ги испитуваш, јас ги испитав сите и платив 2400ден. И за сите хормони и тероидна 1500ден.
     
    На AlaylaGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Devojki da ve prasam tie sto imate iskustvo, jas vcera staviv 2 apcinja pod jazik vo 12h i pocnam za 10 min da krvaram epten onaka so ceki grutki, poslem toa vo 18h pak yste isto pod jazik krvarev normalno, eve od sabajle drastcno mi se namali krvaranjeto samo 1 kapka imam, neznam dali e ova normalno, vie po kolku dena krvarevte?
     
  4. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што ти се случило истото го поминав и јас.
    TORCH ти е 900 денари во Иститут за јавно здравје (Пролече), за тробофилија на Трансфузиологија платив 1700,а за брисеви и хормони зависи дали сакаш на приватно или не. Можеш и за нив, да си земеш упат од матичниот гиниколог поевтино би те фатило. Резултатите од Трансфузиологија доколку имаш генетски мутации обавезно, да ги однесеш кај Јани врв е човекот. Со соодветна терапија и клексани следниот пат ќе биде успешно.
     
    На AlaylaGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AlaylaGirl

    AlaylaGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram.
     
  6. AlaylaGirl

    AlaylaGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram
     
  7. Lara3

    Lara3 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Вчера дибив прв циклус точно после 6 недели од првата киретажа или 5 недели од втората киретажа.
    Но денес веќе воопшто не крварам? Дали е ова нормало, првиот циклус после киретажа буквално да трае само ден ипол?
    Поздрав
     
  8. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Bese na kontrola sto ti kazaa? Ne ti dadoa nekoi apcinja za reguliranje na ciklusot? Jas momentalno se cistam so apcinja od spontaniot i eve veke 3 den kako krvaram, pa ke idam petok na kontrola da vidam sto ke mi kaze doktorkata. Ako ne ke i baram apcinja za da mi se regulira pobrzo ciklusot.
     
  9. AlaylaGirl

    AlaylaGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    АСА односно антиспермални антитела каде може да се испитаат приватно?
    На имунобиологија немаат реагенс подолго време.На државно на др место не се испитувале.
    Некое искуство на приватно каде и колку?
     
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.644
    Пол:
    Женски
    New Born да се јавиш да прашаш, фрмов што читам мислам дека како да сум видела некаде.....Ако не пробај Систина,
     
  11. Jasmin@

    Jasmin@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    И јас поминав низ истото, те советувам да испиташ генетска мутација за тромбофилија, бидејќи кај мене излезе дека сум имала некоја мутација и тоа доведело до престан на срценцето на плодот. Има мн жени кои имале прва успешна бременост, а во втората имале спонтан абортус кои биле како последица на некоја генетски мутации
     
    На *Milicka*, Anaroz1 и Maremama им се допаѓа ова.
  12. Kailani

    Kailani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.142
    Пол:
    Женски
    Во Хемолаб прашај.
     
  13. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da ve prasam tie sto imavte.slontan sto se cistevte so apcinja kolku vreme krvarevte, jas eve 6 den mi e nikako da mi prekine i me boli stomakot, vo petok ke idam kaj maticnata, ama sepak sakam da slysnam vase iskustvo
     
  14. Jasmin@

    Jasmin@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Јас крварев 14 дена, првите 3 дена имав обилно, потоа неколку дена имав слабо крварење, а крајните неколку дена имав само кафеав исцедок.
     
    На BiciBici му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Jas obilno imav samo 1 den poslem toa normalno, ama eve veke 6 den imsm uste sveza krv. Neznam dali da idam vo petok kaj maticnata da ne e rano uste.
     
  16. Jasmin@

    Jasmin@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Какви болки имаш во стомакот силни или?
    Јас немав болки освен првите 2 дена, потоа имав болки вообичаени како за менструација, петиот и осмиот ден имав силни болки и тогаш исфрлив уште некои парченца згрутчрна крв. После тоа болките ми исчезнаа и крварењето ми запре и до крајот немав болки имав само кафеав исцедок.
     
  17. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Jas prviot den imav bolki no izdrzlivi, isto i jas petiot den imav bolki t.s vcera isto izdrzlivi i ko grutcinja mi se pojavija, a deneska mi se poslabi bolkite. Imam uste sveza krv.
     
  18. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Devojcinja zdravo, jas deneska bev na kontrola poslem spontaniot i kaj maticnata i na GAK i ne sum iscistena, pa na GAK mi dodadoa uste 2 apcinja za pod jazik, po 1 na 4 saati, ama eve od niv ne krvaram nesto kako prviot pat i od zadutre mi rekoa da gi pijam kapkite Metipergometrin, ako ne sum iscistna togas zosto mi gi dadoa kapkite? zosto mi go prekinuvaat krvarenjeto, vo petok pak na kontrola i ako ne ze iscistam kiretaza ke me pravat, kiretazata so anestezija ide, ve molam za odgovor mnogu sum isplasena
     
  19. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Капките се за да се дочисти што има заостанато.
    Киретажа јас правев со локална анестезија, осеќав болка, ама кратко трае и е издржливо, после одма си отидов, за разлика од тие што беа со целосна.
     
  20. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Pa mi rekoa od kapkite ke mi prekine krvarenjeto zatoa me buni, a vamu mi vikast ne sum doiscistena neznam.