1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Така е, прави контракции на матката и помага да се исфрли што има заостанато и го намалува крварењето. Пиј ги кога ти е кажано и не се секирај, можно е да се исчисти сé со нив и да не треба киретажа.
     
    На BiciBici му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnaAnaBanana

    AnaAnaBanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    kazete mi dali na nekoja so staveni 4 cytotec vo vagina ne pocnalo krvarenje? jas pred 8 saati staviv i nisto od cistenje samo malku kafena krv?
     
  3. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Jas pod jazik gi stavav i odma pocnav da krvaram, ama na kontrolata ne bev bas ubavo iscistena, pak mi dodadoa uste dve isto pod jazik, pa utre sum na kontrola ke vidam sto ke mi kazat. Ana banana sto se sluci so tebe?
     
  4. AnaAnaBanana

    AnaAnaBanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    Bebeto ne se razvivase od 6ta nedela i mn slabo otkucuvanje na srceto, a bev 8/9 nedela... dok vika najverojatno losh kvalitet na embrionot... inace staviv 4 cytotec vaginalno nokeska, a uste nemam nekoe obilno krvarenje pa me fakja strav da ne se iskomplicira... Dimitrov e na odmor od denes, a Petanovski e tuka ama ne me znae nitu mi go znae grloto na matkata, a toa e bash tezok problem kaj mene, vo slucaj da treba kiretaza... Sega mi e dadeno uste 2 apcinja da se napijam i ke vidam sto ke bide, a vo sekoj slucaj utre odam kaj Petanovski
     
  5. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    I mene istoto mi se sluci vo 6 nedela se bese ok vo 8 nedela moga otidov na kontrola nemase srceva reakcija mu prestanalo vo 7mata nedela i jas eve uste ne sum sredena kako sto treba, ako ne sum isvistena utre kiretaza ke me pravat
     
  6. AnaAnaBanana

    AnaAnaBanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    ајде ќе бидеш исчистена се надевам иако киретажата не би требало да е страшна ама кај мене имам проблем со грлото, да немав уште вчера ќе ме средеше Димитров
     
  7. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Debojki zdravo, jas zavrsiv na kiretaza, bidrjki do apcinjata nikako ne bev iscistena, samo me macea 3 nedeli i poveke maki vidov so apvinjata nego so kirataza. So kitetazsta mnogu lesno i bezbolno pominav, da znaev uste prviot pat odma ke barav kiretaza, pozz i se najubavom
     
    На AnaAnaBanana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnaAnaBanana

    AnaAnaBanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    super stom si zavrsila, si si olesnila barem, jas uste ne znam dali ke mi pravat kiretaza... inace duri vcera pocnav da krvaram znaci skoro 5 dena od zemena terapija i obilno krvaram ama ke vidime... kazi mi ti voopsto krvarese i ako krvarese obilno li bese, kolku dena?
     
  9. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Jas prviot den koga mi dadoa 4 apcinja obilno krvarev poslem mi se namali krvarenjeto imav ama ne mnogu obilno, koga otidov na kontrola mi rekoa ne si iscistena, pa pak mi dodadoa uste 2 apcinja i plus kapkite, koga gi ispiv tie 2 apcinja krvarev, ama ne obilno i poslem pocnav kapkite da gi pijam, od kapkite imav samo kafen iscedok, i koga gi zavrsiv pak mi pocna krvarenjeto po obilno i na poslednata kontrola vo petkot koga otidov pak mi predlozija uste 3 apcinja, ama kao podobro kiretaza bidejki vika ne si mrdnata od proslata kontrola endomedtiumot ti stoi isto i taka prifativ kiretaza i mn polesno pominav nego so apcinjat. Od apcinjata jas krevav temperatura bolki vo stomakot, treska proliv, kiretazava nisto bukvalno nisto bar mi olesna. Me macea so apcinjata 3 nedeli.
     
    На AnaAnaBanana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Бременост 6+2 со благо крварење, денес дознав дека спонтано се чистам на ехо се гледа сакус уште. Ми дадоа капки ергометрил и антибиотик вибрамицин 5дена. Имал некој искуство вакво? Несакам киретажа..
     
  11. ZULERA

    ZULERA Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj sto posle prelezan kovid vo vtoro tromesecje mu prestanalo srceto na bebeto i doslo do spontan? Jas bev bolna so visoka temp. Kaslanje i piev normalno pracetamoli na 3 saati osobeno poslednite 2 dena bidejki ne spagjase temp od 39. I pocnav so pancef no denta koga spadna temp. Vecerta prokrvariv bev 16 nedela i mi rekoa prestanalo srce i pominav induciran poragjaj go isfrliv plodot apcinja za da se docistam i kirataza na kraj ... me interesira dali postoi nekoj so vakva prikazna ko mojata ili sepak koronata ne vlijae na plodot. Ova mi e vtor spontan prviot bese 10 nedela. Fala za odgovor
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Штом ти е втор пат не е до короната. Направи си испитувања за тромбофилија штом сопира срцето на бебето голема е веројатноста да имаш проблем со коагулација. Короната сама по себе предизвикува згрутчување на крвта што дополнително придонело, али не главен виновник, ниту пак таблетите што си ги пиела. Сега нека помине една менструација и почни со испитувања.
     
    На Anaroz1 и ZULERA им се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    ispitaj si trombofilija i sovetuvaj SE so Dr za histeroskopija da se vide vnatresnosta na matkata
     
    На ZULERA му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ZULERA

    ZULERA Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Fala za mislenjeto. Stom mi dojde prva menstruacija ke ispitam. Drugoto se mi e provereno torch brisevi pap i sl. Ama nikoj do sega ne me posovetuval da napravam mikrobioloski ispituvanja nitu vnatresnost na matkata. Pozdrav i ubav den na site i sto poskoro ovaa taga da pomine kaj site nas
     
  15. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    2.591
    Прво жалам за ситуацијата, ама од искуство оди си на киретажа. Ја прават со целосна анестезија, нема ништо да осетиш и за 2ч си одиш дома без болки и ќе крвариш 2-3 дена. Со апчињата болките се неиздржливи, се крвари и по 10 дена за на крај кога ќе отидеш на преглед да има можност да не си целосно исчистена па да треба и киретажа да направиш. Скрати си ја агонијата ...

     
    На AnaAnaBanana и Ana245 им се допаѓа ова.
  16. BiciBici

    BiciBici Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo, da ve prasam iskustvo. Poslem kolku vreme od kirataza dobivte menstroacija? Mene na 27 mi bese kiretazata, od prilika koga bi dobila ili da si zakazam na pregled kaj maricnava?
     
  17. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    2.591
    Точно на 30от ден од киретажата, ама ми траеше подолго и пообилна ми беше. Ама тоа е индивидуално. Почекај да добиеш, па резервирај си термин.
     
    На BiciBici му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    После едем спонтан во 8ма недела, на 23 ти Јули правев киретажа. Сега сим повторно бремена 5 та недела скоро. Не ми препстанува ништо друго освен да се молам на бога се да биде во ред. Се надевам на најдоброто, иако многу се плашам.
     
    На elimkd и LazaLaza им се допаѓа ова.
  19. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Лесна бременост,мисли позитивно само и што помалку стрес,се ќе биде во ред,дали направи испутувања пред да останеш бремена,после спонтаниот?
     
  20. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Благодарам
    Направив само пап и тоа на моја иницјатива, гинекологот ми рече дека нема потреба од други испитувања после прв спонтан.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.