1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Би требало да паѓа ептен чудно
    Посетете друг гинеколог
     
  2. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    побарај второ мислење
     
  3. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Za zal ne raste dovolno, treba da se duplira vo rok od 48 casa, znaci kaj vas za 24 casa porasnala samo za 3000, znaci dobro ne se razviva. Zal mi e, ja minev istata sostojba pred nekoja nedela. Kaj mene bese 23800 i po dva dena 25000 i imav kiretaza. Sepak ako mislite pobarajte i vtoro mislenje
     
  4. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Istoto go doziveav I jas. PLodot zastana vo razvoj vo 6 nedela I nemase srceva reakcija. ;(
    Betata si rastese, a na eho se gledase samo sakus bez embrion. Pa odluciv da se cistam so apcinja(medikamentozen aborts). Ne, se plasi ke se sredi, samo zal mi e sto pominuvas niz ovoj bolen proces. :worried:
     
    На asdht му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.076
    Пол:
    Женски
    Нема опасност не се плаши ќе ти направат киретажа и повторно ќе си останеш бремена, тешко е, ќе помине.
    Јас 5 недели носев мртов плод во мене, како што ми кажаа 7ма недела се е во ред имаше срцева реакција за нареден преглед околу 12та недела да ми кажат дека се развивал до 7ма недела и некој ден, без никакви симптоми, крварење….
     
  6. Brankapska

    Brankapska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki pre sedam dena pravif kiretaza bef sedma nedelja bremena. Nemaf krvarenje tih sedam dana i pijaf kapki methylergimetrin i apcinja citeral prestanaf da gi pijam jel gi pijaf pet dena.posle kolko vremena dolazi ciklus posle kiretaze jel mise pokaza krv i stomak me bole kako za ciklus?
     
  7. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.170
    Пол:
    Женски
    Циклус ќе добиеш покасно, нема на 28 ден, обично доцни по 2,3 недели, веќе после тој циклус се враќа во нормала.
     
  8. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Tocno dragi feminki. Ne rastelo dovolno BetaHCG, deneska ja izvrsija zakazanata kiretaza najteskiot moment. Da ne dade Gospod nikomu ova da go dozivee.... Nemam ni zborovi veke :(
     
  9. Brankapska

    Brankapska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Znaci ovo sega so mi se pokazuva nije ciklus ke mi dojde tek za nedela vreme
     
  10. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.170
    Пол:
    Женски
    Циклус се смета од прв ден на киретажа, сега ова ти е тебе циклус затоа што си немала на денот на киретажа. Е сега откако си добила да не се изненадиш ќе имаш крварење па ќе немаш така во период од две недели, не е обилно и без болки е, ништо страшно. Тебе сега ова ти се рачуна за прв циклус. Наредниот не го сметај за 28 дена, него плус 2,3 недели доцнење, може и порано.
     
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.170
    Пол:
    Женски
    Контрола во Систина е за 3 недели, секако може и порано доколку имаш потреба.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    I jas isto kako tebe po nedela dena od kiretazata pocnav da imam kafen iscedok, bez bolki, doktorot mi rece najnormalno e. Mi traese okolu nedela dena i tolku, zapra, veke nemam nikakov iscedok.
    Prasaj go doktorot samo koga da odis na kontrola
     
  13. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Feminki
    Dali posle kiretazata pocnavte odma so antibiotic? Dali e hitno i mora da se zema antibiotic? Jas denes ( prv den po kiretaza) ne zemav (uste pod stres i zaboraviv)ama utre obavezno odam da zemam od apteka. Dali denesniov propust za antibiotic pretstavuva opasnost ? Ve molam za mislenje
     
  14. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.170
    Пол:
    Женски
    Препорака е да се почне веднаш, од денес обавезно почни како што ти е кажано, не би требало да е опасност доколку од денес си почнеш со препораките, во никој случај да не ги заборавиш.
     
    На asdht му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Крварење после чистење е нормално, дури и подолго да трае. Јас после медикаментозен абортус (со апчиња, немав киретажа) крварев 2 недели, после уште две недели имав on and off крварење, додека вистинска менструација добив после скоро 6 недели од абортусот. Менструација очекувај да добиеш кога хормонот хцг ќе падне на 0, во зависност од тоа колку бил бхцг кога се случил спонтаниот, ова може да трае од отрпилика од 5 до 8 недели, ова се случува постепено, не може да падне одеднаш и не е кај со иста динамика.

    Првата менструација после абортусот мене ми беше екстремно обилна и долга, крварев некои 9 дена. После втората беше нормална како што ми била и пред бременоста.
     
  16. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zalam Tesko e, navistina tesko ...Kako vie go pominavte vakviot period ?
     
  17. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Premnogu bolno, neopislivo....
    Neznam kako ke se pomine ovoj period ..... :(
     
  18. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Tocno taka, za zal..... :(
    I jas pominav so kiretaza :(
     
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.076
    Пол:
    Женски
    Многу плачев, липтав неутешно, гинекологот кој ме чистеше (прв пат во живот го гледав) ми помогна со неколку негови совети кои психички доста ми влијаеа, доста строг став и пристап од негова страна, верував во неговите зборови, после 8 месеци се сретнавме повторно со успешна и лесна бременост која ми ја водеше до сам крај. Прекрасен човек.

    Посакувам од се срце секој да си се оствари во улогата на родител, животот е тежок за секого, ама секој ќе си го најде местото под ова сонце кое некого порано, некого покасно ќе го огрее
     
    Последна измена: 12 декември 2021
    На mira.mira, H.VAGA, asdht и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас се спремам за киретажа утре на 11та недела, а плодот престанал да се развива во 10та недела. Ме интересира зошто правеше без анестезија? Можам ли на мое барање да бидам под целосна анестезија?