1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Пет дена откако имав спонтан. Примам терапија со ерготил капки 3х15 капки. Од што бев во шок не паметам колку дена треба да ги пијам, дали 5 или 10 се ми е испревртено. Ве молам за помош.
     
  2. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas gi piev 3 dena. Max do 5 mozes da gi pies tie.
     
    На **MajkaE ** му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    2.591
    Kaко се испитуваат генетските и кариотипот? Торчот знам дека е преку крв а останатово исто преку крв ?
     
  4. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Da, preku krv se. Genetskite na transfuziologija ili imunologija, a kariotip na GAK. Ima i na privatno, ama skapi se baagi
     
  5. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    Двете испитувања се преку крв,генетски мутации се испитуваат со упат од гинеколог на Трансфузија, МАНУ или Институт за имунологија.Кариотип знам дека се прави на гинекологија со упат од матичен гинеколог
     
  6. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Zdr devojki jas Sakav da spodelam so vas mojata maka i tagata, bev bremena ama na 11 nedela plodo nemase srceva akcija kako svetot da mi se srusi veruvaj te, ke pokudev. nemav krvarejne samo malce bolki imav vo stomako. I na 30 dekemvri mi bese kiretazata, go izgubiv moeto bebe, ama ne gubam nadez.
    I site da ne gubime nadez sto sme izgubile toa sto sme go sakale da imame povtorno bebe da bideme silni . Ja imate mojata Podrska i Samata si davam hrabrost . Pozdrav
     
    На Mariza85 и sencuk им се допаѓа ова.
  7. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Tnk BRAVO za hrabrosta!!! I jas pred skoro vreme go izodev istiov pat..... Tesko e, pretesko...... nemam zborovi so koi bi ja iskazala tagata. Iako se pravam silna pred site, vo sebe nosam planina od tezina..... Posebno koga nesto ke me potseti, koga ke vidam Bebe ili bremena zena.... Solzite i tagata me nadvladuvaat.... No nadezta za sledna bremenost sekako deka ostanuva!!!
    Pozdrav i podrska do site vas i od mene
     
    На Mariza85, Tnk и elenaklasik им се допаѓа ова.
  8. Rejch

    Rejch Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    52
    Zdravo, koga ko procitav tvojot post se pronajdov bidejki go imam istiot slucaj kako tebe, prvo uspesno invitro koe zavrsi so spontan abortus vo 10 nedela. Mnogu tesko go pominuvam periodot, uste nemam dobieno za da vidam dali e se vo red posle kiretazata. Ginekologot tuka kade sto ziveam mi rece posle 3 ciklusi da probame taka bez invitro zatoa sto ima mnogu primeri koi imat uspesna bremenost posle abortusot bidejki veke matkata e sklona da ima bremenost i nivoto na prolaktinot e uste visok vi prvite meseci od abortusot. Jas cekam da dobijam, da vidam dali ke mi dade zeleno svetlo deka se è vo red i ako ispituvanjata se kako sto treba ke pocnam posle tretiot ciklus da probuvam. Imam Samo eden problem uste nemozam da najdam mir i da gì izbrisam site sliki od glavata za se sto mi sluci. Bidi hrabra i imaj nadez deka se ke bide vo red.
     
    На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e zal sto trebase da pominuvas niz ova. Nemam zborovi da te utesam, ne mozam ni sama sebe da se utesam. Pregolema e bolkata, osobeno sto posle 3godini obidi, dojdovme do bremenost, i toa preku invitro.
    Jas bev vcera kaj mojot doktor, imam 3 nedeli pominato od kiretazata, mi zema brisevi,mi go proveri matkata, imam dobar endometrium i folikulot si raste, sto znaci deka ke imam ovulacija. I on istoto mi go kaza, da probame 3 meseci sami pred sledniot transfer. Me utesi faktot deka imam uste 7 embrioni zamrznati, pa mozno ke bide sledniot pat pak. Napraviv genetski ispituvanja, urino kultura,vaginalni brisevi, brisevi od nos i od grlo. i anti tela na tiroidnata.Cekam rezultati od brisevi i od genetskite mutacii.. se nadevam deka brzo ke pomine vremeto i ke imame pak uspeh. :l:
     
    На Rejch му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Materijalot ti go pratija li na histopatologija?
     
  11. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Ne, doktorot smetase deka nema potreba za ispituvanje na materialot
     
  12. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Според мене е грешка тоа што не е испратено на хистопатологија.
    Со самиот резултат ќе се дознае причината што е за да дојде до спонтан.
     
  13. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    И јас да се придружам тука кај јаките жени :)
    Плодот не порасна повеќе од 6.3мм. Почна да се суши и да се смалува. Според димензиите 6та недела и неколку дена, а според менструација веќе 9та недела. Бев на три мислења и сите истото го кажаа: плодот одличен, само што нема срцева акција. Природна селекција, така требало да биде, млади сте и слично. Во Ремедика дури и ми честитаа што сум останала трудна, многу жени не можеле воопшто да зачнат. Имам 27 години, за некој месец 28. Петтиот месец после активни обиди останав трудна.
    Имав медикаментозен абортус на мое барање. Болничката класична киретажа мнооогу ќе ме бутнеше психички. Гледав некако да си олеснам и добро постапив. 4 апчиња Цитотек, ги ставив вагинално и после 4 саати почнаа болките што можам да ги наречам породилни. Немам родено ама по кажување ... тоа беше тоа, или слично. Кога почнаа болките почна и крварењето. Повраќање, дијареа, течеше крв од мене како да мочам и така 2 и пол часа. После крварењето беше понормално и болките тотално исчезнаа и ги немам до денес. Следниот ден исфрлив парче околу 3-4 см. Претпоставувам плодот. Секој ден по некое помало парче излегуваше од мене. Нормално крварење имав 7 дена, стара темна и свежа црвена крв. Денес ми е 9ти ден вчера и денес имам само кафено, како кога завршува менструација. Ме фатија празнициве, не можам да се боцкам за бета па си купив тестови и со нив ќе пратам како паѓа. Денес послаба линија од вчера. Не знаев дека ќе дојде денот кога ќе се радувам на послаба линија на тест за бременост. Не знаев дека толку голема радост може за секунда да се претвори во уште поголема тага. Не знаев ни дека сум волку јака.
    Откако дознав дека сум бремена душата ми цветаше, убавини невидени. Сега си викам Господ ми го прати само да ми ја разубави душата и да си замине. Длабоко во мене уште ја осеќам убавината и сакам така да остане засекогаш.
     
    На asdht, Miss Celestial, meggle и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Od kiretazata,
    Posle kolku meseci moze povtorno bremenost ??
     
  15. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Нашите лекари препорачуваат да се чека три месеци, меѓутоа студии покажуваат дека нема медицински бенефит од чекањето. Ги читав, ама не можам сега да ги барам и во моментов го најдов ова:
    „Сега има многу докази кои сугерираат дека одложувањето на бременоста по спонтан абортус не е корисно и освен ако постојат конкретни причини за одложување, паровите треба да се советуваат да се обидат за друга бременост веднаш штом се чувствуваат подготвени“, напишаа Батачарја и нејзините колеги.
    (The researchers published their findings Nov. 17 in the journal Human Reproduction Update.)
    Секој е случај за себе, зависно од здравјето и психичката подготвеност, знаејќи се себе јас не би чекала.
     
    На Angella7 и Tnk им се допаѓа ова.
  16. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram,
    Jas ke pocekam da zazdravam bidejki e se uste presno od kiretazata na 30 dekemvri mi bese. Da si dojdam malce pri sebe pa taka, samo nebev sigurna posle abortuz ot moze da se zabremeni povtorno.
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas licno skoro 4 nedeli imam sto pominav kiretaza (12 nedeli bremena bev koga imav missed). Posle 3 nedeli od kiretazata bev kaj mojot doktor(ivf), on me vide vo eho i mi rece deka imam ovulacija, endometriumot mi bese dobar i mozam vednas da pocnam da probuvam za druga bremenost. (Prvata mi bese preku invitro)
    Rezultatite skoro site mi bea ok od analizite. I matkata bese cista. I nemase razlog da se ceka. Posle 2 meseci ako ne se sluci prirodno, ke imame vtor transfer. Sigurno sve zavisi od problemot i organizmot. Od kontrolata, doktorot odlucuva koga e naj soodvetno da se proba. Ama pak vikam individualno e.
    Vi posakuvam sto poskoro da se raduvate so pozitivni testovi. Been there, znam kako e, no mora da prodolzuvame napred. Bremenosta e proces za nekoi od nas sto krade mnogu ubavi drugi momenti od zivotot koi ne sme svesni kolku losi traumi ni ostavi. Zatoa mora da ideme napred i da prodolzuvame so zivotot. Nasite bebinja ke doagat, no mora prvo nie da bideme dobri i spremni da gi precekame.
    Love:l:
     
    На Mariza85, Saba08 и Tnk им се допаѓа ова.
  18. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Матичната уште кога ми кажа дека плодот нема срцева реакција ми рече без нервози, за 3 месеци ќе можеш повторно со обиди. Гледам на сите различно кажуваат, 3 месеци, 6 месеци или одма. Моја блиска остана трудна по првата менструација после киретажата и роди здраво девојче.
    Во предвид да се земат испитувања доколу се прават и подготвеноста за нова бременост.
    Лично јас треба да направам Торч и брисеви и после тоа ќе почнам со обиди доколку е се во ред.
    Во меѓувреме ќе мерам базална да видам каков ќе ми биде циклусот.
     
  19. mother_nature

    mother_nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Крајот на ноември имав спонтан во 6та недела, плодот беше ок само немашр срцева реакција и почнав да крварам примив све што можеше за да се спаси, но не успеа и така природно плодот се исфрли.
    Се помирив, имам надеж за следно. Прашањето ми е сеуште немам добиено менструација, кога сте добиле после спонтан?
     
  20. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    DA sekoj razlicno kazuvaat nekoj 3-6meseci. Samo daj boze da bide se ok Sega sum na kontrola na 14 da vidi doktorkata Dali e vo Red matkata bidejki e rabotena od kiretazata. Pa kesi na pravam site ispituvajna. I ke po cekam naredna menstruacija pa taka ke vidime.
    I plodo go pustija vo patologija na ispituvajne i ke mi kazat od sto se sluci taka so plodo(izgubi srceva akcija)
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.