1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    После 3
     
    На Tnk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Da se priklucam i jas imav kiretaza pred 2 nedeli sve bese vo red no posle dva dena mi pocna nogata da mi otekunuva mislev deka od umor posto pred nova godina navaka nataka, taka se slusnav so edna drugarka na tel i koga i kazuvav sto kako i ona ni vika isprati mi slika od nogata da vidam isprativ i mi vika da ne te isplasam ama ova mi izgleda deka e tromb … sve mi se srusi i odma vo ginekologija otidov ispituvanje edno drugo me ispratija vo kardiologija i stvarno istpadna trombv vo nogata. Uste ne mi se veruva sto kako se sluci me drzea 4 dena vo bolnica sega sum doma pod terapija so lekovi … od kaj do kaj mi dojde situacijata ne mi se veruva dali ima nekoj vakov problem da me utesi malku mnogu sum napnata
     
  3. Ivanaahhh

    Ivanaahhh Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Jas posle spontan dobiv menstruacija posle 1 ipol mesec
     
    На mother_nature му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Јас да ти кажам одма после месец останав бремена и родив здрава ќеркичка иначе докторите викаат после 3 месеци да се почне мада што побрзо останеш тоа подобро бидејќи матката тогаш е најчиста и најплодна.
     
    На mamaJana и Tnk им се допаѓа ова.
  5. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ako ste pravele patohistologija na materijalot, samiot rezultat ke ti pokaze dali i kolku vreme treba da ima pauza.
    Vo sprotivno, ginekolog na eho ke treba da proceni koga e matkata podgotvena i prepiraclivo e da se napravi torch, mikrobioloski brisevi i pap test. Ako spontanite se povtoruvacki, togas ima i podetalni ispituvanja.
     
    На Tnk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Тебе што ти покажа од испитување на материјалот?
     
  7. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas pravev i histopatologija i citogenetika na abortiran plod, nema dijagnoza.
    Ali jas sum so invitro, znaci ili gospod taka resil ili pojaka terapija mi treba za poddrska posle embrio transfer.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Понекогаш баш е така, така требало да биде..
    Овој пат верувам дека ќе имаш полно раце бебушки за гушкање :hug:
     
  9. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Angell
    Da, denta koga mi bese kiretazata mi rekoja po dve nedeli ke dobijam izvestaj od plodo vo patologija sto go pustija.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Пролетта имав медикаментозен абортус поради изгубена срцева акција во 6та недела. Чекавме некои 3-4 месеци и сега буквално сум во агонија, тотално неуспешен е секој обид. Сите околу мене забременија, душата ми се пара колку ми е тешко. Уште малку ќе биде една година од првата бременост.
    Имам 34 год. и знам дека не треба да се губи надеж, ама немам веќе на кого да се пожалам, сите ме напаѓаат со истите муабети, дека треба да се опуштам, дека ќе биде... ама ептен ми е тешко. Се извинувам што се распишав, многу ми тежи сето ова.
     
    На meggle му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Jas mnogu dobro te razbiram, i jas go izgubiv moeto bebe pred 2 nedeli, izgubi srceva akcija a 11 nedela, dusata me boli nema zborovi sto mnozat dusite da ni gi utesat, sto sme go izgubi Le najubavoto nesto i 10 ili poveke da imam rodeni, edno da izgubam ke e tesko. Imam 35 godini,
    jas imam 3 rodeni( i Maski se 3te) mnogu sakam da imam 1kerka ama ne gubam nadez ona sto go posakuvam ke si dojde.

    Zatoa nemoj da se grizis da se sekiras i jas sum vo ista situacija kako tebe i ako imam 3 rodeni toa stoe kesi dojde samo ostana golema nadez i gospod da ni pomogne na site toa sto go sakame da go imame za bebence. :):l:
    Pozz. Do site i da bideme silni i aktivni( Nadez.)
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Poseti si doktor, so nekoja blaga stimulacija ili vitaminska poddrska ke uspees, sekako napravi si i hormoni i opusteno, okolinata neka ne te opteretuva
     
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Jas mnogu dobro go znam toa opusti se 13 i pol god se borevme so neplodnost i na toa opusti se im kazuvav samo ke bide gospod e golem i bidna sega imame kerka 3 god ziva i zdrava ako ti e za uteha jas ostanav bremena na 33 god so ivf i rodiv na 34 god inace imav i jas spontan abortus vo 6 ned i biohemiska bremenost i so tretoto invitro mi vratija dva embrioni i edniot go izgubiv vo 6.7 ned od bremenosta a drugiot ostana i sega imam kerka 3 god
     
    На Señorita92 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Kolku dena dobivte posle kiretazata?
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ме интересира, го расчепкав цел форум и најчесто добивале после еден месец. Е сега не знам дали после месец од почетокот на крварењето или месец после завршувањето на крварењето. Јас имав медикаментозен абортус и крварев 7 дена и уште 7 дена кафен и розев исцедок. Вчера бев на контрола и докторката ми рече се е вратено во нормала ама кога ќе добијам ќе видиме.
     
  16. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    @Kolumna, @Angella7
    Јас имав киретажа на 19 мај, а добив 23-тиот ден, на 10 јуни.
    После спонтан без киретажа, сега ги гледав графиците, сум добила 46 дена по првиот ден кога почнало крварењето од спонтаниот.
    Зависи, некогаш треба време додека да се стабилизираат хормоните.
     
    Последна измена: 14 јануари 2022
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Ama jas nemav spontan, tuku missed. Krvarenjeto pocnalo vo den na kiretaza, i deneska ima fiks eden mesec od kiretazata
     
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Исто беше и кај мене, missed, 11-та недела. 2-3 дена пред киретажата на неколку наврати на бришење конци крв, бев на преглед и немаше срцева акција.
    Денот од киретажата сметај го за прв.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Bez griza, jas dobiv 32 den od kiretazata, racunajki go prviot den od kiretazata. Ako si bila na eho i se e okey, bi trebalo da dobies, kaj sekoj e razlicno. Ke dobies koga bhcg ke se spusti na nula. Jas do dusa ne ni proveriv bhcg posle kiretaza, si cekav da mi dojde, znam deka mu treba vreme da se simne skroz na nula, 4 do 8 nedeli e nekade. Sekoj razlicno
     
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Нема врска добивањето со бетата, освен тоа што додека има од хормонот нема да дојде менструацијата.