1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Класична киретажа правеше? Јас со апчиња го исфрлив плодот, односно медикаментозен абортус и докторката ми рече кога ќе ми заврши крварењето да одам, а ако ми трае повеќе од две недели да одам и со крварење. Јас 7 дена крварев и уште 7 дена кафен исцедок. Обавезно закажи си преглед.
     
  2. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Класична киретажа беше. Никој ништо не ми кажа, само дека не треба односи да имаме 1 недела, и 3 месеци да не затруднам, Толку
     
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто така, ни бета, ни контрола, да не ти речат ништо баш за никаде се. Не се секирај, закажи си контрола кај матичната. Мене матичната ми рече да направам брисеви и торч (испитување преку крв за некои вируси), ради спонтаниот. Ако е се во ред одма почнувам со обиди (ова сама си го реков :) она ми рече после 3 месеци) Побарај си да испиташ нешто ако сметаш дека треба.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Еве вчера добив....
    Сега кога да одам на контрола и дали воопшто има потреба?
    Абе ништо не кажуваат, тешки им се зборовите
    Јас да сум на нивно место мислам дека и ќе им цртам на пациентите, со цел да ме разберат
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Koga ke ti zavrse ciklusot naredniot den odi na eho
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Супер.
    Јас денес бев трет пат на преглед од 28ми декември па навака. Денес бев за брисеви и торч, би ти рекла да си побараш и ти чисто да видиш да не има нешто за да бидеш посигурна за следна бременост. За спонтан има милион причини ама ете, нешто од нешто да елиминираме.
    Среќа што ни е форумов па се крпиме некако со информации :)
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas imav kontrola dve nedeli posle kiretazata, mi napravi bris doktorot, i kontrola od koga dobiv posle kiretazata, uste ednas. Sledniot ciklus pak kontrola ke imam. Jas bev so IVF trudna, i sega pak ke treba nov transfer da napravam, ama doktorot saka prvo da mi go sledi situacijata dodeka mi se smirat hormonite pred sledniot transfer..
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Што е торч? И каде може да се направи?
     
  9. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Проверка преку крв за неколку вируси кои заболена трудница може да ги пренесе на плодот и тој да не се развива поради тоа. Со упат од матичен гинеколог, во државна, на истото место каде што се оставаат брисеви. Платив 900 денари за се заедно (брисеви и торч), за една недела резулати.
    Прават и во приватниве лаборатотии околу 3.000-4.000 денари.
     
    На Señorita92 и Norah Jones им се допаѓа ова.
  10. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Ама кај мене беше missed абортус може затоа не ми кажал никој ништо. Срцето му престана да чука а не прокрварив
     
  11. BubiBob

    BubiBob Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas vo drzavna za torc test ne plativ ako si prijaven uredno...inace ako sakas da si go platis mi pobaraa 8000den
     
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене беше missed.
     
  13. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    А тебе доктор ти кажа да одиш на контроли или ти самоинцијативно?
     
  14. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Докторот. Да е до мене не би стапнала, најмногу мразам да одам на доктор, било каков.
     
  15. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    јас се сретнав со тројца гинеколози, и никој не спомна ништо
     
  16. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Не сум само јас, сите одат на контрола после абортус, дали е спонтан или намерен, медикаментозен или класичен, не е важно. Беше кај тројца и никој не те прегледа или?
     
  17. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Еден ми е матичен, еден ми правеше инсеминација, еден ми правеше киретажа, сите беа запознаени со случајот, и ми рекоа уживај. 7 дена без однос, 3 месеци да не затрудниш.
     
  18. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Е, да и мене матичната на почетокот кога бев видно вознемирена ми рече, не плачи, за 3 месеци ќе почнеш пак со обиди за здраво право бебе.
    Сега, после еден месец од тогаш, ми рече да ги видиме резултатите од торч и брисеви и ако е се во ред можеш да почнеш со обиди одма. Матката изгледала како да не претрпела ништо, јајниците супер.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  19. flow30

    flow30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред 2 дена ми направија киретажа, имав missed abortus, на околу 8 недели и 3 дена (околу 28ми или 29ти декември) срцето престанало со работа, на 24ти овој месец имав месечна контрола ехо и така дознавме со матичната, речиси 1 месец не знаев дека имав спонтан абортус немав никакви болки ниту крварење.
    По киретажата се чувствувам добро, повремено имам болки во стомакот, но не се долготрајни. Ми препишаа вибрамицин и капки за прочистување преку крварење (им го заборавив името). Ги пијам 3 пати на ден по 15 капки, но сеуште немам крварење. Прашањето ми е дали сте имале слично искуство, доколку не би сакала да ме посоветувате што да правам понатаму. Благодарам.
     
  20. peperutce94

    peperutce94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki samo sto doznav deka sum bremena utredenta prokrvariv kafeno bev kaj maticnata mi dade utrogestan i dabroston posle bev i kaj eden doktor sto si raboti privatno toj mi dade inekcija progesteron bebeto uste ne se gledase mene krvarenjeto mi prekina pa sakav da ve prasam dali e dobar znak toa deka krvarenjeto mi prekina od terapijata? Vo vtornik sum na kontrola ama premnogu sum napnata i vozbudena..