1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е проблем крварењето, проблем е бетата. Видов во друга тема дека во понеделник била 200, во среда 250, а требала да биде околу 400. Смири се, што и да биде, едноставно така требало. Тоа е она што ни е шкртнато :hug:
     
    На Meckicja и peperutce94 им се допаѓа ова.
  2. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas imav kiretaza na 28.12 dobro mi pomina posle toa istata terapija japiev imav krvarenje okolu 5 dena normalo posle mi se prekina i eve na 29.01 dobiv sve normalno dva pati napraviv eho da vidam do kaj sum, posle koga ke zavrsam pak ke odam na edna kontrola.. odi napravi edno eho da si na mirna glava
     
    На flow30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Како помина прегледот?
     
    На peperutce94 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. peperutce94

    peperutce94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    bebenceto e smesteno vo matka 3 nedeli sum bremena me bocna pak so progesteron ama sega pred malce pak kakp kafen iscedok imav ama ne obilen i pak se plasam covek da ne e rat ke se javam sabajle kaj Doktorot posto utrogestanot vaginaletite mi gi prekina zosto kazav deka nemam veke iscedok.
     
  5. Dona54

    Dona54 Нов член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Бремена сум 6 недели (според големина нс плод, 7 според циклус). Денес ми се јави крварење и бев кај матичната. Ми кажа дека плодот има срцева реакција, расте, но, сакусот или гестациската кеса не..
    Ми ги прекина аспиринот, и ме боцна со прогестерон депо, а утрогестанот да пијам 2*1 наместо да ги ставам вагинално.
    За 1 недела пак да ме боцнат со депо, а за 2 недели на ехо.. Мирување, и тоа..
    Дали некоја од вас имала вакво искуство да сподели и да ми каже какво е вашето искуство?
    Што мислите од што настанува ова, дали е предвесник за абортус и како да си помогнам?
    Да лежам само на грб или може и на страна?
     
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Стави си утрогестан, нема да штети во никој случај. 3та недела си според ехо или според менструација? Бета правеше пак?
     
  7. peperutce94

    peperutce94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Beta ne napraviv, mi rece ke dojdis na kontrola vo ponedelnik me vide na eho i taka potvrdi deka sum 3 nedeli bremena bese mnogu mala tocka ja vidov i sama :)
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Supergirl :)

    Supergirl :) Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Здраво, пред 2 недели имав спонтан абортус, вчера бев на преглед кај матичната и ми рече дека матката сеуште не е вратена во првобитна состојба(цитирам: бавно се абортира) и ми закажа ехо за 1 месец. Какво е вашето искуство? Исто ми рече на следниот преглед ќе ми даде упат за да испитам тромбофилија. Кога почнавте вие со испитувања?
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ти даде ли терапија?
    Кај мене после две недели имаше уште малку крв во матката, се гледаше на ехо и испив уште едно шише ерготил капки. После точно на 30ден од киретажата добив циклус
    На ехо се беше во ред и сега треба мин 3 месеци за организмот да се врати во нормала
     
  10. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Не правев класична киретажа туку со апчиња ама сеедно. Кога ми ги даде докторката ми објасни дека абортусот може да "трае" и подолг период, месец-два. Не сфатив точно што значи тоа ама најверојатно затоа што секое тело е различно и различно се опоравува.
    Со испитувања почнав одма. Ми зема брисеви и испитав торч. Добив на 37 ден.
     
  11. Supergirl :)

    Supergirl :) Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Не ми даде никаква терапија.
     
  12. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Dali e normalno da se krvari vo sred na ciklus, (vo ovulacija) posle kiretazata. Prva menstruacija mi e, bese dolga no ne obilna, mi zastana krvarenjeto, i vo sred na ciklusot pocna pak. Znam deka moze da bide od hormonite. Samo kazete mi deka imate slicno iskustvo da se smirim
     
  13. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Во овулација понекогаш се јавува крварење. Не е страшно, нормално е, не се плаши. Не е од киретажата, туку се случува. Јас во овулација освен крварење сум стигнувала и до болница од болки.
     
  14. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Posle kiretaza od 3 do 6 meseci mu treba na organizmot da se vrati vo normala.
    Smiri se, znaes i sama deka e od hormonite, samo izvesti si go doktorot.
    Mene prviot ciklus posle kiretaza mi dojde na 30 den, vtoriov na 40 den. I jas sum izremetena, ama mi rekoa do 3 do 6 meseci taka ke bide. Taka da smiri se :hug:
     
  15. Supergirl :)

    Supergirl :) Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Бев на контрола во Систина, кај Бојаџиев(он ми правеше киретажа) и ми даде капки да пијам наредни 3 дена. Инаку има останато крв во матката, ми рече грлото мн брзо се затворило, но со прва менструација ќе се исчисти.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ena Mena

    Ena Mena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Го имав истиот случај,почнав со испитувања по завршување на првата менструација од направената киретажа,секако со консултација на гинеколог.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Devojki ajde i jas so mojata maka
    Na 01.01 imav pozitiven test za bremenost,na 03.01 bev na lekar i mi utvrdija 05nedela...trebase da odam za 2 nedeli i otidov na 18ti no za zal nemase srceva reakcija...me pratija vo drzavna,kade sto pocekaa uste nedela ipol no za zal plodot nemase srceva reakcija i resija da me iscistat so apcinja za provokacija...imav uzasni bolki i mnogu obilno krvarenje so parcinja.
    Posle edna nedela bev na kontrola,no za zal seuste ostanalo nesto i povtorno mi gi dadoa istite apcinja...ovojpat ne prokrvarev tuku imav mali iscedoci na nesto kafeavo...denes povtorno bev kaj mojata maticna i taa mi vika deka ne e iscisteno i treba kiretaza,a na klinika vikaat da pocekame...nezz sto da pravam,psihicki ne sum dobra zoso ova mi bese prva mnogu posakuvana bremenost i kaj ja izgubiv sega imam i trista komplikacii...sto ponataka
     
  18. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.265
    Пол:
    Женски
    Имаме потполно ист случај со бременоста. 6та недела, 6.3мм плод и тука застана, без срцева реакција. Јас цитотек ги користев вагинално (4 апчиња). Крај на декември на клиника немаа апчиња, па се снаоѓав сама. Болките кога ги ставив апчињата.... 7 дена крварев, 7 дена имав кафен исцедок и се се исчисти. Мене многу ми помогна др. Соња во Кисела вода, татко и е Тасе Цветановски, стар гинеколог (не го знам). Ако сакаш да и се јавиш да те види чисто мислење да ти даде.

    И те молам, психички никако да не паѓаш, ама никако. И мене ми беше прва бременост, толку многу ми донесе радост, среќа, убавина во душава, не можам да опишам. Сите околу бевме како во облаци. Неизмерна среќа. И решив дека така ќе продолжам, со истата среќа во мене. На сите им кажувам дека сум била трудна, дека постоело. Не заслужуваат ни да бидат скриени, ни да бидат плачени. Убавина ни донеле и нека постојат во нас засекогаш со убава мисла за нив.

    Е сега, имам и вечери кога не можам да заспијам од мисла, сликичето од ехо ми е пред очи, срце се пара на 300 парчиња ама си давам два саати плачки и со цела сила одам напред.

    Rainbow baby ќе дојде набрзо кај сите нас :l::hug:
     
    На *Milicka*, buba4e89, MissBreezy и 8 други им се допаѓа ова.
  19. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Jas tie Cytotec gi stavav pod jazik na 3 saati po 2apcinja,ama sega mi e strav zosto ne e iscisteno...2 pati trpevuzasni bolki....imam odlicen ginekolog,megutoa na klinika nezz sto cekaat,dali ne sakaat da me grebat ne mi e jasno strav mi e da ne dojde do nesto drugo,zatoa i ke insistiram za kiretaza
     
  20. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Daj boze Gospod na nikogo da ne dade vakva taga,na site da ni gi napolni racete...
    Kazi mi pravese nekoi ispituvanja zosto doslo do toa?Zosto nemalo srceva reakcija?I sega sto i kako ponataka