1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.264
    Пол:
    Женски
    Брисеви и торч само правев, брисевите чисти, а на торчот матичната се сомневаше на посвежа токсоплазма. Правев дополнително испитување за токсоплазмата и испадна дека била постара од 6 месеци и сметаат дека таа не направила проблем. Маж ми е А+, јас Б- и примив инекција за тоа. Ако е иста ситуација и кај тебе да си ја примиш, обавезно. Спомни си сама зошто не ги интересира многу. Остана на тоа дека плодот бил А+ и моето тело го сметало како страно тело и "го убило" или едноставно било природна селекција. И во Ремедика и матичната и др Соња, сите истото го викаат.
     
  2. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Zdravje da me iscistat skroz,pa ke pravam i jas ispituvanja...a inace mozno e i toa da e problem,jas sum A+ a maz mi e B+ a nikoj mi nema spomnato za toa so krvite grupi Fala ti mnogu,ti posakuvam brzo pozitiven test i polni race sreka
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.264
    Пол:
    Женски
    Чим сте двајцата + немате проблем. Проблем е кога се + и -. Ти посакувам и тебе полни раце и на сите други.
     
  4. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Нели само кога мајката е - се става инекција, мислам кога мајката е + нема врска која крвна група е таткото или грешам?
     
  5. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.264
    Пол:
    Женски
    Да, да само ако мајката е негативна се става инекцијата. Не сум пишала убаво.
     
  6. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da go spodelam mojot problem. So mazmi bevme vo obid 6 godini za bebe i konecno gi vidov 2 crtki ama kratko traese nasata sreka. Imav molarna bremenost sto morase vo sredata da zavrsi so kiretaza na gak. Bev 6.5 nedeli bremena. Mojot maticen mi rece sega 4 meseci pauza od povtoren obid. A sega koga ke dobiam prv ciklus da zavrsi da otidam da me gleda na eho i brisovi. Pred 4 meseci pravev histeroskopija koja bese uredna i vadev miomi. Dali nekoja se soocila so vakov problem i za kolku vreme ostanala pak bremena? Mene strav me faka da ne doziveam pak ista bremenost ili spontat bidejki imam 37 godini...
     
  7. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Prvo mnogu mi e zal za vas

    Jas go minev istoto pred nekoj mesec. Mnogu bitno e da dobies rezultati od histopatologija za da potvrdat dali e molarna bremenost. Znaci kaj mene na eho izgledase kako mola, no patohistologija ispadna fala mu na boga cista.

    I dokolku e mola, prvo da se uveris deka se e iscisteno, dali e parcijalna mola ili celosna. Obavezno da otides na kontrola kaj doktorot po dve nedeli od kiretaza i posle da cekas ciklus.
    Mnogu se bitni kontrolite kaj molarnata bremenost.
    Nema zborovi koi ke te utesat, no prvo sredi se ti, ti da bides zdrava, a bebeto ke si dojde :hug:
     
  8. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Fala ti mila na sovetot. No mojot maticen mi rece posle prviot ciklus da otidam na eho da me gleda da vidi dali e se cisto. A od gak mi rekoa posle 4 nrdeli rezultati... Da se nadevame na bliska idnina deka ke bide se vo red
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за твојата загуба. И јас доживеав спонтан во 8 ма недела од бременоста. Не беше мојата моларна бременост, но по киретажата направија обдупција и докторот ми кажа и да останел плодот жив ќе сум морала сама да одлучам да го абортирам бидејќи не се развивал како што треба.
    По киретажата крварев неки 10 дена интензивно, потоа почекав прва менструација и веднаш останав бремена. Сега сум 7 ми месец. Докторот ме советуваше тогаш дека не треба да чекам после абортусот долго време за повторен обид. Матката по авортусот била најдобро исчистена и шансите за здраво бебе се поголеми.
    Мојата ситуација не е баш одговор на твоето прашање, но се надевам дека ќе можам да ти пружам барем мала подршка.
    Ако сите резултати ти се добри, побарај и второ мислење можеби не треба да чекаш 4 месеци за повторен обид.
     
    На Mariza85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Imav spontan vo 7ma nedela,vo 6+5 prokrvarev kafeava krv,mi dadoa dobraston,utrogestan i miruvanjee no vo 7ma nedela uste od nautroo izvadiv se toa bese najbolniot moment,pominav bez kiretaza so ergotil inekcii i kapki koi gi pijam sekoj den.krvaram po mnogu malku,na kontrola sum za nekoj den doktorkata mi rece deka prirodno sum izvadila recesi se no pak kora da se sledi.vo izvestajot mi pisuva deka posle prva menstruacija treba da proveram brisevi pap,hormoni i torc.
    Imam grcevi navecer koga legnuvam
     
  11. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Pred dva meseci imav kiretaza tocno posle
    Eden mesec dobiv i toa mnogu imav ama
    Mislam deka se cistev, ovoj mesec dobiv ama toa samo rozevo malku crveno kafeano i toa samo koga se brisam vo uloskata nemam
    Nisto? Inace sakav sa proveram hormoni no nisto dali e ova normalni ili e drugo nesto me fati panika
     
  12. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Neli ti rece maticniot da proverish hormoni?
     
  13. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    mi rece da ama se javiv i mu kazav deka nemam dovolno menstruacija samo koga se brisam i toa epten malku i rece ostavi ama utre ke odam
    Neka me pregleda vo eho da vidime sto se slucuva prv pat mi se slucuva ovaa
     
  14. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Jas imav spontan pred nekoj den prokrvarev i toa shto go izvadiv bese horor,sega samo na eho kje me pratat a inaku vednas mi rekoa i zapisaa za hormoni,torc i brisevi posle prva menstruacija
     
  15. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Dali hormoni mora da se ispitat vo 3 den od menstruacija
     
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas pak bi te sovetuvala po dve nedeli da otides kaj maticniot, bidejki ne e obicen abortus. Ne sum lekar, no molarna bremenost ne e taka lesna dijagnoza. Odi si po dve nedeli da vidat dali se e iscisteno.
    Jas koga otidov po dve nedeli imase uste krv vo matkata i mi dadoa uste edna doza ergometril da ispijam za da se iscistam.
    Ti kazuvam moe iskustvo. Sepak pak konsultiraj se so maticniot. So srekja :hug:
     
    На Mariza85 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ena Mena

    Ena Mena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Имав спонтан,мораше да ми прават киретажа,после прва менструација отиди треба да се направат сите испитувања кој ќе ти ги даде гинекологот.во меѓувреме ќе си одиш на контрола се додека не ти каже каже дека е целосно чисто од крв вонатре.Добив после еден месец од киретажата, и имав редовна менструација како никогаш претходно.За бременост мене ми рекоа после 3 месец,но ние почнавме да пробуваме после 5 месец некаде,зошто бев исплашена.Еве сега сме во обид за бебе.Со среќа:hug:
     
    На Blondie715, Mariza85 и Bejb15 им се допаѓа ова.
  18. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Dali gi znaete cenite vo remedika za ispituvanja posle spontan? Pap,eho,mirkobioloski i torc me interesira
     
  19. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Добар ден
    Некој кој се разбира ако сака да ми објасни received_1024690025067782.jpeg резултатите.Благодарам однапред
     
  20. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Istata dijagnoza ja imav, obicen abortus, na sekoj moze da mu se sluci. Pauza mene ne ni mi preporacaa posebno da pravam, samo pap i mikrobiologija da napravam i torch.
    Se napraviv, nisto nema. Zaradi moja sigurnost ke napravam 3 meseci pauza
    Uzivaj, ke bide naredniot pat

    P. S podolu vo opisot ima nekoi pretpostavki staveni patologot, ginekolog treba da vi go objasni, kaj mene nemase nikakov naod. Sepak e strucno ova, najdobro e doktor da vi tolkuva