1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Ke ve zamolam da mi odgovora nekoj kolku vreme treba da pomine zada se vrati vo normala teloto posle kiretaza , jas posle kiretaza i dobiv tromb vo noga dali i od toa ama vopsto ovie denovi nemam sila dali kiretazata ima uloga, i dva meseci imav mnogu krvarenje dali i od toa mi padna zelezoto hbg mi bese 9.7 a zelezoto 11 pred eden mesec dali mi padna povise sto vaka nemam sila za nisto
     
  2. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Ако си крварела многу, можно е и да имаш премалку крв во организмот.
    Јас крварев 10 дена после киретажата ама такво крварење невидено. Станав бледа како крпа, устата ми беше бела како лицето. Кога отидов на контрола одма ме пратија на инфузија со железо за да ја поправам крвната слика.
    Ти препорачувам да си направиш крвна слика пак. Обично ако железото ти е ниско се осеќаш така баш како ти што опиша.
     
  3. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Sledi si redovono krvna slika so zelezo i d dimeri. Normalno ii ginekolog da te sledi na eho naredni 3 meseci kakva ke bide resorbcijata na matkata.
    Normalno e po intervencija da ima pokaceni d dimeri, no vie ste imale veke i komplikacija so tromb, redovno treba da sledite krvna slika i konsultacija so doktor.
    Po kiretazata zavisno od organizmot od 3 do 6 meseci se vrakja organizmot vo normala
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Señorita92

    Señorita92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Zdravo eden sovet ako moze od vas vcera na eho mi soopstija deka sum go ispustila plodot ko demek ima nesto ali ima nesto i nadvor od matkata koga proveriv beta hcg bese padnata od 150 na 73 mi rekoa za zal bremenosta zavrsi ke cekas da prokrvaris no jas nemam nikakvi bolki dali se imate sooceno so nesto vakvo??
     
  5. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Која недела беше?
     
  6. Señorita92

    Señorita92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    6ta nedela
     
  7. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Mene so beta okolu 100 pred vreme me podgotvija deka golema e verojatnosta da padne ii stvarno padna. Bez griza ke ti dojde po nekoe vreme, sekoj razlicno, koga betata ke padne na 0. Ne se maltretiraj, ne proveruvaj veke beta. Prekini ako primas terapija. Pozitivnoto od ova e sto mozes bremena da ostanes i sigurno ke bides mami :)
    Posle taa bremenost, jas imav uspesen in vitro transfer i beta super visoka, ali plodot ne se razvivase poradi gresna terapija i zavrsiv so kiretaza.

    Kako i da e, mora pozitivno da gledame i sigurno ke uspeeme
     
    На Meckicja и Señorita92 им се допаѓа ова.
  8. Señorita92

    Señorita92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Dali sama iskrvari ili ti pravea kiretaza?
     
  9. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme dobi?mene pred 2 nedeli mi bese 183,imav spontan prokrvarev
     
  10. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas prokrvarev sama. Vidi prati sega, cekaj edna nedela, ako ne prokrvaris za nedela otidi kaj maticniot, ali so beta 70 mislam deka sama ke prokrvaris, treba da se spusti betata na 0 za da dobies oficijalno.
     
  11. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Mislam za okolu 10 dena oficijalno dobiv. Mene betata mi bese okolu 100, kaj tebe e pogolema. Kaj sekogo e razlicno. Ali ako ne prokrvaris za skoro kako ciklus, odi si kaj maticen da te vidi
     
  12. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Da,prvo spontan vednash korona denes izlegivam od izolacija kje odam utre obavezni kaj maticen moram 2 nedeli pominaa.koi ispituvanja gi pravese? Mene mi rekoa pap,brisevi,eho i hormoni,ako ima potreba kje me pratat na torch
     
  13. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    I jas po mesec dena od kiretazata, zakaciv korona, toa mi bese kapak :whew:

    Jas uste nisto ne sum napravila ispituvanje, sega imam tret ciklus posle kiretaza. Cekam malku da mi se namiri organizmov i od koroni, kiretazi, hormoni i eden gup zafrkancii i od nervi normalno.
    Mozebi mesecov pap i brisevi. Torch jas imam napraveno zosto so in vitro bev, site genetski ispituvanja gi imam napraveno, materijalot od kiretaza na citogenetika vo Manu go prativ, nisto ne najdoa ni oni fala bogu.
    Hormoni me strav da ispitam, zosto se imam salam hormoni nalapano, ke pocekam uste mesecov toa.
    Mislam nekogas treba covek i srekja da ima
     
    На Meckicja и Bebence29 им се допаѓа ова.
  14. Ena Mena

    Ena Mena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Само да охрабрам ,после спонтан и после неколку месеци неуспешни обиди денес го добив овој резултат.
     

    Прикачени фајлови:

    На *Milicka*, Karmina1989, ivance.. и 12 други им се допаѓа ова.
  15. Señorita92

    Señorita92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Cestitki ❤️
     
    На Ena Mena му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Cestitki so lesno :hug:
     
    На Ena Mena му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jovana-95

    Jovana-95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Честитки
     
    На Ena Mena му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Здраво Девојки. Јас сум нова на форумот. Неодамна и јас имав спонтан во 11 недела, и денес ми стигнаа резултатите од испитувањето што го правеа на државна, наводно причината била Placenta Previa, и ми објаснија дека плодот бил многу ниско поставен во матката, не можел се да исхранува и да се развива и поради тоа се случил спонтаниот. Во овој период колку што успеав да прочитам и истражам, таа состојба може да предизвика компликации во трет или доцен втор триместар, но, никаде не видов дека била причината за спонтан во прв триместар. Јас одев и на редовни контроли, последно бев на контрола во осма недела и го гледавме на вагинално ехо, се беше во ред според гинекологот, срцева реација и поставеност. Па мислам дека дијагнозата од државна е дадена ради реда. Дали некоја од вас имала сличен случај до сега?
     
    Последна измена: 15 март 2022
  19. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Beta HCG ми е 2,треба да очекувам да добијам овие денови имам претчуство дека ќе ми дојди ме боли глава,стомак па ќе одам на испитувања да видам што ќе излезе од абортусот
     
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.264
    Пол:
    Женски
    Мене бетата ми падна на 20 ден од денот кога почна крварењето, а добив на 37 ден. Што испитувања ти рекоа да направиш?