1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Hormoni,pap mikrobioloski a za torch kje odluci doktorkata.lele mnogu vreme e toaa kje puknam ako treba tolku da cekan da mi dojde,mene posle 2 nedeli mi padna na 2,eve vo petok pravam 3 nedeli ni d od dobivanje nema
     
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Барај и торч чисто онака да си знаеш за следна бременост што имаш прележано.
    Уште од старт ми рекоа да очекувам менструација од 4 до 6 недели така да, очекувај дека можеби толку време ќе ти треба. Не се секирај, ќе летне времето. :hug:
     
  3. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    7.536
    Пол:
    Женски
    Не знам дали имаш испитано тромбофилија, но ако немаш испитај и тоа е исто така битно.
     
    На Bebence29 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Досега немам,баш ќе и спомнам на докторката,секако нема да ми прави никаков проблем сега читав за нејзе јас родив ем мало бебе(јас сум ситна 50 кг со се кревет) ем примав клексани,имав и скриен шеќер.
     
  5. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo dragi dami
    Najprvin da im se zablagodaram na site vo temava od koi dobivav podrška koga mi bese najpotrebna, pred 3 meseci. Sega Vi pisuvam kako ohrabruvanje i da vi kazam deka povtorno gi vidov 2te crticki, posle mojot missed abortus Ne ocajjuvajte, ostanete pozitivni i so veruvanje deka povtorno ke gi vidite 2te crtki i navistina ke se desi pak stom ednas se desilo. Golema podrška do site vas i samo hrabro napred!!!
     
    На Nikolina35, Cecko85, Fenix05 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Честитки, со лесно и убаво :l:
    Дали почна одма со обиди или чекаше па овој месец ти е прв? Јас реков ќе почнам одма ама ме фати некој страв па поминаа два циклуси.
     
    На asdht и Dr.Zzz им се допаѓа ова.
  7. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo dragi dami
    Najprvin da im se zablagodaram na site vo temava od koi dobivav podrška koga mi bese najpotrebna, pred 3 meseci. Sega Vi pisuvam kako ohrabruvanje i da vi kazam deka povtorno gi vidov 2te crticki, posle mojot missed abortus Ne ocajjuvajte, ostanete pozitivni i so veruvanje deka povtorno ke gi vidite 2te crtki i navistina ke se desi pak stom ednas se desilo. Golema podrška do site vas i samo hrabro napred!!!
    Mila Angella7
    Najprvin Ti blagodaram od ❤️ nadevajki se deka ovojpat se ke bide Ok
    Po preporaka od moja poznata koja raboti vo edna od najdobrite bolnici za oploduvanje vo MK, pocnav odma so sleden obid. Voopsto ne razmisluvav na toa i ete po 3 meseci se desija 2te crtki. Ti posakuvam da gi vidiš što pobrzo i ne se plaši i ne cekaj. Hrabro napred!!!
     
    Последна измена: 17 март 2022
    На Bejb15, Dr.Zzz, АнаМаријаД и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Здраво Девојки, за жал неодамна и јас имав спонтан абортус. Вашите искуства и информации што се споделени во оваа група ми беа многу од помош, и за утеха и за прашања што ги имав а не беа достапни на друго место, а верувам и на многу други што се соочиле со истото. Секоја нова жена што го доживува истото има премногу прашања, и сакав да споделам информации и јас на едно место, ако можам бар малку да ви олеснам, знаејќи дека и вие пребарувате по групите се’ што може да ви биде од корист и се’ што сакате да прашате.

    Препорачливи испитувања после спонтан абортус:

    - Крвна Слика (Упат од матичен лекар)

    - Уринокултура (Упат од Матичен лекар)

    - Пап Тест ( Гинеколог)

    - Микробиолошки Брисеви (Гинеколог)

    - ТОРЧ (Инфекции кои ги има мајката, а може да се пренесат на плодот, Упат од Гинеколог)

    - TSH Испитување (Испитување на тироидната жлезда и тироидни хормони)

    - Хормонален Статус (FSH, LH-25, Prolaktin,Estradiol, Progesteron,Testosteron)

    - Хемостаза Пакет (целосно испитување, вклучува и тромбофилија, димери и сл.) го прават на имунологија и на институт за трансфузиона медицина – Упат од Општ Матичен или Гинеколог

    - Генски испитувања ( Се прават и на МАНУ – Гинекологот Дава Упат)

    - Кариотип ( Ги прават и таткото и мајката) – Упат од Матичен Гинеколог (Ги има на државно, тешко даваат упат и многу се чека за резултати и термин)

    - Витамин Д – Општ Лекар / Може и приватно во која било лабароторија

    - Спермограм и Спермокултура (таткото)

    Секако сите испитувања се по Ваш избор, најосновни се првите 5 што ги прават сите после прв спонтан. За другите испитувања ги прават после 2, 3+ пат спонтан, ама верувам никој не би сакал да чека нешто слично повторно за тек тогаш да прави испитување. Докторите некогаш се многу тешки за давање упат за другите испитувања само ако имате еден спонтан, ама доколку инсистирате и сакате да проверите се’ ќе ви дадат , сепак тоа е Ваше право и воопшто не е хумано да чекаат да се случи повторно нешто лошо за тогаш да ве пратат кај што треба.

    За нов обид препорачуваат да се почека 3 месеци, но, кај секого различно , сепак за тоа треба да се консултирате со вашиот гинеколог, како и за се' останато. Метилирана Фолна и метилиран б-12 е препорачлив да се конзумира пред повторен обид и во случај да нема генски мутации.

    Се надевам колку толку ке ви бидат од помош овие неколку информации, и чекаме да не известите со убави вести, зошто сите се радуваме секој пат кога ќе видиме дека некоја од вас повторно ги гледа двете цртки :D
     
    На buba4e89, Cecko85, Fenix05 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Maaa22

    Maaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    5 април 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Јас сум нова на форумов сакав да споделам искуство имав спонтан абортус во 11та недела, и во почетокот на бременост ми се утврди дека на грло на матка имам лесно кинлив полип кој настанал со самата бременост незнам како, по кинење на полипот истиот ден крварев премногу а плодот кој се беше во ред со него за таа недела и имаше срцева реакција до последна минута сепак се деси абортус, дали некој знае или за жал бил во иста ситуација да ми сподели искуство
     
    На MariNina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki i jas imav spontan abortus a toa go doznav vcera deka mi padnala betata vo 4ta nedela 248betahcg vo 6ta nedela 67 betabcg e sega ginekologot samo mi rece ke dobiesh denovive no eve cekav vcera cekam deneska nema za kolki dena bi trebalo da dobijam a nemam ni prokrvareno toa najmnogu me plashi vo cetvrtok zakazav kaj drug ginekolog za da vidam vtoro mislenje
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Бетата треба да падне целосно за да добиеш. А кога ќе падне не можеш да знаеш точно, кај сите различно паѓа. Не виде плод воопшто или?
     
  12. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Ne vidov doktorkata samo rece ne se gleda nisto me proveri i vaginalno i rece ne se gleda nistono zategnata si dolu me prati da napravam beta hcg i mi bese 67 vcera otidov tamu i mi rece denovive ke fobiesh ni prichina za abortusot nitu da proveri dali sum iscistena nisto samo mi rece od kako ke dobiesh ke to zavrshi da dojdesh da naprajme pak brisevi, no za sekoj slucaj zakazav kaj drug ginekolog da slushnam i vtoro mislenje sakam a vo petokot mi se desi da odam do wc i koga se izbrishav na hartijata imase nesto ne znam sto bese mozebi sakusot i prativ slika i taa mi rece odi vo apteka zemi dabroston 10 otidov zemav i plus zemav test za bremenost i posle pola sat go pravam testot izlefuva pozitiven so dzis crvena linija pa posle toa se napiev apce i do vcera sabjleto gi piev vo nedelata vecerta imav ogromni bolki vo predelot na dolniot del od grbot i stomakot mesto ne me fakjase edvaj zaspav vecerta i vcera odam so nadez deka se ke e vo red ama go zagubiv bebceto stana angel taka sakal gospod se nadevam deka za brzo pak ke vidime site sho sakame dve crtki :l::l::l:
     
  13. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Отиди нека те види и друг доктор за секој случај. Кога веќе дошло до тоа, полесно е и да се исчистиш сама. Колку помалку нервози толку поубаво, чувај сила за нови победи :l:
     
    На Rose21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    To blagodaram mila, se nadevam deka ke vidam dve crtki povtorno .. ti kako si dali si dobra
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Нема избор. Мора да сме добри :)
     
    На Rose21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Drzi se mora da sme jaki ke bide se ako protekla matna voda ke protecè i bistra taka vikaat starite :l:
     
    На asdht и Angella7 им се допаѓа ова.
  17. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    So beta 67 sama ke prokrvaris, kaj sekoj e razlicno koga, treba da padne na nula. Cekaj denovive, ako ne ti dojde nedelava odi na lekar da te vidat. Iskluci sekakva terapija sto primas, ako primas. I otkako ke prokrvaris koga ke ti zapre krvarenjeto odi na eho da te vidat dali e se iscisteno. Ako jako krvaris nekolku dena po red, isto na lekar. Sepak ovoj slucaj treba da se sledi, neseriozno e doktor da ti rece da dojdes nareden ciklus.
    Ne se grizi, sega ne trebalo da bide, nareden pat ke uspee :)
     
  18. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mila za sovetite i na site drugi stvrani mi znachi,terapijata odma ja prekinav vo ponedelnikot koga vidov beta 67 cekam ama eve uste nema ciklus inache utre sum kaj podobar ginekolog da me vidi i toj pa ke vidime shto ke kaze inache imam menstrualni bolki vekje kaj i da e treba da dobijam
     
  19. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Se e vo red prokrvariv i sega se nadevame vo skoro vreme da vidam i vie da videte site shto sme go doziveale ova dve crveni crtki
     
    На Dr.Zzz и Angella7 им се допаѓа ова.
  20. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Zdravo Devojki, sakav da ve prasam za mislenje. Mi stignaa rez od hormoni 3ti den, Me zagrizi odnosot na FSH & LH, i isto TSH-to e 3.39. Jas nemav problem so zabremenuvanje ama imav spontan vo 12 nedela pred 40 dena. Do sega ne sum ni imala problem so jajnici, redovno odam na pregledi. Dali TSH-to moze da bide pricina za spontaniot?
     

    Прикачени фајлови:

    • image0 (7).jpeg
      image0 (7).jpeg
      Големина на фајлот:
      76,9 KB
      Прегледи:
      37
    Последна измена: 15 април 2022