1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.234
    Допаѓања:
    7.870
    Пол:
    Женски
    Здраво... јас пред 2 дена дознав дека бебчето во 8 недела запрело со развој и изгубило срцева акција. Резултатот ми беше како твојот 3.15 тсх и кога го прашав докторот ми рече јас не верувам дека е до тоа, сепак е во граници н нормала, но најдобро ендокринолог ќе каже. Дали испитувавте и нешто плус? Јас допрва треба да почнувам.
    Туку после колку време од абортусот имавте следен циклус? Има ли нешто да се направи за да дојде на време или само чекање..

    Се надевам следниот обид ќе биде успешен и ќе ми донесе радост ...
    Се молам за сите вас кои сте поминале низ овој хорор....
     
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Само чекање за жал. Јас добив на 37 ден. После 6-7 недели од киретажа би требало да добиеш.
    Можеш и торч да испиташ, независно кој ден.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e zhal za toa sto ti se slucilo ama bez grizi, najcesto se genetski anomalii na plodot, ne se sekiraj, ke imas pak cim ednas si ostanala :) Jas pravev na GAK vo ponedelnikot hormoni na tret den od ciklus mi pokaza TSH 3,39 a vcera pravev i na 5ti den od ciklus mi pokaza 1.99 vo synlab, taka da ne se sekiraj moze da varira. Sepak e vo normala. Ciklusot mi dojde na 34 den od kiretazha, ist kako porano. A za ispituvanja malku pogore skrolni imam postirano koi se treba da se napravat. Ti posakuvam naskoro povtorno da te izraduvaat dvete crtki :)
     
    На Cecko85 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Која недела си била што си имала медикаментозен абортус ?
     
  5. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    @Dragana Gj.
    Абортусот беше во 9. недела, плодот беше застанат со развој во 8. недела. Ама да напоменам дека јас живеам во странство и овде медикаментозен абортус се прави исклучиво во болнички услови, под надзор на доктор и го изведуваат до 12 недела. Во болница ги примав таблетите по шема и сѐ се заврши за еден ден. Два дена пред да ме примат во болница примив една таблета мифепристон (таа се дава да го блокира дејството на прогестеронот) и после два дена во болница по шема ми даваа мизопростол (цитотек). Кај нас во Мк ја нема првата таблета, даваат само цитотек и те праќаат дома да искрвариш, па чистењето може да трае и со денови, јас имав среќа да се заврши во еден ден.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Извини уште едно прашање, колку ти беше вредноста на хцг ?
     
  7. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Па не ми проверуваа бета, немаше потреба, на редовен ултразвучен преглед се виде дека престанала срцева акција и плодот застанал со развој, па одма ми закажаа чистење. После абортус не проверував бета, отидов на преглед по 2 недели, се виде на ехо дека е сѐ чисто, а менструација добив после скоро шест недели од абортусот. Истиот ден кога обилно прокрварев, проверив бета и беше падната под 5, така знаев дека е тоа менструално крварење, зашто претходно имав константно благо крварење.

     
  8. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Дали ти беше дозволено да се напиеш нешто за болка? Мене овде ми рекоа да не пијам ама не прашав зошто, а ме интересира.
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.234
    Допаѓања:
    7.870
    Пол:
    Женски
    Мене па ми рекоа можам што и да пијам за болка...јас издржав 2 дена но денес испив веќе.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Во болница со секоја доза цитотек ми даваа да испијам и таблета бруфен од 600мг., дома кога ме отпуштија ми рекоа ако има потреба и имам поголеми болки да се напијам или бруфен или парацетамол, јас не се сеќавам дека имав неиздржливи болки и дека пиев дома, мислам дека не. Од аспект на болки поминав релативно лесно (претпоставувам дека бруфенот си заврши работа), мене ме уби крварењето потоа што траеше on and off скоро шест недели, па и првата менструација ми беше подолга и пообилна од вообичаено. Не знам зашто би рекле да не се пие таблета против болка, за многу жени искуството е многу болно, налик на пороѓај со контракции, јас мислам дека баш бруфенот ме спаси од такви трауми.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Гледам сите пиеле, можно е во тој шок да ја имам грешно разбрано докторката. Баш породилни контракции имав, два саати болки на одредени интервали, после тоа буквално ништо.
    Ај да гледам на позитивната страна, спремна сум за природен пораѓај :whew:
     
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    I jas imam problem so progrsteronot, sto napravivte za narednata bremenost?
     
  13. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    И јас ке имам медикаментозен абортус..што да очекувам ?
     
  14. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas imav medikamentozen prvo, pa posle i kiretaza. Nemoj da se plasis voopsto. Nema da te boli kolku sto se plasis ti. Bolkata na dusata e po golema. Ke pomine brzo i nema da bide tolku strasno kako sto ocekuvas i kako sto si isplasena. Ke imas menstrualni bolki i krvarenje povekje od menstruacii.. ke pomine brzo. Te guskam
     
  15. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ви пишав порака ама не знам дали ви стигна нешто,
    Дали пиевте аналгетик ?
    Зашто после киретажа, не се дочистивте ?
    Мене ми рекоа киретажа, јас побарав медикаментозен, бидејќи више крварам..
     
  16. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas bev vo bolnichki uslovi, i za bolki sigurno sum primila nesto, ama ne znam sto. Sigurno mozes i ti da pijes analgetik, konsultiraj se so doktorot tvoj koj podobro da go zemes. Ke ti pomogne.
    Kiretaza kaj mene trebase zasto bev 12 nedela. I za da ne me grebne mnogu doktorot, mi dade prvo apcinja da go isfrlim plodot sama, pa posle na kraj samo da se proveruva dali sve e ischisteno, imav i kiretazha. Stvarno ne e tolku strasno. Nemoj da se plasis
     
  17. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Како што пишав погоре, ми рекоа да не пијам ништо за болки, не знам ни дали е така затоа што бев во голем шок, дури и не се сеќавам на некои моменти. Имав јаки болки, ама нека не те плаши тоа затоа што скоро сите што користеле апче против болки поминале супер.
    И мене ми понудија болничка киретажа или медикаментозен, со тоа што ми објаснија дека со медикаментозниот може да не се исчистам убаво па да треба да примам пак. Кај мене се исчисти се со една доза (4 апчиња). Крварењето почна после некои 4-5 саати. Крварев 7 дена, после уште 7 дена исцедок. Бетата ми падна на 20 ден мислам дека и добив на 37 ден. Задоволна сум од постапката.
     
  18. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам
     
  19. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Колку ви беше бета пред медикаментозниот абортус ?
     
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не правев бета. Плодот кога престана да се развива беше 6-7мм па претпоставувам дека била доста висока. Ја следев така што купив од евтините тестови и кога ми престана крварењето ги правев до негативен тест.