1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.233
    Допаѓања:
    7.868
    Пол:
    Женски
    Мене ми констатираа во 9та недела дека плодот запрел со развивање во 8ма и со киретажа исчистија. Од истиот ден пиев антибиотик, витамин б-комплекс и ерготил цело шишенце. Крварев по тоа 5 денови и сега конечно имам само кафен исцедок без болки.
     
  2. popins

    popins Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    250
    Jas imam edno iskustvo so spontan.
    Bev 8ma nedela koga otidov na pregled kaj maticnata da vidime dali ke pojavi srceva reakcija, plodot ednostavno ne bese tamu. Mi dade samo edni kapki da pijam. Doznav deka sum bremen vo 5ta nedela bez simtom i krvarenje 20 dena. Ne mi dade niedno ispituvanje niedna krvna slika nikakov parametar ne ispitav samo piev dobroston mislam se vikaa i mi vikase kako sto e gospod nikoj ne e.
    Dali jas si baram pricina ili dojtorkava ne se potrudi bas?
     
  3. januari19

    januari19 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Смени доктор и барај причина.
    Може како господ никој не е, ама 21 век сме медицината е напредна за да уште се крстиме дека господ или штркот ќе ти го донесе детето.
    Барај причина и почни со испитувања што довело до тоа.
     
    На Anaroz1 и Meckicja им се допаѓа ова.
  4. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Zdravo lepotici samo da vi kazam deka bev kaj podobar ginekolog i mnogu sum zadovolna se mi kaza sum se ischistila sama me natera beta da napram za da imam dokument deka povekje ne sum bremena da sme na cisto so toa a sum imala spintan poradi stres koga si pod stres mi rece matkata se stega i ne mu dava hrana na bebeto dovolno no opusti se radosnata vest e deka mozam da si ostnam bremena samo mi rce pozelno e da cekash 3 ciklusi za da se vrati teloto skroz kako pred da ostanis bremena najdobro e od septemvri no kako sto ke kaze gospod taka se nadevam za brzo ke si vidam pak dve crveni crticki :inlove: imajte nadez i vreba vo boga i se ke se sredi i ke bide ubavo ve pozdravuvam i se najdobro na site :l::l::l:
     
    На Bebence29, Meckicja, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Brzo leta vremeto,pa shto e mozno pobrzo da se druzime vo trudnicki.kaj mene pomina 1 ciklus veke,gi cekam tie dce crticki si netrpenie :hug:
     
    На Fenix05 и Rose21 им се допаѓа ова.
  6. Rose21

    Rose21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Ke bide se mila so gospod napred ti drzam srekja za da si vidish sto pobrzo dve crveni crtki :inlove::inlove::inlove::hug:
     
    На Bebence29 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Кои капки ви ги дале ?
     
  8. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, денес ги земав резултатите од мутациите, треба да се консултирам со трансфузиолог , ама до тогаш да ве прашам дали некоја имала слични резултати на овие? Јас веќе пијам метилирани фолна и б-12 месец дена, ми спомна гинекологот дека може ќе треба аспирини и клексан при бременост, па да видам дали некоја имала слични резултати.
    Имам 3 хетерозиготни и 1 хомозиготен (LTA)
     

    Прикачени фајлови:

  9. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ke odis so kleksan sigurno, ne se losi tolku rezultatite, koj i da se ispita ke mu najdat nekoja mutacija. Ne se zamaraj mnogu, dobro e sto si ja napravila analizata, prodolzi so folnata i b12 obavezno. Jas sum so malku polosi rezultati i si pijam redovno i aspirin plus folna i b12 metilirani formi.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, денес (6+2) имав киретажа поради сомнение на моларна бременост па здравје за неколку дена ќе имаме резултати од патохистолошкото испитување.
    Ме интересира ако сака некој да сподели искуство дали крварењето е обилно после киретажа? Бидејќи јас немам крварење во моментов.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    I jas nemav obilno, imav mnogu malku i bledo, taka sto mislam i toa moze da se sluci, najverojatno zosto e rana bremenost, ne se sekiraj .
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам што сподели:l:
     
    На Iva922 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Jas sum imala 4 kiretazi
    Trite krvarev od utredenta i ne bese voopsto obilno, kako 3 den od ciklus na pr. Poslednata kiretaza vo 10ta nedela prvite 4 dena samo braonkasto krvarev, a posle pocna crvena krv uste cela nedela, no i toa ne bese obilno. Taka da valjda e normalno i taka i taka..
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Што испитувавте после спонтаните ?
    Јас имав два, а меѓу едно детенце.
    После првиот испитував на трансфузиологија, и торч испитав и тогаш и сега, ок ми беше
     
  15. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Jas imam dete od prv brak, od vtoriov 4 spontani vo ovie 4godini. 43god imam, moze i toa ima vrska.. ispitav se sto mi preporacaa i pak spontani..
    Tromjofilii prvo na transfuziologija pa i dodatni vo manu, imam mutacii nekoi.
    Afa, ana, lupus se ok.
    Torc e ok.
    Histeroskopija na matka, otstraneta adhezija mala, navodno matka i jajnici ko za 25godisna.
    Kariotip i dvajcata ok.
    Spermogram ok.
    Kariotip na poslednoiot plod vo 10ta nedela spontan i toa ok.
    Edna clenka mi preporaca dnk fregmentacija na sperma i toa imam vo plan da se ispita pa ako nekoj znae eve neka kaze dali dokolku toa ne e ok ima care i koj e sleden cekor.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Пиете нешто терапија ?
     
  17. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Kleksan mi davaat, duri i po 2 kleksana dnevno primav i pak isto. Utrogestan vaginalno po 2 dnevno i pak isto. i doktorot mi veli edna bremenost si imala so rodeno dete bez da znaes za trombofilii i iskreno ne znam sto da mislam veke od sto mi se sluvuva ova.
     
  18. Dragana Gj.

    Dragana Gj. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Пиете метилирана фолна, б12,
     
  19. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Da da pijam
     
  20. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    457
    Пол:
    Женски
    Za zal godinite si go pravat svoeto, i jas imam edno dete i dva spontani posle toa. Mi rekoa ne e isto 35 i 40.
     
    На Cecko85 и Minnna им се допаѓа ова.