1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Ne sum doktor, no sum imala 3
    spontani i sekoj pat mi davale antibiotik, ergometril kapki. Ne veruvam deka kapkite imaat vrska so toa sto trebalo pak da te cistat, najverojatno ne bilo docisteno. I mene na kontrola posle 10 dena od abortusot dr mi kaza deka ima uste malce krv vo matkata, deka ke se docisti i taka i bese, prvite 3 dena oskudno kafeno krvarev, pa pocna crvena krv par dena i bas na kontrola seuste imav kafen iscedok. 10ta nedela bev koga me cistea. Kapkite se za da pomognat matkata da se oporavi, ne ti napravile kapkite da mora na revizija da odis. Kako i da e stavi zad sebe, ke pomine❤️
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Sto ke ti kaze doktor, taka ke pravis, tuka ne sme doktori, samo patalci sme. Mnogu mi e zal, se nadevam ke bides dobro sega. Ti posakuvam se najdobro :hug:
     
  3. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    DA duso znam deka neste doktori, deka go imate pominato ova zatoa sovet i prasuvam. Se nadevam deka ke bide se vo Red gospod site nrka ve cuva i zdravje da vi daj pa i mene. Fala vi na site. :hug:
     
  4. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Devojki jas nese cuvstvuvam dobro od ko me iscisti DR mene polovinata me boli ova bolka sto ja osekam e cudna koga ja fakam so racete na polovinata kako zdrven ja osekam ova e cudo. Dali na nekoj Muse ima sluceno posle kiretaza? :sweat:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Dali bese na kontrola? Kako sto pamtam i pred nekoj den pisuvase deka ne si docistena? Revizija napravija li, bese li na kontrola posle toa? Krvaris li uste? Ne bi trebalo da imas bolki, pominati se nekolku dena, ako ne ti e dobro odi na pregled. Polovinata moze te boli od promenlivovo vreme.Te prasavme i togas kade pravese kiretaza, ne ni kaza, moj sovet ti e dokolku si vo moznost da pojdes na pregled kaj drug doktor.
     
  6. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Posle revizijata DR mi rece da odam cetvrtok Sega, krvarejne imam kako ftor den od ciklus bolki imam kako menstrualni. Mozno e od vremeto ili pak od inekciite sto me bockaa najverovatno sto me boli polovinata. Inace toa mise sluci vo Bitola vo Bolnicata ginekologija.
     
  7. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Stom uste krvaris normalno e da osekas, se sobira matkata. Stom si na kontrola kazi im sto osekas..
     
  8. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Neznam Duso iskreno veke se plasam, ama ke odam obavezno na kontrola. Ke im raskazam.fala za soveto.
     
    На Minnna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Два дена пијам капки и денес имам менструални болки сега ве читам, така треба. А треба од нив да ми прекине крварењето или се само за собирање на матката? Прашувам затоа што имам исто крварење, не се намалува. Инаку и јас како @CvetCvet сум со моларна. Немам уште резултати од наодот ама според докторите е мола.
     
  10. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    7.521
    Пол:
    Женски
    Од капките нема да ти се намали крварењето, само матката се собира. Од нив имаш и болки, ако ти се многу големи прашај дали можеш нешто против болка.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Зголемува контракциите и тонусот на матката, затоа имаш болки. Ама така помагаат и да се дочисти што треба и да намали крварењето. Не се секирај, ти само пиј си ги, ќе се среди и ќе биде сé во свое време.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не, не се страшни ама до сега немав воопшто. Денес почнаа. Изгледа капките сега почнаа да реагираат.
    :l:
     
  13. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
     
  14. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Многу ми жал мила што поминуваш низ ова, но ќе помине, мали подносливи болки се нормални кога се користат капките бидејќи делуваат на мазните мускули на матката и нивна контракција со цел да се намали и спречи обилно крварење.
    Јас немав крварење после киретажата, и во консултација со докторот не ги пиев, само превентивно антибиотик поради можни инфекции.
    Кај мене наодот беше парцијана мола.
    Така што додека е мала болката се е ок, но ако се засилат болките јави се на докторот да го известиш.
    :hug::l:[/QUOTE]
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.554
    Допаѓања:
    163.605
    @Tnk Како си?
    Подобра си?
     
    На Tnk и Blondie715 им се допаѓа ова.
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Dodeka ne dobies rezultat od histopatologija, nikoj ne moze da potvrdi dali e mola. Kaj mene epten bea sigurni, pa ne izleze mola na histopatologija. Gledaj da bides smirena. Dobro e da se pijat kapkite, jas ispiv 2 pakovanja i vibramicin piev. So srekja :hug:
     
  17. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    [/QUOTE]
    Redovni kontroli da si pravis na ginekolog posle ovaa dijagnoza, iako parcijalna mola ne e strasno, ali sledi sostojba na eho i bhcg. :hug:
     
  18. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Redovni kontroli da si pravis na ginekolog posle ovaa dijagnoza, iako parcijalna mola ne e strasno, ali sledi sostojba na eho i bhcg. :hug:[/QUOTE]
    Секако тоа е најважно :l::l::l:
    На првата контрола (минатата недела) на ехо се е чисто во матка, бетата падна на 40.
    Одиме понатака, малку одмор овие три месеци, па здравје од септември рече докторот ќе имаме зелено светло ;)
     
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    [/QUOTE]
    Да, ми рекоа ако имам обилно крварење или јаки болки да одам. Денес 4ти ден од киретажа и добро е. Крварење нормално, болки исто.
    Ќе помине се :hug:
    И тие ми рекоа така, ќе знаеме точно од наодот. Не се сигурни. Освен бетата што беше 67.000 ден пред киретажа нема друг показател. Бев 7+1. Ми земаа крв после 8-9 саати од киретажата и бетата беше 40.000 и ми рекоа супер ќе паѓа. Кај тебе што ги наведе да мислат дека е мола?
     
  20. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Duso imam bolki ama izgleda nema da cekam do cetvrtok ke odam utre na kontrola. fala sto se potseti na mene. Ftor spontan dvete bebinja gubat srceva reakcija i se otkazav vo rok od 5 meseci 2pati sum cistena veke nesakam:shake: da ostanam bremena se plasam mnogu. Imam 3 pilinja neka mise zivi tie dosta e gospod neka dava tie sto nemaat. Ke pomini se je bide vored se nadevam samo ete bolki te efvsj gi izdrzvam:whew: