1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не ми е готов уште, до петок ми рекоа. Вчера проверив бета, после една недела од киретажа 2218. Паднала околу 38000.
    Супер ти паѓа, нека е 0 следен пат (fingers)
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Супер паѓа и кај тебе (fingers)(fingers):l:
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    1.446
    Пол:
    Женски
    Zdravo nova sum na forumot no so maka kako i poketo od nas. Imam vodena cista na jajnikot prilicno golemka no ne pravi nikakvi problemi redoven ciklus imav duri i so cas redoven. Mi preporacaja za operacija na klinika ama ko pojdov na privatno mi velat probaj so bremenost demek ako ne pukni ke se izvadi so carski. Posle vtoriot obid ostanav trudna no 3 nedela imav spontan i pocnav so krvarenje na 20 maj. 16 dena sum so krvarenje mi prestana 2 3 dena i pak prodolzi denes bev na klinika pak i mi dadoja kapki Metilergometrin i mi velat ako ne prestane za 4 5 dena na kiretaza da odam. Vo megu vreme koga mi prestana tie 2 3 dena krvarenjeto imavme odnosi so soprugot. Dali toa vlijaese ili normalno e? Posle kolku meseci mozeme da se obideme za dete povtorno?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Pa ne e bas normalno 16 dena krvarenje, ne znam dali si bila pokriena i togas so kapkive ili sega prv pat gi zimas? Jas ispiv dve pakovanka takvi kapki i piev i antibiotik, ali jas bev so kiretaza.
    Jas mislam prvo ubavo da se iscistis, ako treba i so kiretaza, pa pocekaj ciklus do dva ciklusa da se vrati vo normala organizmot i posle ako se e vo red mozete da se obidete.
    Za cistata nemam iskustvo.
    Isto so tvojot ginekolog dobro e da razgovaras da napravis mikrobiologija i pap test, otkako ke se sredi ciklusot.
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    1.446
    Пол:
    Женски
    Sega prv pat duri mi gi dadoja. Tie od klinika se: cim ne krvaris obilno odi si doma ke prestane. Da ama ete veke 16 den mi e. Ama aj da vidime od kapkite so ke bide.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ako planiras na klinika da ja teras procedurava baraj si tamu nekoj da te preporaca kaj nekoj doktor, za da ne te maftaat po hodnici i da ti obrnat vnimanie. Znaeme kako odi po drzavnite bolnici. I moja preporaka ne cekaj dolgo vreme za da si napravis pak kontrola za nekoj den. So lesno!
     
  7. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Девојки, киретажата ми беше на 13 Мај. Сега гледам кафено на бришење и знам дека ми пробива менструација. Од тогаш има околу 26-27 дена поминато, не е рано? Нормално е?
    @bella12 ќе те тагнам тебе мила ако можеш да ми одговориш, гледам знаеш доста околу ова. Фала :inlove:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    7.521
    Пол:
    Женски
    Штом има толку дена не е рано. Кога ми се случи спонтаниот баш прашав доктор за колку време да очекувам менструација. Ми рече околу 28-30 дена. Доколку не добијам за 45 дена да отидам на преглед.
    Јас добив точно на датата кога ми беше спонтаниот т.е на 30дена.
     
    На QweenSM му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Нормално е да мила и јас првиот пар кога имав абортус после киретажата добив точно за 30дена после нејзе.
     
    На QweenSM му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Најчесто од 4 до 6 недели велат докторите да се очекува првиот циклус после киретажа.
    Мојата беше на 06.05 и еве деновиве се појавуваат симптоми како за циклус.
     
  11. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас сега веќе не знам каде да пишам..
    Имав миссед аб. Во 8ма недела - запре срцева акција. Прва бременост. Морам ли да чекам 3 месеци за повторно да пробувам со мм.? Ги правам сите можни испитувања (кариотип чекам од мене,мм и плодот, торч излезе во ред, брисеви, пап, хормони итн )
    Имав вакум/аспирација.
    Читам по интернет некои истражувања дека не мора да се чека 3 месеци, секако сум на контрола за две недели по интервенцијата, па ќе се консултирам подетално со докторот. ( се помина уредно, оскудно крварење кое веќе запра )..
    ме интересира ваше мислење и став како паталци у темава грда…
     
    На elimkd, Sun&Moon и Cecko85 им се допаѓа ова.
  12. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    7.521
    Пол:
    Женски
    Доколку сите резултати се во ред и ако имате дозвола од докторот немора 3 месеци да чекате за повторрн обид.
    Еве на пример кај мене имав спонтан во 9 недела. После два циклуса почнавме со обиди бидејќи веќе имав готови резултати и се знаеше што и како е. Од прв обид останав повторно бремена.
    Јас испитувањата ги почнав после првиот циклус по препорака од докторот.
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Имав миссед во декември, медикаментозен абортус. На прва контрола се беше во ред, а и на сите други. Бев кај тројца доктори и сите ми рекоа различно. Еден може одма, еден после три месеци и еден кога ќе бидам спремна. Прв обид после вториот циклус, неуспешен. Следниот месец односно после третиот циклус останав трудна ама пак неуспешна бременост. Сега моларна ме снајде. Прво што прашав беше дали има врска со првиот миссед, да не сум избрзала ми рекоа категорично не, да не си ставам такви мисли воопшто. Болничка киретажа правев само за да го испитаат материјалот. Торч направив минатиот пат, сега чекам резултати од генетски мутации и криотип двајцата. Ако е се во ред пак ќе почнам побрзо со обиди.
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    Е тука ми е прашањето. Дали спонтано прокрваре или со вакум или киретажа… пошто ако е спонтано прокрварување/или медикаментозен - мислам дека можеш одма со пробување.
    Мене секирацијата ми е за после вакум/аспирација…?
     
  15. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    7.521
    Пол:
    Женски
    Спонтано прокрварев, сам ми падна ембрионот.
    Кога прашав за колку време може пак со обиди, докторот ми рече ако сите резултати се во ред може уште одма. И така направив почекав да излезат сите резултати и кога беше се во ред после втор циклус почнавме со обиди.
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    1.107
    Пол:
    Женски
    Off i mene kolku me maci ova... sakam odma da probuvam no mojata doktorka rece posle 4 meseci.Dosega pominaa 2 (gi brojam mesecite I denovite sekojdnevno)
    Jas imav inducirano poraganje pa kiretaza vo 6mesec poradi anomalija na bebeto, morase da se izvadi :( Prativme vo Manu primerok, napravivme kariotip se e vo red ne e genetski, Dr ne mi kazaa da ispitame. Dusava mi place za pak da bidam trudna
     
    На Vinyl и Cecko85 им се допаѓа ова.
  17. Bulka12

    Bulka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Zal mi e za tvojot missed.
    Jas imav missed vo avgust, pred 3 godni, mi napravija kiretaza, posle 26-7 dena dobiv, i posle taa menstroacija ostanav bremena. Zdravo zivo bebe rodiv.
    Zavisi kako se chuvstvuvash.
    So srekja
     
    На Dorrdora, simpleewa, bertold и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Jas imav 3 spontani i eden induciran poragaj vo 21va nedela poradi anomalija na plod. Eden spontan bese blighted ovum, dva bea prestanok na srceva akcija vo 9ta nedela od prilika. Vakumski bev cistena sekoj pat i mi kazaa 2 ciklusa i moze odma obidi. Site mozni ispituvanja gi napraviv i se bese ok osven nekoi trombofilii so koi neznaejki deka gi imam rodiv dete odamna vo prv brak. Poentata mi bese deka najcesto se nema odgovor za spontanite, im se slucuvaat i na pomladi i na povozrazni, taka da neka projde bar eden ciklus i teraj ponataka. Veke nikade vo svetot ne im vikaat da cekaat poveke, taka imam citano koga se opteretuvav i koga tie 3 ciklusa mi se cinea vecnost.
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    1.107
    Пол:
    Женски
    Posle induciraniot poragaj pocna vednas? I jas imav isto, vo 21 nedela. Sto anomalija imase? Kako si sega? Prakjam ljubov I poddrshka ❤
     
  20. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Posle induciraniot porogaj isto imav sovet 3 ciklusa pa da pocnam, ama napraviv belja na 3tiot ciklus se naklukav klomifeni za da ubrzam i 2 meseca vlecev perzistentni nepuknati folikuli, pa primolut nor za da puknat i sleden ciklus koga toa se sredi pak si fati. Imav spontan, no toa e dr tema. Bitno ne se klukaj so nikakvi stimulacii zatoa sto hormonite ni se haos posle spontan a tek pa posle ponapredna bremenost. Pocni si posle 2 ciklusa slobodno, dovolno e matkata da si dojde na svoe mesto pa koga fati fati. Bebeto imase rascep na usta i nepce, den denes mi tezi sto go abortirav, no me isplasija deka nepceto e problem ponataka za govor sluh itd, da bese samo usteto nemase da abortiram. Genetski nema nikoj vo familija so rascep, mi kazaa ednostavno precesta anomalija e i nema odgovor zosto. Posledniot spontan i plod se ispita i bese genetski ok, kariotipot na dvajcata ni e ok i nema odgovor zosto ova ni se slucuva,bakzus dobiv dijagnoza. Tvoeto kakva anomalija imase? Bas mi e zal niz ova sto mora da proagame.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.