1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.627
    Допаѓања:
    19.018
    Пол:
    Женски
    Јас имав индуциран во 33та недела. Покасно е да, ама прво ми кажаа три месеци, а после 6 зошто сепак до напредна фаза била бременоста и телото мора да се опорави. Ние почнавме после 6м со обиди, ама еве година и месец дена има поминато и уште немам забременето…
     
  2. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Jas posle pretposledniot spontan godina ipol ne zabremeniv, a obicno brzo fakase od obidi ako se racuna 3,4 meseci obidi za brzo. Maz preleza kovid i godina ipol nejke pa nejke, pa napraviv 2 inseminacii i fati od vtorata, aber nemam dali od kovidot bese nesto so spermogramot zatoa sto nemavme do togas so toa problem pa ne ni proverivme, no citam na forumov deka ostava posledica kaj mazite par meseci pa si pretpostavuvam deka od toa bilo. A sto ne si pojdes bar na folikulometrii za da bidne pobrzo? Jas posleden spontan imav vo fevruari i sega planiram letovo inseminacii, pa ako ne bidne do septemvri ke odam na ivf. 43 godini imam pa da ne ode voz aj da ubrzam demek, inaku fakase do sega prirodno, a imam edno neuspesno ivf, luda rabota ne mi e nisto jasno.. inaku imam golemo dete od prv brak, ama so vtoriov ni e veselo za dete pravenje :sweat:
     
    На Cecko85 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  3. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    1.107
    Пол:
    Женски
    Of lele isto.. se naeziv sega koga citam.
    Bev na 5 mislenja za da ne mi bide krivo I se kako sto odev od doktor na doktor mi kazuvaa deka se poveke e zafateno (nosot so koskata pa I grloto) I sovetuvaa da se abortira, duri se konsultirav I na plastika I istoto go dobiv kako odgovor. Znam samo deka kje se macese I najteskoto kje bese negovo. :( Sega imam 300 prasanja vo glava I se plasam za sledno kako I sto kje bide ama valjda nema pravila I nema odgovori.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.627
    Допаѓања:
    19.018
    Пол:
    Женски
    3-4 месеци е релативно брзо забременување да. Кај мене многу фактори имаат влијание. Касно ја откривме аномалијата кај бебето, дури крај на 31ва недела и после тоа сѐ се случи буквално како во филм во рок од недела дена. Големи последици имав и имам сеуште. Прво добив еднаш, два пати нормално. После почнав да добивам секои 15-20 дена. Хормоните хаос, т.е. со пцос сум и бременоста беше со Кломифен постигната, ама после сѐ хормоните тотално здивеа. Ме ставија на хормонска терапија за секој еден покачен хормон, а и контрацепција исто пиев до Март негде. Април-Мај имав неуспешна стимулација, а месецов сум на пауза. 31 имам, и како одминува времето се осеќам како да брзам да фатам темпо со околината, ама никако не успевам…
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Prvo da te gusnam, vtoro da ti kazam deka so tek na vreme ke naviknes da zivees so toa deka se slucilo. Mene pred 3 godini mi se sluci i do pred godina ako prozborev na taa tema vo istata sekunda sledese placenje sose gusenje, srce mi zastanuvase...sega zboruvam bez da placam. Da ne se plasis za ponataka, ne sme valjda tolku maleri ista rabota pak da ne snajde. Nema odgovor dokolku ne e familijarno nasledno. Isto site bolnici i doktori gi konsultirav i taa agonija traese cel mesec dal da se raga ili ne. Prvo bese vo 16ta nedela malce usteto, pa vo 20ta skroz usteto i nacnato nepceto i mi kazaa dodeka ne se rodi nikoj ne moze da znae dali ke bide malce ili skroz do grlo, pa hranenje so sondi ako e do grlo, pa operacii, veruvam se ova ti e poznato da ne se povtoruvam. Ne znam ni den denes dali pametna odluka donesovme, samo znam deka i kolicka imav kupeno i ja vrativ nazad. I deka nema dodeka sum ziva toa dete da go prebolam. Mnogu deca se ragaat so toa, ne znam sto da kazam... ke bide pak i nemoj da se plasis❤️
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    31 ne e voopsto mnogu za da brzas da fatis tempo so okolinata, itekako znam vo koj mentalitet ziveeme leleeee site rodija ajde koga i ti, pa ajde vtoro, ma ic da ne te pritiska. Nekoi zeni ragaat 5 do 25, nekoi na 45 ragaat prvo, nekoi ic nejkat da rodat, nekoi ragaat 3 vonbracni i se e toa sosema ok. Batali okolina, opusti dusa i ke bide. Za pcos nemam iskustvo, jas na klomifeni reagiram loso i vlecam perzistentni folikuli od niv pa mi e strav pak da gi pijam, no toa sum jas. Prasaj da probas so letrazol, mozebi so toa ke uspees, eve cisto da probate i taka. Ke bide, bar ne si 5 do 12 spored mentalitetov so godinite kako nekoi od nas, ama i za nas ke bide.
     
    На Cecko85, Bebce1 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.627
    Допаѓања:
    19.018
    Пол:
    Женски
    Јас сама си го стварам тој притисок најверојатно. Во друштво сите ни се веќе со деца, едно, две па и трето чекаат. Почнавме да се осеќаме како паднати од марс кога ќе се собереме негде. Само за деца се збори, градинки, вакцини, и сѐ едно па исто. Јас разбирам дека тоа ги окупира, ама нема ли живот надвор од таа тема, тоа се прашувам стално.. Ама пак ќе се сведе на муабетот дека таков ни е менталитетот..
    Јас првиот пат добро изреагирав на Кломифенот, имав два добри фоликули од кои едниот си пушти јк и се оплоди. Ама овој пат нешто не бидна, многу слабо растеа, не знам зошто. Месецов докторката реши да паузираме од стимулација. Ние пробуваме природно, па ако не биде може да и спомнам и за Летразол.

    Веројатно сѐ си има одредено време кога треба да ни се случи. Во ниеден момент не треба да осетиме вина за одлуките да прекинеме бременост. Која е таа мајка што сака да прекине живот што растел во неа со месеци.. Нашите количка и креветче уште стојат неотпакувани. Немавме сила да ги вратиме.. Ќе чекаат некое братче или сестриче што ќе си ги наследи..
     
    На Cecko85 и Vinyl им се допаѓа ова.
  8. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Eheee i nas ni se site so deca, ima i takvi sto se borat isto kako nas, iskreno edna bez so minimum po eden spontan ne znam okolu nas osven taa sto ne se obidela da zatrudni. Izgleda za zal e precesto, dali imalo volku i porano bog znae ama sega mislam pootvoreno se zboruva i ima net pa spodeluvame. Iako i sega ima krienkata, ke udrat na tapani koga se trudni, za ova kuti ne kazuvaj, gluposti... jas koga mi e taze ne ni odam da druzam po lulaski igroteki so tie so deca i ic ne mi e gajle, porano trpev si jadev dusa i odev e sega kazav ne me zamarajte ke odam koga jas ke imam potreba za moe dete. A vaka druzbi ok..praj kako tebe dusa ti saka.
     
    На Cecko85 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  9. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    фала ти многу на одговорот. Еве денес стигна и кариотипот и од мене и плодот - све е уредно.
    Знам дека после прв спонтан не се прават овие испитувања ама ја ќе умрам ако не испитам се…
    Уште сум така во прашалници и баш душава ме боли. Денес и полот го дознав преку кариотипот па малку ме раздрма тоа. А океј бев психички таман..
    Гледам гинеколозиве запнале три до 6, три до 6 месеци за пробување а мене ИЧ не ми се чека. Секако после резултатите.
    На сите ви посакувам најголема среќа и најпрекрасни, здрави бебенца.
     
    На Bella_Stella, Bebence29 и Minnna им се допаѓа ова.
  10. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    После спонтан ви дадоа ли патолошка бременост?
     
  11. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    Не, само две недели боледување .
    Ова за поодмината бременост скоро 6 месеци, ако е ептен на почеток може ни толку не даваат
     
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.627
    Допаѓања:
    19.018
    Пол:
    Женски
    45 дена породилно боледување добив јас после пораѓај. Законски минимум е тој кај мртвороденче. А има опција и да се продолжи ако се утврди дека жената има потреба од тоа. Ама мислам дека девојката прашува дали следна бременост после спонтан ја водат како патолошка.
     
    На Suze18992 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    ИЛИ СЕ ЗАВИСИ ОД ДОКТОРОТ КОЈ ЈА ВОДИ
     
    На Suze18992 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Nema dijagnoza bremenost posle spontan. Imas bolovanje samo 2 nedeli ako sakas.
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    @CvetCvet падна ли бетата на нула? Доби ли? Се е океј?
    Мене денес бетата, 19 дена по киретажа рамно 100ка. Стварно поспоро паѓа кога е пониска.
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Dobro ti pagja, ako si so mola, normalno e toa. Ke ja sledis nekolku meseci, zavisno kako ve sovetuvale doktorite.
     
  17. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Уште немам резултати од хостопатолошкиот наод. Во петокот требаше ама изгледа следниот петок мислеле :) Ми рекоа кога ќе падне бетата веќе немало потреба да ја проверувам ама ми рекоа и не морало ехо така да не им верувам баш (ич). Ќе си одам јас кај Хаџи Лега, само да ми стигнат резултатите од кариотип, мутации и автоантитела.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ostaj ti oni sto ti vikaat nema potreba, ima potreba. Ajde stiskame palci da se dobri rezultatite
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Грешка прашање мислев за следна бременост после спонтан,дали даваат патолопка бременост?
     
  20. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Да мила, падна на нула и истиот ден бев на ехо контрола и по два дена добив циклус (нормален по обилност и денови како и обично)се е во ред за сега и докторот ни предложи три месеци заштитени односи, па од септември здравје може да се обидуваме пак.
    Можеби поспоро паѓа да, ама важно паѓа не се грижи, докторите викаат најчесто за 30 до 45 дена треба да падне на 0.
    Инаку убаво е да одиш на ехо контрола штом ти падне на нула или помалку од 5, за да бидеш сигурна а и спокојна дека се е ок, таман и другите резултати ќе ги види докторот.
    (fingers)(fingers)(fingers) да биде се ок.