1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Женски кај некој после киретажа односно по пратен плодот на испитување ( во 12та недела) да му стигнат резултати дека се било во ред, односно дека немало никави хромозомски проблеми ? Пред да стигнат резултатите ми викаа дека срцето на плодот прекинало заради некаков проблем но отпосле стигнаа резултати дека се си било во ред со плодот, а јас недела пред киретажата имав испитано д димери ниски, хемостаза се супер... Некој искуство?? Цела сум во прашалници ептен ќе ми значи
     
    На Minnna и Cecko85 им се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Treba da se sovetuvas so dr da ti se naprave hsg da ti se snimaat jajcevodite I matkata da ne imas nekoja anomalija na matkata I hormoni i tiroidna zlezda da ispitas na treti den od ciklusot
     
  3. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Се е во ред со матката имам родено пред 3 ипол години и сите испитувања ми се во ред... Хормони тироидна испитани пред бременост во ред беа....
     
  4. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    460
    Jas cekam rez od Manu ke vidime so ke ispadni maticniot mi spomna deka imalo nekoja "linija" vo matkata kade imalo poslab protok na krv... Dokolku tuka okolu i na taa linija e zacnat plodot ( sto tie nemozat da znaat) doagalo do plod bez srceva akcija... Ke vidam od rezultatot vo mojot slucaj dali imalo problem... Jas cekav do skoro9ta nedela...drugo objasnuvanje nemav zosto doslo do toa
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Мене ме гледаа во 11та недела и се беше во ред цело бебе формирано беше понапред за неколку дена .. после 5 дена на прв скрининг во 12 та недела наеднаш нема срцева акција.. Објаснувањето беше сигурно нешто не било во ред со плодот, но стигнаа резултатите дека бебето било здраво... Кај мене направени сите испитувања се е во ред ..
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Имаш испитано генетски мутации?
     
  7. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    После првиот спонтан да се беше во ред, сега пак ќе одам ама ми рекоа дека тоа нема шанси да е ...
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Генетските мутации ни се наследни и не се менуваат.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Iva922

    Iva922 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu za uteshniot odgovor, se nadevam i kaj mene ke bide taka. Bev na pregled sega, ima sakus doktorot rece e prerano za da vidat embrion. Mi kaza deka se slucuva taka nekogas da ima izliv od kafena krv, bhcg mi e 210 momentalno 4w+4d, ama za 7 dena pak ke pravam bhcg testiranje i eho da vidat dali se razviva embrion ili bremenosta e prekinata. Kakva terapija ti dadoa? Mene nisto ne mi dadoa osven standard so pijam metil folat, metil b12 i aspirin (poradi mutacii). I dali morase da lezis celo vreme?
     
    На Kate Rina 93, *Milicka* и Cecko85 им се допаѓа ова.
  10. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.558
    Допаѓања:
    52.281
    Пол:
    Женски
    Да, цело време лежев, во болница останав додека не прекина крварењето. И дома лежев додека не бевме сигурни дека се е во ред.

    Вит ц, прогестерон депо инекција и утрогестан од 200 мг ми беше терапијата во болница и долго време, до кај 6ти месец истово го примав.

    Не сум баш сигурна ама како што сум ги читала девојкиве овде, од аспиринот се крварело, ама пошто си со мутации навистина не знам како би било правилно да правиш.

    За бетата.
    Ако си направила денес, направи пак по 2 дена, ако се дуплира би требало да е се во ред:hug:
     
  11. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Mene isto vo 10ta nedela, prestana srceva akcija, plodot vo red. Nema odgovor za zal, mene 3ti pat mi se sluci istoto iako kariotip ok, pokriena so kleksani, dimeri ok, pak nema odgovor..
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Тироидна, хормони, торч, се е испитано?
     
  13. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Yes, se zivo divo vo mk sto postoi ispitano, se ok osven trombofilii za koi ne veruva dr deka se pricina poradi toa sto imam rodeno poodamna bez da znam deka gi imam. Eve mozebi se godinite nekoj faktor 40+, no i toa dr veli deka ne e pricinata... premmogu spontani abortusi ima vo posledno vreme i toa kaj zeni od sekoja vozrast, edna ne znam da nemala po 2,3 za zal...
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    За спонтаните се согласувам премногу ги има, од моите другарки една не помина така за жал, не знам до што е, ама пречесто се случуваат и покрај терапии и напредна медицина :(
     
    На *Milicka* и Minnna им се допаѓа ова.
  15. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Офф... Да има некоја причина па да кажеш ај ок така требало да биде, ама вака.? И со кои сили и со кој памет треба да истераш наредна бременост? Со стресови само да не знаеш што ќе се случи... Јас после првиот спонтан кога останав пак трудна ко направив нифти и се беше во ред се опуштив ... Ама сега излегува нема никакво опуштање. Господ да не чува само
     
    На Minnna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Девојки хелп
    Во 18 недела имав спонтан. Од терапија примав капките Ерготил, таблети Бромергон и Циклопрогинова. На 14 ден од спонтаниот почна од двете гради да ми тече по малку млеко. Не знам што да правам?
     
  17. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Јави се утре кај матичниот ама мислам дека е нормално нема простор за паника, јас сега дека секој втор ден одев на контрола ме прашуваа дали почнало млеко да ми тече дека може да очекувам...
     
    На Алек*** му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам миличка, ќе се јавам да прашам.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Ehh tek pa kako se prezivuva sekoj nareden pregled vo naredna bremenost, edvaj. I jas pravev nifti i bese ok se, ama ispadna anomalija rascep na nepce i usta sto na nifti neli ne pokazuva, pa abortus vo 6ti mesec, se na se horor. 3te spontani mi se posle toa, pa ajde histeroskopija da se vidi zosto pa ajde navodno otstranet mal septum kako posledica od abortusot i navodno i matka i jajnici ok i pak i pak istoto... mmogu tesko deka se nema odgovor ama toa e nema otkazuvanje.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Minnna

    Minnna Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Mene vo 21va nedela po induciran porogaj poradi anomalija na plod zaboravija da mi dadat odma apcinja i mi nadojde mnogu mleko, se izmolzuvav i vednas mi dadoa dostinex mislam bea, navodno najefikasni bile i nemalo losenje od niv. Vikaat se sto e posle 16ta nedela mora apcinja za da ne nadojde mleko, ako dobro pamtam. Odi utre na doktor.
     
    На Алек*** му/ѝ се допаѓа ова.