1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Женски некој да добил додека пие циклопрогинова? Сте ја прекинале или?? Имам уште две апчиња ана осеќам ми доаѓа па не знам дали треба да ги пијам... Викенд е не можам доктор да прашам..
     
  2. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Osekjas ili dobi? Ako ne si dobila pij gi, ako dobies pisi mu na doktorot, mene mi odgovara bez razlika sto e vikend
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    Види и торч..
     
  4. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    После миссед-от напрвив тоа. Сите ги имам поминато, имам игГ.
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Прв циклус после киретажа? Во однос на болки, крварење и времетраење... Вчера имав ужасни болки во матка страшно нешто се облеков за да одам на ургентно.. Но се смирив се напив апче малце се потсмирија. Имав јака крв ( сум немала така скоро една недела две) ама денес многу малце на бришење само... Болки преку целиот ден не ко менструални чудни... Чекам да ме расположите со позитивни искуства :D
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    После киретажа дали беше на преглед? Ако е се ок после киретажа нема што да паничиш, напиј се апче за болка, ако ти е пак невообичаено нешто тркни до матичната да те види. Или ако имаш број од докторот каде ти е била интервенцијата за совет.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Бев и тоа неколку пати... Дека поголемо бебе ми рекоа подолго ќе се чистам .. последно ми рекоа тоа што останало со менструација треба да излезе...
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. curious9

    curious9 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки, дали после киретажа некоја кревала температура? Јас се правев вчера, и од тогаш ми варира цело време, некогаш се спушта но ме фати и два пати слаба треска и главоболки… Крварење имам ептен минимално, болки немам никакви. Вечерта бев пак во итната амбуланта за совет, ми рекоја дека може да е нормално од анестезијата, истрошеност на организмот (бев меѓу последните, па ми се фати 20ч гладна и жедна) како и стрес. Но, сепак ме интересира дали сте имале слично искуство?
     
  9. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Ти дадоа антибиотик? Темпер од инфекција се крева... Види со гинекологот утре, може не си дочистена... Нека ти направи еден вагинален преглед. Не се оставај така... Која недела беше?
     
  10. curious9

    curious9 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Да и мене ми беше чудно, се слушнав и со матичната (општа) и таа ми препорача и ковид тест. Иначе ми препишаа антибиотик Doxycycline и капки Methylergometrine. Киретажата не беше прво чистење, пред 3 недели имав медикаметозен абортус, па не беше доисчистено и ми дадоја плус 4 апчиња Цитотек после 10 дена, но од нив не крварев воопшто и вчера ме задржаа за киретажа. Кога ги зедов првите апчиња бев 9та недела според циклус.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    1.107
    Пол:
    Женски
    Dobiv posle 30 dena. Doktorkata mi rece da ocekuvam nesto porazlicno od redovno, a iskreno si dobiv najregularno bez nisto razlicno. Edinstvenata razlika sega koga dobivam e sto nemam bolki kakvi sto imav pred dobivanje I ne znam dali se namalile stvarno ili od induciranoto poraganje I tie bolki sto togas gi pretrpev pa sega stanav imun I nisto ne osekjam. I jas so prvoto dobivanje se iscistiv skroz. Posle 2 nedeli bev na pregled me gledase na eho I rece doktorkata deka se e vo red, Takada za nekoe vreme neka te vidat za da proverat do kade e I kako e.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Нека те видат уште еднаш деновиве за секој случај.. Инаку и јас имав неколку чистења со киретажа не бев доисчистена и по 3 недели се разболев со грло со темпер се ( не беше ковид) ми рекоа намален имунитет и од стресот така да може да ти е и тоа. Ама оди на уште еден преглед пред викендов за сигурно. Со лесно :l:
     
    На curious9 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Дечки после колку време добивте после вакум/аспирација?
    Јас немам добиено скоро два месеци а претходно најнормално ми доаѓаше на 28 дена. Иам ли простор за паника?
    Значи не правев киретажа него вакум на осма недела стар плод..
     
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Здраво, поминав низ процесот абортус, со киретажа. Сеуште сум со траума, но морам да се соберам и да се фокусирам на опоравување. Би сакала членките да споделат, после колку време од киретажата добија прв циклус? Знам дека е кај секого индивидуално но би ми годеле искуства.
    Исто така, кои испитувања ги направивте после киретажа, дали треба неколку циклуси да поминат пред да испитам хормони и слично? Имам слушнато за кариотип, за мутации, но не сум нешто баш запознаена. Ќе се консултирам и со гинеколог секако, ама ако може некоја да сподели. И исто така, колку време после мисед абортус повторно забременивте?
    Ви благодарам однапред за секое споделено искуство
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Најкасно до 6 недели треба да добиеш. Имав мисед во декември, медикаментозен абортус и добив после 36 дена мислам. Сите ми викаа нема потреба да испитуваш ништо, природна селекција е. Испитав само торч на микробиологија кај што се носат брисеви. Останав пак трудна во април (од втор обид) ама испадна моларна бременост. Овој пат мораше киретажа и добив после 41 ден. Бев сигурна дека мора да има некој проблем поради тоа што два пати неуспешна бременост не ми изгледаше на случајност ама сите резултати испаднаа добри. Испитав генетски мутации и тромбофилија на трансфузиологија, антитела на имунологија, кариотип на гак. На имунологоја има термини, на трансфузиологија истиот ден ги пуштат. Резултати за 10тина дена. За кариотип се чека многу и за термин и за резултати, ако имаш некој човек да убрза... За хормони мислам дека треба да помине барем еден циклус ама не сум сигурна.
     
  16. Karanfilce14

    Karanfilce14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2022
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    293
    Кога почнавте со Метилергометрин капки дали паралелно пиевте и антибиотик?
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Da, jas piev i toa i toa. Metilgometrinot dava menstrualni bolki, da znaes.
     
  18. Karanfilce14

    Karanfilce14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2022
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    293
    Имав медикаментозен абортус, на контрола ми кажаа и капкиве да ги земам за дочистување ама за антибиотик ништо. Уште сум во забуна целата не се ни сетив на тоа да прашам. На целата мака и тага оставаат сами да препрашуваме што и како треба. Да не зборам за чекање 3 саати на ГАК за воопшто да те прими некој
     
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Антибиотик со медикаментизен не се пие. Тоа само ако имаш киретажа, превентивно.
     
    На Kolumna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Jas imav kiiretaza, mozno za toa gi piev dvete