1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. Во инфузија примив првиот ден и после со доксициклин цела недела, капките 5 дена 3x15.
     
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :)
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за она низ што сте поминале, ве разбирам потполно, всушност сите тука сме го поминале истото, бидете истрајни, стрпливи и дајте си време на себе си да се смирите од траумата.
    За 4 до 6 недели најкасно треба да добиете.Мене ми препорача докторот барем 2 до 3 циклуси да почекам пред да направам Пап, брисеви, хормони, инфективен и торч.
    За мутации и кариотип можеби би било добро да ги имате испитано ако ви се повторувачки абортусите.
    Кај мене беше киретажа поради моларна бременост, па повторни обиди дури после три месеци од киретажата.
     
  4. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу. Ова ми е прв абортус, со првата бременост бев океј, имав хематом , што е исто многу често но супер ја истерав бременоста, ова сега ми беше шок затоа и превентивно сакам се да испитам, за да можам мирно да спијам.
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, прва менструација после киретажа колку време ви траела и дали ви била поболна?? Веќе 5 ден крварење и болки ко за добивање, чудно ми е што крварењето трае само неколку саати во текот на денот па прекинува па пак одпочеток... Некој искуство??
     
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Добри 5-6 дена имав крварење првата менструација после киретажата, а поболна не ми беше, иста ми беше како предходните менструации.
    Не се грижи, верувам дека е сѐ во ред. Сепак телото ти поминало низ голем шок и му треба да се врати во нормала. Ама ако толку ти е грижа, појди до матичната за секој случај. ❤️
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Касно гледам што си пишала ама сепак сакам да ти дадам поддршка и мое мислење.
    Жал ми е што си минала низ сето ова, го поминав и јас истото во Мај, и исто така прв спонтан ми беше како тебе.
    Страв и траума мислам дека секогаш ќе бидат присутни, ама се надевам дека со тек на време раните ќе се намалат кога ќе гушниме здраво и право бебенце. Јас испитав мутации, сега чекам резултати, а во план сум да испитам и хормони, пап и брис. За прв спонтан докторката ми рече дека не правеле испитувања ама јас ќе си направам за да ми е мирна главата. Консултирај се со генеколог да ти дади упат за тромбофилија и хормони, а нека те ѕирни и на ехо.
    Во врска со повторно забременување, зелено светло ми беше дадено после 3 циклуси, фактички после 3 месеци. Уште еден циклус и можеме со обиди, ама изгледа ќе почекам да ги видам резултатите како ќе бидат па за да почнеме.
    Едвај чекам да сум пак бремена ама имам многу страв. Бог е голем и ќе ни дади сила за сѐ и верувам дека еден ден ќе си се гушкаме со нашите виножитца. ❤️
     
    На *Milicka* и Konstrakta им се допаѓа ова.
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, ти посакувам што побрзо да забремениш и дај боже да е се во ред ♡♡♡
     
  9. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    :muscle:8)
    Нормално е да не се секираш ич. Нормално е и да имаш повеќе и помалку од вообичаеното. Мене ми беше многу болна иако ја у нормални денови нилслва болка сум немала. И исто такс ми беше чудно како во интервали добивав. Не му ја мисли воопшто.


    Ја жени од вчера официјално пробувам пак со мм8)

    Wish me luck
    :muscle:
     
    На Алек***, anggell и Bebence29 им се допаѓа ова.
  10. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    И мене ми е во интервали немав цел еден ден и пак прокрварев .. Веќе 7ми ден денес .. тебе колку време ти траеше??
     
  11. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Втора загуба луѓеее, загуба во 5ти месец. Душата ме боли. Имала ли некоја таков случај
     
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Зошто се случило, што кажуваат докторите? Биди силна :hug::hug::hug:
     
  13. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Има има, не си сама. Јас во 5 месец ги изгубив моите близначиња :u:. Не, да боли ти ја кине душата. Господ, ваква болка на никој, да не дава...
     
  14. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Дома на мирување 100 дена лежев, со редовни контроли со се. Одеднаш тече вода. цела истече. шо да кажам немам зборови
     
  15. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Mnogu ve guskam dvete silno. Znam kolku boli. Iako jas 12 nedeli bev. Mozam da zamislam kako e kaj vas. :l:
     
  16. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Јас бев скоро 9та недела и сеуште неможам да се помирам, нејќам ни да замислам колку ви е тешко на вас.
    Премногу ми е жал мила, биди ми силна. Ќе си дојди и твоето време кога ќе станеш мајка. Бог нема да те остави, те гушкам силно. :hug:
     
  17. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Девојки, пијам Ерготил капки, но некако немам многу краварње:wasntme:
    Докторот ми ги даде да ги пијам, бидејќи сум имала уште крв во матката.
    Кажете искуство со нив, што да очекувам.
     
  18. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    Лани ги земав и јас немав некое екстремно крварење, откако ќе ги земев ме фаќаа као грчеви затоа и се капките се грчи матката за да се исчисти.
     
    На Алек*** му/ѝ се допаѓа ова.
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев првите денови после киретажа. Имав големи болки од нив, па кога се распрашав ми кажаа дека тие правеле како контракции(грчеви) на матката за да се дочисти и да се врати како што си била пред бременост.
    Очекувај некои болки ама не е нешто што неможи да се издржи:), со лесно мила и ти посакувам што побрзо едно најслатко бебенце :inlove:
     
    На Алек*** му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, имам некои грчеви во матката... Само нека се исчисти, па да собираме сили за нова битка.
     
    На Bebence29 и Suze18992 им се допаѓа ова.