1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Првиот мат медикаментозен абортус две недели, една недела само како исцедок, вториот пат киретажа и крварев десет дена, последните два исцедок.
     
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    2.007
    Пол:
    Женски
    Околу 10тина дена, исто без болки
     
  3. flow30

    flow30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Втор мисед абортус ми се случи, првиот во јануари и бев исчистена со киретажа. После 6 месеци почнавме со обиди и забременив, но имав крварење (кафена боја). Пиев утрогестан 1 недела па потоа дабростан. На 28.07 бев на ехо и имаше срцева реакција се беше идеално. Пред 2 дена повторна контрола, бебето не продолжило со развој.
    Прашањето ми е дали ќе ми наштети уште една киретажа во рок од 7 месеци? Знам дека има случаи и кога правеле киретажи повеќе пати но сепак сум загрижена.
    Ви благодарам.
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Жалам за она што ти се случило, исти случај како мене.
    Инаку нема да ти штети, не грижи се, сепак си останала бремена откако се дозволени месеци за бременост, иако има случаеви и кои после еден месец остануваат бремени.
    Нареден пат успешна да ни биде бременоста.
     
    На flow30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Krvarev 20 dena pa 5 dena ne pa dobiv i krvarev 17 dena... Odi neka te dzirne ginekolog kaj mene zaglaveni use dve mali parcinja mi pravat problem. Se dodeka krvaris teloto se se obuduva da isfrli nesto
     
    На Mademoisele му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    А што кажа доктор со капките нели можат да се исфрлат тие парченца?
     
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    2.007
    Пол:
    Женски
    Каков ви дојде првиот циклус после киретажа? 2 дена имав густ бел исцедок, па еве 2 дена слузокрвица, менува и боја, од светло црвена до кафена и некои нелагодност болки во јајници. Скоро 1 месец помина од киретажата. Дали ова значи дека добивам?
    Претходно сум немала ваков симптом пред циклус. Инаку имав контрола 2 недели после киретажата и се беше чисто и во ред.
     
  8. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум 10та недела уште од 5та недела имам кафеав исцедок со понекогаш крвав исцедок уште на почетокот докторот не виде хематом а и не знаеше од што е крварењето бев и на второ мислење ни таму незнаеа од што е а вака видлив хематом нема. Во 7ма недела ми падна едно парце беше така цврсто но крваво одма бев на лекар се беше ок со бебушот пак објаснување докторот немаше.Крварењето се подсмири имам само како жолтеникав исцедок овие два дена денес осеќам дека ми паѓа некое парче одам во тоалет коа парченце бело сиво некоја измеѓу боја а внатре крваво да напоменам болки немам крварење немам само жолтеникав исцедок. Некој со слично искуство докторов ми е на одмор дури во среда е на работа ама како и да е утре ќе одам негде барем на ехо да ме видат. Мислите ли дека се работи за спонтан?
     
  9. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав спонтан ме правеа киретажа и циклус ми дојде после две ипол недели инаку нормален циклус имав после тоа.
     
    Последна измена: 14 август 2022
  10. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    4.490
    Пол:
    Женски
    Ako e spontan ke imas bolki ili krvarenje, ili dvete. Sepak po ova sto si go objasnila, mislam deka treba da si odis na pregled, moze treba nekoja terapija po so vreme da ti uklucat, odi kaj nekoj poseriozen doktor sto soodvetno ke ti objasni i ke ti prepise terapija.
    Konkretno jas takvi parcinja koga imav spontan nemav, jas imav bolki, krvarenje ne. Sekoj si e specificen i razlicen.
    So srekja
     
  11. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Vekje primam progesteron depo na 4 dena dobroston 3x1 i pijam metilirana folna magnezium i kleksani.
     
  12. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    4.490
    Пол:
    Женски
    Najdobro e lekar da vi kaze dali ste soodvetno pokriena so terapija. So srekja :hug:
     
  13. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Pa toa od lekar mi e dadeno uste od 5ta nedela ja primam taa terapija.
     
  14. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    4.490
    Пол:
    Женски
    Pa normalno deka e od lekar dadena, no pisavte deka pak se soocuvate so nekoi simptomi i zatoa vi preporacav da ve vidi povtorno lekar, terapijata ne e ista cela bremenost, nesto se namaluva od terapija, nesto se zgolemuva, zavisno od sostojba na pacientot. Moze vi treba poveke progesteron, moze vi treba estrofem, moze ke vi namali antikoagulanti bidejki i od niv moze da se javi krvavica. Sepak toa doktor si odlucuva, samo na vreme da se postapi treba, za da imame srekjen kraj. So srekja
     
  15. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Не сум многу упатена. и јас имам два спонтани во 9 и 20 недела. Претходно мм има испитано и спермокултура и спермограм. Сегга мислам др работи треба да испитуваме.Хормони, мутации итн
     
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    4.490
    Пол:
    Женски
    Jas bi vi preporacala da se sovetuvate so specijalist za sterilitet, tie doktori se najupateni za vakvi sostojbi.
     
  17. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    2.007
    Пол:
    Женски
    Добив 34 дена по киретажата, се си беше во ред. Но еве од тогаш до сега поминаа 31 ден, никако да добијам. Од што сум прашувала вака по блиски што имале киретажа, после првиот циклус пост-киреража, си добивале како и претходно, на 28 дена, на 26 дена итн. Мислам, не очекувам исто да ми биде како кај сите ама чудно ми е, повремено осеќам некоја нелагодност, како болка пред добивање ама ептен ретко. Никогаш сум немала нередовен циклус (освен кога каснал заради бременост) па затоа може и де потресувам. Какви се вашите искуства?
     
  18. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.522
    Пол:
    Женски
    Ne ne, ke ti kasni ciklusot posle kiretazata, mozno i 40 dena i povekje. I mene mi kasnese. Ne se sekiraj, normalno e
     
  19. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    2.645
    Пол:
    Женски
    Јас прокрварев денес..5+4 отидов одма на гинеколог и ми рече дека не растел плодот дека е спонтан абортус. Немам никакви болки, сега не крварам.. сакам да одам на второ мислење. Емоционално сум скршена :u:
    Ми спомна киретажа и со медикаменти, дали мора нешто од тоа или може и само да се исчисти ако веќе е дојдено до спонтан?
     
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Отиди на второ мислење. Прв преглед ли ти беше?