1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Втор, прв ми беше во понеделникот денес отидов поради крварењето..
     
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Значи може да процени докторот. Многу рано ми се виде за да каже дека не расте плодот затоа прашав. Ако тргнал веќе процесот има шанси да се исчистиш сама. Најдобро ќе ти каже доктор. Што да кажам, држи се :hug:
     
  3. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    Mila najubavo e da napravis Beta Hcg da vidis dali raste kako sto treba, kje znaes na sto si. Ti posakuvam srekja :l:
     
    На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Дали има некој правено Кариотип каде има барем една успешна бременост покрај неуспешни? Двајца доктори ми рекоа нема потреба, еден ми рече да правам. Веќе ми преќипе искрено и од доктори и испитувања.
     
  5. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    И мене сите ми викаа да не правам освен еден. И тој еден да ми речеше исто пак ќе направев. Не кошта ништо, а ќе ме копкаше многу.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    A sto se gleda od kariotip? Dali se pravi z dvajcata?? Jas imam edno rodeno i dva spontani ispadna imam mutacii i kariotip treba da ispitam?
     
  7. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Хромозомите кај мажот и кај жената. Кај жената треба да се 46 XX, а кај мажот 46 XY. Ако има измени е неизлечиво, ама и не значи дека нема да се фати здрав ембрион. А и многу е ретко кај луѓето да има некакви промени тука. Сепак, ние со повеќе спонтани скоро сите сме направиле колку да елиминираме проблем.
     
  8. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Се пие некаква терапија за тоа? Кај мене првото бебе беше со триплоидија, второ родено живо здраво и сега третото пак хромозомски се вп ред ама ради мутациите без терапија клексан не преживеало... Докторот беше убеден дека и за мутации џабе правев тест исто и за ова.. муабетот ми е ако дознаам да не ми е стрес повеќе ако нема терапија?? Како и да е следна бременост ако имам не кажувам на никој и додека не направам пренатален тест нема да дишам мислам....
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    И јас се мислам за кариотип, знам дека нема решение, ама не значи дека нема да се погоди здрав ембрион, се пробува додека не има успешна бременост. Што ако знам, само повеќе ќе се стресувам а може и ќе се откажам од бременост, затоа еден доктор само што ми го посочи тоа се мислам дали да го правам, не ми е ич за парите, веќе се направив..
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е спонтан..мислам дека за ова повеќе се израдував кога ги видов двете цртки.. ама што е тоа е така требало да биде. Едниот јајник ми бил полицистичен можеби тоа било причината или некоја инфекција..ми земаа брисеви за анализа ќе видиме резултати во вторник.
    Со првото дете сум ги немала овие проблеми, како се создаваат цисти има ли лек?
    Сакам да испитам се да излечам ако можам па да пробаме пак, не можам да поминувам пак низ истото. Искрено прв пат се соочувам со ова и сега ве сфаќам сите вас кои сте поминале низ ова
    Си мислам позитивно не слушнавме ни срце ако нешто требаше да биде подобро сега отколку во поодмината бременост..
     
  11. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas pred dva dena imav obilno krvarenje vo 15ta nedela bremenost i plodot mi padna vo race otidovme vo bolnica tamu mi rekoa deka nema da me pravat kiretaza medikamentozno da go isfrlam ostatokot ostanav cel den vo bolnica na nekolku saati mi davaa apcinja za utre denta na eho se utvrdi deka ne sum isfrlila se pa me pravea kiretaza ova mi e vtor spontan prviot bese vo 6ta nedela pred 3 godini prasanjeto mi e koi se ispituvanja posle ova treba da gi napravam inaku da napomenam bremenosta mi bese rizicna imav krvarenje povremeno uste od 5ta nedela inaku den pred se ova bev na kontrola i se bese odlicno osven sto placentata bese spustena malku vo odnos na prethodno.
     
  12. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам вас поискусните дали ова да го рачунам како менструација?
    Кои испитувања треба да ги направам?
    Ќе одам утре пак на доктор да видиме дали се исчистило само или ќе треба да ме чистат...
    Сакам да прочитам и ваши мислења
    Премногу ми е тешко, му кажувам на син ми дека нема веќе бебе, он ми вика има тука е у мешето и тргнува да го бацува.... солзи сами си течат, ноќе се будам и плачам ;(
     
  13. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Не го сметај ова како циклус, циклус ќе ти биде наредниот месец. А за испитувања ги има повеќе
    -хормони
    -тироидна
    -микробиолошки тестови
    -торч
    -генетски мутации
    -тромбофилија
    -испитување на имунологија и хумана генетика
    -Д витамин
    (ако се повеќе спонтани хистероскопија и кариотип)
     
    На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Flower 78

    Flower 78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Здраво,
    Да ве прашам одприлика колку се чека за резултати од обдукција по спонтан абортус?
    Од јуни сеуште нема резултати
     
  15. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Pred dve nedeli imav spontan i mi rekoa od 3 do 6 meseci, no od iskustvo na bliski ako ne si uporen da gi baras rezultatite nema da gi dobies
     
    На Flower 78 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Flower 78

    Flower 78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Ti blagodaram ❤
     
  17. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    523
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    Јас во чаир годинава после 2 месеци имав резултати без врски без ништо.
     
    На Flower 78 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Jas cekav 5 nedeli
     
    На Flower 78 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.045
    Пол:
    Женски
    Поправи ме ако грешам. Кога жената е рх негатив, а мажот рх позитив можат да настанат компликации. Жените да проверат крвна група, пошто е доста важно.
     
  20. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Да, и тоа, искрено не ми текна, тоа обично испитуваат тие што немаат родено.