1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Elenka1994

    Elenka1994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, vo sabotata konstatiraa spontan abortus vo 9 ta nedela kade sto plodot ne se razvivase i imase golemina na 5 ta nedela, krvavev i imav menstrualni bolki i zatoa otidov. Doktorot mi rece da pocekame do sreda za da vidi dali sama ke se iscistam ili ke treba da pravi kiretaza pa sakav da ve prasam neli e mnogu vreme od sabota do sreda da ne dobijam nekoi infekcii ili nesto nedaj boze poloso ? Prv pat mi se desava i stvarno neznam sto e pametno dali da odam porano na pregled ili da cekam sreda ? Iskustvo nekoe? Inaku uste krvaram, cat pat ima parcenca ili ligavi rasteglivi dolgi materii dali e normalno?
     
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Чим крвариш не би требало да настанат компликации. Ако престане оди порано, ако не оди во среда.
     
  3. Pikacuuu

    Pikacuuu Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2022
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Zdr
    Na 8.09 imav spontan abortus krvarev 10dena. Deneska dobiv krvta e kafeava rozeva dali e toa normalno kako bese kaj vas posle spontan
     
  4. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    На 19.09 имав киретажа, крварев 3-4 дена, кога да очекувам менструација?
     
  5. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    1.107
    Пол:
    Женски
    Za 30 dena nekade odprilika jas dobiv po kiretazhata
     
    На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е, јас добив после 32 дена. И докторот што ми ја правеше киретажата и матичниот гинеколог ми рекоа до 45 дена пост киретажата треба да се добие.
     
    На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Zdravo edno informativno prasajne da prasam, posle spontan na koj sto prirodno ste se iscistile so krvarejne, rh negativnite dali zemate inekcija?
     
    На Corika му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Mislam deka treba da se zeme, za bilo kakov abortus ako stanuva zbor, ako ste rh- vie a soprugot rh+. Bidejki ne moze da se znae plodot koj rh faktor bi bil, pa da se izbegnat komplikacii za sledna bremenost
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Obavezno toa da si prasas, mislam deka treba, ali najdobro so doktorot
     
  10. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Ако мажот е позитивна крвна група да.
     
  11. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Da jas sum Rh negativ i posle sekoj spontan mi stavat inekcija
     
  12. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Znam deka e taka, imav preethodno eden spontan so kiretaza i primiv, ama prasuvam za prirodno cistejne ako se iskrvari dali i togas?
     
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    798
    Јас имав спонтан пред 3 години, не ја примив инекцијата, не ми ни спомна гинекологот, ни па во државна кога одев, сама се исчистив и јас
     
  14. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Jas.imav vo avgust biohemiska i otkako pocnav da krvaram doktorot mi rece radi sigurnost mora da ja stavime za da ne stvori antitela vo tebe,i ja staviv...do sega 6 neuspesni samo na prvite 2 ne mi stavija
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Нема врска како се чисти, постоела бременост секако.
     
    На Blondie715 и meri24 им се допаѓа ова.
  16. MaJa))

    MaJa)) Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site! Nova sum i mi e zal sto pisuvam bas na ovaa tema. Gi procitav komaj site vasi iskustva i komentari i sepak se odluciv da ve prasam pak. Vaka posledna mestr. Na 28.08, decko mi svrsi vo mene na 15.09, na 26.09 dobiv “menst.” Sto ne sum sigurna bidejkji prvite dva dena bese se vo red malku temno crvena,naredniot den nev nisto a potoa celo vreme kafeav iscedok se pomalku i se posvetol, pravev 3 testa od koi site negativni( vo megjuvreme imav i vrtoglavici, macnina,nizok pritisok i oteceni gradi od 15.10) , deneska 23.10 od sabajlevo imav strashni bolki (duri se raspakav od sto bea jaki) i kao pak imam menstr. no sega pak e temno crvena duri kafeava a imam i parcenca kako gusta krv. Ne sum bila kaj gen. ima slobodno duri posle 1 ned. Spored komentarite mozebi e spontan abortus, me fati panika deneska ve molam za uste nekoe mislenje. Zaboraviv bitna informacija dijabeticar sum tip 1 isto taka imam i hipoterioza..
     
  17. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.169
    Пол:
    Женски
    Па штом имаш правено тест, не е можно да си бремена. Сите циклуси според болка не се исти. Јас некогаш не осетам дека сум добила, ама некогаш од болки по земја се виткам. Кога ми е јака болката секогаш ми е со лошење и мачнина. На гинеколог најдобро ќе ти кажат, може циста ти има пукнато па затоа појака болка си имала. Не верувам спонтан да е.
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MaJa))

    MaJa)) Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Prv pat mi e vaka,sekogas redovno se i vo granici zatoa sum zbuneta. Fala ti na mislenje))
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BadKarma94

    BadKarma94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Не сум сигурна дека ја погодив темава ама некако не се пронајдов баш никаде.
    Сакам да споделам искуство и да прашам некоја членка дали имала слично. Имено на 31.08 искрварив во 8ма недела, констатираа спонтан абортус. Се исчисти природно матката и на 28.09 точно како саат добив менструација, значи циклусот ми се регулираше. Сега за 3 дена треба да добијам меѓутоа немам никакви симптоми за добивање (претходно секогаш сум имала). Пред 5 дена почнав да забележувам кафеав исцедок. Направив тест и беше негативен. Бев на гинеколог ми рече дека се било океј според ехо. Нема потреба од терапија. Ама јас не сум спокојна некако, затоа што уште имам кафеав исцедок по малку. Дали некоја имала слично искуство и што се случило?
     
  20. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Можеби не дошло до овулација, па е некое периовулаторно крварење или си овулирала, меѓутоа кога нивото на прогестерон не е доволно висок да го спречи луштењето на матката се јавува вакво крварење некој ден пред добивање.
    Некоја хормонална нерамнотежа, но не се секирај, организмот сам ќе се регулира.