1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Јас пред два дена правев медикаментозен абортус. Јас пиев мизопростол, бидејќи плодот немаше срцева акција само тие ми ги дадоа, две ставив под јазик и едно вагинално и некаде за саат време почнаа болките, но се трпеа, беа како појаки менструални болки, но со апче против болки ке се среди. Во однос на крварењето првите неколку часа беше пообилно, но не премногу како обилен менструален циклус за прв ден, потоа почна да намалува.
     
    На Nipi и blablaabla им се допаѓа ова.
  2. sinoli4kaaaaa

    sinoli4kaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    48
    Zdravo. Posle medikamentozen abortus posle 14 dena na kontrola mi kazaa deka ne bilo docisteno i mi dadoa kapki Metilergometrin 3 dena da pijam i pak na kontrola. Dali imate iskustvo so kapkite dali ke se dosicisti ili ke mora pak tableti da se pijaat ili kiretaza? Blagodaram
     
  3. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    Moja drugarka taka isto ne bese doiscistena i potoa so kapkite se doiscisti. Na kontrola kje ti kazat dali se doiscistilo ama mislam deka so kapkite dobro ke pomines
     
    На sinoli4kaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Mene mi gi dadea za postelkata koga se porodiv ne me iscistija kako sto treba I mi gi dadea metilergometrin I se docistiv
     
    На sinoli4kaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Zdravo zenski. Bev na pregled 4nedela sum ama plodot ne se razviva ne odgovara za nedelite koi sto treba da bidam nekade 5-6nedela. Mi rece da pocekame do petok.Dokolku ne se razviva ke trebada se otstani kako missed. Ke moze li nekoj da mi objasni kako ode procedirata mi rece deka denta odma ke me napravat i ke si odam doma.
     
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flow30

    flow30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Жал ми е за твојата загуба, се надевам дека наредната бременост ќе ти биде успешна. Процедурата е едноставна, јас лично имам правено киретажа 2 пати во Чаир. Двата пати поминав супер, првин правиш преглед кај општ гинеколог (го потврдува абортусот, му кажуваш информации што му требаат ќе те праша) потоа те упатуваат на шалтер за да довршиш со пријава, отварање историја и друга документација) потоа плаќаш (700 денари партиципација). Потоа те зема сестрата те носи во ургентниот оддел, ти дава инструкции, чекаш да те викнат.
    Самата процедура трае кратко, ти даваат анестезија и ништо нема да осетиш, после 15-20 минути се будиш. По будењето можно е да имаш болки исти како менструални, но секако те оставаат околу 1 час да си дојдеш до себе да ти се врати силата и после тоа можеш слободно да си одиш дома.
     
    На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Па може си имала покасна овулација, не може толку рано да се донесе заклучок дека не се развива добро. Почекај и барај и друго мислење.
     
    На Rosberi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    Nemoj da se baziras samo na edno mislenje, obavezno pobaraj uste edno, ili mozes beta hcg da napravis i kje vidis dali pravilno se duplira na 48h
     
  9. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Dali nekoj pravel abortus vo bolnicata vo Kavadarci ?
     
  10. sinoli4kaaaaa

    sinoli4kaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    48
    Izvini so kakva anestezija? Dali posle kiretazata mozes da si funkcioniras normalno ili treba da vnimavas, da odmaras? Jas bev so medikamentozen, ne se iscisti pa so kapki i denes mi kazaa deka seuste ne e iscisteno i mora kiretaza. Blagodaram
     
  11. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Kratka e anstezijata, nosto strasno. Samo prviot den ke odmaras, posle se najnormalno, osven posteda od fizicki aktivnosti do dve nedeli, dodeka ti potvrdat deka se e iscisteno.
     
    На sinoli4kaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Јас бев со целосна анестезија, те заспиваат процедурата трае околу 20мин, после те враќаат во соба одмараш додека не се осетиш спремна да си одиш. Јас крварев после тоа 2-3 дена и толку, немав никакви болки.. и ми дадоа едни капки да пијам
     
  13. Rosberi

    Rosberi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2022
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Само за да ве известам, бременоста ми заврши во 7ма недела со природен спонтан. Во саботата прекинавме прогестерон, во неделата имав обилно крварење од 1 час, болки скоро и да немав, минимално менструални, не видов ништо освен неколку парченца како во стандардна менструација. Во понеделникот преглед, докторот ме прашува дали заврши, дали се исфрли, викам не, не верувам. Вика ај да видиме на ехо, на ехо матката чиста, не ми се веруваше. Се израдував и ми олесни ко мислиш срцева акција видовме. Жално, ама што не човек ќе доживее. Како и да е, заврши, кога веќе не било пишано да биде… Ми даде капки ергометрин за да се исчисти дополнително матката. Фала ви на сите што ми одговоривте тука изминативе денови. Навистина ми значеше вашата поддрша. Се надевам ќе си пишуваме на многу поубави теми наредно! Да сме живи и здрави сите, друго се ќе си дојде на место. :l:
     
    На LiquidLuna, BoNaNa123, Blondie715 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Rosberi

    Rosberi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2022
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Не брзајте, почекајте до петок, ако треба и повеќе. Доколку е апсолутна индикација за спонтан ништо не може да го спречи спонтаниот, ќе се случи и природно. Но има и случаеви каде ембрионот едноставно споро се развива, не сакам да ти давам лажна надеж, но има шанси и за успех. Затоа и се чека и не се преминува на киретажа или таблети одма. Доколку до петок сепак немате срцева акција, најверојатно ќе се случи спонтан, но штом си толку рано во бременоста не разбирам зошто ти рекле одма да се прави киретажа. Доколку матката е функционална сама ќе го исфрли плодот, евентуално може да прашаш и за таблети за да се забрза процесот. Секако тоа е твоја одлука и одлука на твојот доктор, ова е само мое гледање на работите. Инаку јас викендов имав спонтан, природно, за мене беше буквално како обична менструација.

    Најпрво ти посакувам среќа и да видите срцева акција на наредно ехо. Доколку не, тогаш само храбро и лесно и брзо да помине.
     
    На denizzz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Plodot i da ima srceva reakcija ke bide so anomalii,doktorkata taka mi kaza. Mn mal za tie nedeli. Jas imam edno dete so poprecenost pa najdobro da se otstrani porano otkolku da se desi istoto. Prasav za kiretaza zatoa sto mn mi e strav dosega ne sum pravela dali boli ili ne poz
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Не боли, целосна анестезија е до 12та недела ќе поспиеш и ќе си отидеш.
     
    На denizzz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rosberi

    Rosberi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2022
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал навистина. Во тој случај доколку нема срцева акција, плодот може и сам да се исфрли природно. Доколку сакате за побрзо имаш и опција за абортус со таблети, тоа ќе го забрза процесот и ќе се исфрли ткивото како менструација. Или можете киретажа, сега е со целосна лесна анестезија, нема ништо да осетиш, многу кратко трае, немој да се плашиш. Со лесно да е.
     
  18. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Sakam da te prasam dali naednas ti se pojavi krvarenjeto ili prvo po nekoa kapka ?
     
  19. Rosberi

    Rosberi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2022
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Кај мене прво 3 дена беше по некоја капка, осеќав дека секој момент ќе пробие и ќе искрвари, но примав Утрогестан (прогестерон) и мислам дека тоа го спречуваш циклусот. Во сабота го пркинав утрогестанот и во недела приквечер веќе се засили крварењето. Крварев обилно 1 саат, и мислам дека тогаш се се исфрли, дури не ми се веруваше, немав болки, како стандардно во менструација. Буквално се беше како менструација. Во понеделникот отидов на ехо, искрено не верував дека тоа е тоа, но ехото беше чисто. Сега продолжив со капки уште 3 дена, ама крварам по малку само. Инаку докторот ми кажа, а и од тоа што имам читано, циклусот може да трае и 2 недели додека да се исчисти се.
     
    На denizzz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Jas sabajle koga se brisev imav kapka i sega mislam deka sekoj moment moze da dobijam. Doktorkata mi kaza da pocekame do petok da vidime dali ke se razviva ako ne ke mora kiretaza. Podobro sam neka se iscisti no sepak mn me strav od krvarenje,nekako se plasam