1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Искрено целата ситуација на чекање ми е премногу стресна покрај загубената бременост. Ќе почекам до понеделник ако ништо не се случи ќе изберам вакуум. И јас сум за киретажа повеќе, барем завршуваш со се уште веднаш, вака е премногу стресно.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. denizzz

    denizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    69
    Ќе може ли да ми кажеш каде правеше и како помина. Јас правев пред 3 дена . Имаш ли крварење?
     
  3. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas pravev vo Sistina. Imav krvarenje okolu nedela dena, ne jako, onaka povremeno. Primav kapki i antibiotik. Po dve nedeli otidov na kontrola, se bese cisto, samo imav uste krv ostanato vo matkata i mi dadoa uste edna doza kapki i se se sredi, fala bogu
     
    На denizzz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете како треба да ми гласи упатот за на имунологија за испитивања после спонтан абортус?
     
  5. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас правев во Систина вакум. И секогаш би избрала вакум пред киретажа зошто траумата на ткивото е многу помала. (Нормално ако можностите дозволуваат и ако е ептен рана бременост)
    Супер поминав. Никакви болки, крварење многу малку само дента. Капки ми дадоа. По две недели контрола- се беше супер.
    Првото добивање ми беше по 45 дена, потоа ми се нормализираше на 28 како до пред абортусот.
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба мислење. Пред скоро 2 месеци имав мисед кој заврши со киретажа, добив циклус после 5 недели од киретажата, уреден беше циклусот, малку само пообилен од вообичаено, ми заврши и еве денес ме боли многу лев јајник, 15 ден ми е од циклус. Бев во вц и на гаки имав како бледо кафено и исто и на бришење. Ве молам за мислење, баш се исплашив.
     
  7. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Ovulacija predizvikuva krvarenje. Mene mi se slucilo. Idi vo eho za sekoj slucaj. Mnogu golemi se sansite da imas i poremetuvanje na hormonite. Ne e nesto seriozno sigurno
     
  8. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски


    Бев решена за вакуум, но одев и на друго мислење каде што ми рекоа да почекам усте една недела и да земам уште една доза апчиња. Ги земав апчињата и после еден ден испадна тоа тврдоглаво парченце што ми правеше стрес скоро цел месец. Сега крварам по малку ми кажаа за недела две ќе се среди. Како и да е премногу стресно искуство, да бев во Македонија ќе завршев се во еден ден, а вака скоро цел месец стресови и нервози покрај тагата за изгубеното бебе. Можеби е поодбро што поминав без киретажа, но и доволно стрес претрпев...
     
    На elimkd, Vinyl и Rosberi им се допаѓа ова.
  9. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    Многу ми е жал за ова низ кое поминуваш.. и јас бев хаос. Еве сега сме у фазон на праење бебе ама веќе 4 месеци без успех.. и синоќа сонував дека сум имала спонтан во 6ти месец. Ужас..
    Поентата ми е друга, да не се секираш.. кога бев на гинеколог запрепастена што, како и зошто.. ми вика.. ги гледаш сите надвор у чекална? Денес на уште неколку девојки ќе им го соопштам ова… тоа е , природна селекција и така требало да биде. Глава горе и следен пат дајбоже да си биде се како што треба! Не се секирај, те гушкам!!
     
    На Meckicja и BoNaNa123 им се допаѓа ова.
  10. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Во петокот матичната неможеше да види ембрион. 8+ 4 ми рече дека сум. Ме прати на второ мислење бев у Чаир. 95% не се развивало добро. Така ми рече докторот. Контрола по 4 дена. Денес бев на контрола спремна психички за чистење. Докторот што ме води од 17 години ме гледаше на ехо, според менструација сум 9та недела а според ехо 7ма, ми рече да испитам бета. И во четврток пак на контрола. Вакво искуство некој ? Зошто незнам што да мислам.
     
    Последна измена: 19 декември 2022
  11. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Betata ke si kaze, ima vrednosti koi odgovaraat za nedelata.
    No isto taka mnogu e bitno kako izgleda na eho, dali e oformeno kako embrion so ramni povrsini.....
    Jas imav beta super soglasno nedelata, no na izgled ne bese dobar embrionot.
    Ke ti kazat doktorite najdobro, vo sekoj slucaj psihicki mora da si spremna.
    Daj boze da trgne na podobro, nikogas ne se znae
     
  12. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Nema embrion, samo sakus...
     
  13. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    32.480
    Пол:
    Женски
    Мила, а дали слушнавте срце?
    Вака, јас поминав низ спонтан и многу убаво знам како е и само едно ќе ти кажам - биди спремна на секакви вести
    Ако ме прашаш мене, според моето скромно истражување околу спонтаните, мене ова ми личи на blighted ovum т.е празна гестациска ќеса, која обично се случувала само еднаш
    Сега, ова е само мое мислење и се надевам дека грешам и ќе не просветлиш со убави вести:hug:
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Ne nemase ni embrion ni srceva akcija. Abe ja bev spremna samo cekav da mi kaze apcinja ili kiretaza i sea nekako pak kako od pocetok da odam neznam stvarno.
     
  15. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Девојки тие што имале мисд абортус со киретажа и се со инвитро, после колку циклуси правевте пак трансфер.
     
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Zavisno od nadot na patofiziologija sto ke ti ispadne, ako e obicen missed, togas mozes najbrzo po 3 meseci, ako ima nekoja dijagnoza, togas ke ti dadat instrukcii dali treba nekoja terapija da se prima i posle kolku vreme e dozvoleno pak da imas transfer. Isto mnogu e bitno i vo koja nedela e spontaniot i sekoj organizam razlicno se regenerira.

    Mene mi kazaa pauza minimum 6 meseci. Realno jas bev okey i po 3 meseci, ali sepak si poslusav doktor
     
  17. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    А каква дијагноза би можело да има?
     
  18. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Pa ima mnogu razlicni. Jas nemav dijagniza, obicen missed imav
     
  19. Hecate

    Hecate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2022
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    948
    Пол:
    Женски
    Што е разликата помеѓу миссед и обичен ? Затоа што јас имав миссед и не знам што значи.
     
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Миссед абортус е кога не се развил плодот
     
    На Blondie715 и Hecate им се допаѓа ова.