Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам мисед е кога доаѓа до абортус без да прокрвариш, туку на преглед се гледа дека престанала срцева реакција и веќе не се развива плодот.
     
    На Anomis11, Kolumna и elimkd им се допаѓа ова.
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Јас сум со мисед а прокрварев и тоа саглам
     
  3. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    567
    А колку време ти траеше крварењето и со кој интензитет?
     
  4. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    prvite nekolku denovi (otprilika4) bas kako dobieno a poslem mnogu malku, mislam deka bese otprilika 14dena
     
    На nadelinka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Дали на некоја и дале циклопрогинова да ги пие од ден после киретажа? Какво е вашето искуство со нив? Докторката ми ги дава, ми рече за да добијам побрзо, за побрзо да ми се обнови ендометрумот
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас ги пиев, од кога ги испив првиот пат добив после 3 дена, а вториот пат после 7 дена.
     
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    2 дози ви дадоа?
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    На растојание од 4 месеци бидејќи имав една киретажа па после 4 месеци повторно. Не се две наеднаш. Меѓутоа ги даваат на некои и за регулирање на циклус што не моѓат да останат бремени.
     
  9. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Popravilo treba 3 ciklusi da se pijat, inaku se okey, dobro e sto ti gi dale
     
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Mene samo 1 paketce mi dade doktorkata pa mi rece da dobijam, pa koga ke mi zavrsi na kontrola kaj nego..
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ke proceni dali treba da ti prodolzi, okey e pristapot
     
  12. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Devojki, 8ma nedela spontan t.e. missed me vodat. U cetvrtokot pocnav da krvaram se javiv kaj doktorot mi rece da se vratam u cair ( ne bese toj na rabota) me vidoa i me vratija doma, vcera strasni bolki, denes ke umram od bolka mislam deka ( a imam golema tolerancija na bolka) vcera na saat dva ke me fatese ke me drzese edno 15 sek i ke me pusti denes e strasno. Nekoj so iskustvo so prirodno isfrlanje na embrionot...
     
  13. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.168
    Пол:
    Женски
    Јас имам искуство, ама ова што го кажуваш не е ни слично со твоето. Имав еден ден малку кафеаво, после наредниот ден свртив на црвено и тоа сосем малку, до вечерта ми почнаа болки како за циклус, јас имам јаки менструални болки ова ми беше мачкина кашлица. Додека да се истуширам и тркнав до Ск јас се бев исчистила веќе до таму.
    Јас трпам болка ама имам и страв, Бојаџиев милион пати го препрашав дали може апче за болка, ми рече слободно какво пиеш за болка можам да користам. Јас буквално без ништо поминав.
    Напиј се нешто за болка, а го исфрли ли?
    Може си се исчистила, затоа што и после 2,3 дена се јавуваат болки. Не се страшни ама ако те боли многу напиј се апче.
     
  14. flow30

    flow30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да одиш и да ти направат киретажа. Полесно и посигурно од аспект да не дојде до некаква компликација. Жал ми е за твојата загуба, се надевам дека ќе бидеш добро.
     
  15. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Piev ketonal, jas sum so endometrioza pa menstrualna bolka bez dva ketonali ne mi pominuva nekad i na inekcija odam, ama ova ne e ni nalik na menstrualna bolka, ni tusiranje ni odenje ni lezenje ni sedenje pomaga. Za utre imav zakazano kiretaza pa ke vidime so ke bide, ako prodolzi vaka ke moram da odam na dezuren. Inaku i cista 8cm mi ima puknato i torkviran jajnik ama volku ne me bolelo.
     
  16. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Немам мое искуство со ваков спонтан, ама моја блиска другарка го помина ова во истата недела. Исто како што опишуваш кај неа спонтаниот започна со крварење и откако утврдија дека за жал веќе нема срцева реакција и дадоа апчиња што ќе и помогнат да се дочисти. Рече дека болките и контракции на матката и биле премногу болни ко да се пораѓа, ама за ден-два се беше завршено и после тоа отиде само на ехо и контрола да види да не останал дел од постелката. Среќа немаше остатоци инаку во тој случај мора да довршат до киретажа. После тоа и рекоа да почека еден циклус и ако сакаат да почнат со обиди за нова бременост.

    Јас имав спонтан каде што мораше киретажа, поминав безболно ама после тоа ми требаа два месеци за да добијам циклус и требаше да чекам барем три пати да заврши циклусот за да продолжиме со обиди. Значи кај мене се фатија 6 месеци. Кај други знам побрзо се средило, ама не знаеш како ќе ти се погоди.

    Жал ми е што ти се случува ова, се надевам побрзо да ти поминат болките и да немаш потреба од дополнителни интервенции.
     
  17. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    798
    Јас крварев скоро 2 недели цело време бев по доктори, апчиња за болка не пиев зошто не се знаеше убаво кај мене што е,чекаа да видат дали ќе се јави срцева акција, на крај кога го исфрлив видов и прекина крварењето за ден два, тркни до болница ако многу те боли
     
  18. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Тоа му реков и ја сопругот, да се пораѓав до сеа дете ќе родев, а и викам ајде ќе сум спремна за породилни после ( малку позитива). Незнам како се породилни, ама ме чуди со ме фаќа како грч во матката, ама јако у ист момент и кичма и како некој еден тон да ми стаил тежина. Ми паѓаат парчиња, сеуште не крварам онака како менструација. Ја можам да одам во систина ќе платам ќе ме дочистат, ама несакам да чекам 6 месеци за обиди повторно, кај после две ипол години се фати... , се надевам дека само од себе ќе се исчисти, а болки ќе трпам. Морам.
     
  19. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Па исто и кај неа, како засирени грутки помали и поголеми. Не знам што да те посоветувам друго, кога веќе почнал процесот веројатно секој доктор ќе причека да се заврши спонтано, ама барем некој лек против болки ако можат да дадат или да одиш да те видат...
     
  20. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Пиев кетонал, после пред спиење дијазепам со спазмекс. Нема боље комбинација. Доктор од чаир ми има кажано да пијам така ама коа имам страшни болки. Па ќе видиме што ќе биде утре.