1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Не јас имав септум и откако го отстранија родив жива и здрава ќерка претходно имав два рани спонтани абортуси
     
  2. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мене на хсг ми го открија пред две години ми го отстранија, ама сега спонтан имав. И чекам резултати да видам од што. Ма да ми викаат природна селекција
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Ispitaj si gi genetski mutacii za trombofilija I vitamin d I tiroidna zlezda I hormoni I brisevi
     
  4. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Џабе е се тоа, еве ја сите резултати ги имав во ред па повторувајќи спонтан имав и не можат да објаснат од што
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Ne e dzabe veruvaj mi ne e dzabe ogtt test so insulinemija imas li praveno na endokrinologija I histeroskopija imas li praveno ako ne napravi si
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.168
    Пол:
    Женски
    За што беше огтт тест? На приватно некаде може да се направи? Ако е за скриен шеќер двајца гинеколози што ме следат не сакаа ни да слушнат за скриен шеќер кај мене
     
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Na privatno ne go pravat kako sto treba a na endokrinologija mozes da zakazes I preku internist voopsto ne ti treba ginekolog
     
    На Anomis11 и anggell им се допаѓа ова.
  8. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Imam mutacii ispitano, primav kleksani, aspirin, metil folat, metil b12. Vitamin d ispituvav pred 6 7 meseci dobar mi bese. So teroidata nikad sum nemala problem brisevi sekogas cisti. Osven posle operacija koa imav eselihija koli ama toa pred 4 5 godini. Skrien seker ispitan nemam ni toa. Mi ostanuva uste kariotip i torch
     
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Duri i vitamin b12 imam ispituvano. Ama toa koa nemozev da ostanam bremena. Nizok mi bese i sea si pijam metil b12 celo vreme
     
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.486
    Пол:
    Женски
    За скриен шеќер на приватно можеш на пример во Авицена, Биотек.
    Со три боцкања е во Авицена на приватно (во Биотек не сум испитувала), може кој било ден да одиш и е без закажување, околу 500-600 денари е.
    Од кај па гинеколозите знаат дали имаш или немаш.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.168
    Пол:
    Женски
    А скриен шеќер нели беше она со благата вода што се испитуваше?
    Се боцка со ова испитување?
    И јас не знам од каде знаат, имав еднаш испитувано во првата бременост, ама тоа беше одамна.
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.486
    Пол:
    Женски
    Да, скриен шеќер е испитување со таа водата.
    Те боцкаат пред да испиеш, 1 час и 2 часа после пиењето.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ana, afa, lupus, imas ispituvano? Toa ti se avtoimumi zaboluvanja, ako nemas ispitano, da si ispitas obavezno
     
  14. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Imam. Se osven torc i kariotip. Dobri mi se i ana, afa i lupus.
     
  15. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ima nesto sto se ispituva koga obicno se pravi in vitro, a toa se kletki ubijci vo prevod bukvalen vo endometriumot. Se zima biopsija od endometrium i se ispituva, isto i bris od emdometrium zemaat, da ne ima nekoja bakterija vo endometriumot sto ne se detektira na mikrobioloskite brisevi od cervix
    E sega ova e nesto sto go pravat pretezno klinikite za sterilitet.
    Isto ima i dijagnosticki skrecing i histero, ali za toa treba so doktor da se konsultiras dali imas potreba. HSG imas li praveno?
    Uste toa vaka mi pagja na pamet ako sakas da odis podaleku so ispituvanja.
     
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Endometrijalna biopsija pravea I na gak odnapred sega nez dali pravat na mene mi pravea samo nez na koj den tocno od ciklusot mi ja pravea zaboraviv oti toa bese pred nekolku god
     
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Imam i hsg i laparo i histero praveno. Uste pred dve godini. Go prasav doktorot sto mi pravese kiretaza t e. so mi ja vodese " bremenosta" da pravam dopolnitelni ispituvanja mi rece deka nemam potreba osven pap brisevi i hormoni. Ama jas ke napravam torch i kariotip. Imam odeno kaj trajkovski u new born. Mi rece deka ne treba da pravam in vitro ( nemozev dve ipol godini da ostanam bremena) i deka ke ostanam prirodno. I vo pravo bese. Sea sakam da doispitam toa so mi ostana i da idam pak na konsultacija kaj nego. I kaj nino ( transfuziolog) sakam da otidam, ma da imam izvestaj od Jani ama sakam uste edno mislenje za mutaciite, ja bev so eden kleksan na den i aspirin oreku eden den . Ama mi bea dobri i hemostaza i didimeri i ostanav na eden. Dali pridonese za spontaniot toa so piev antibiotik, primiv deksametazon inekcija i plus ednas ketonal so dijazepam inekcija i so bev bolna dve nedeli od koj 3-4 dena 39 temperatura neznam. Daj boze nikoj ama nikoj da ne pomine niz vakvo nesto. Ja fizicki sum dobra ama psihicki haos. Mnogu krvarev u bolnica me zadrzaa em bolki trpev, em prirodno se iscistiv, i na kraj kiretaza. Se vo edno. Duri se budam navecer so strav i se gleam ko mrdnata dali krvaram tolku. Toa strasno bese.
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Со терапија си била покриена за мутациите што не верувам дека тоа е доведено до спонтан. Со мутациите ако немаш соодветна тераија можат само да направат срцето да сопре, да заостанува плодот во однос на неделите бидејќи нема проток убав, во подоцна пременост и лакуни на постелка итн. Можеби торч да испиташ да видиш да не има тоа доведено или едноставно природна селекција. Некогаш и не е до нас и докторите иако се правиме како што треба. Сепак ти посакувам наредна успешна бременост.
     
  19. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Аооо мене сега ми текна што направив. Ми ствараше тахихардии аспиринот и тешко дишев, и го прекинав. Четврток на контрола се во ред. Во петок се напив, после требаше во недела да пијам, не го испив фати нова година не се јавив кај докторот, средата на контрола и бидна што бидна. Значи може и до тоа да е. А Клексанот цело време го боцкав. Незнам што да кажам. Ама сопругот почна да ми вика за аспиринот лошо ми влијаеше.
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зависи како ти кажале да го пиеш. Јас кога го пиев ми правеше на сабајле тахикардии мислам и лошо ми доаѓаше али навечер не, одамна беше не се ни сеќавам, нормално трансфузиолог ми дозволи временски да го сменам. Затоа треба консултации со докторите на своја рака ништо.