1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    Здраво
    8 недели сум бремена и прокрварев со болки и сега дали мора да се прави киретажа на секоја жена што има спонтан абортус или може со некој таблети или слично.. многу имам мака од инфузии и игли добивам стрес и се тресам
     
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Може и со таблетки ќе се консултираш со доктор. Со лесно и наредна успешна бременост
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Јас сама се исчистив, без ништо. Зависи дали ти е нешто останало. Ако се исчистиш сама, само капки ќе добиеш.
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dogo

    Dogo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2022
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    И мене ми рекоа сега овие неколку дена ништо да не зимам.
    Јас имав missed во 5 недела и неколку дена.
    После само да одам на преглед да видат дали е се во ред и дали е чисто?
    Ти во кој беше?
     
  5. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Јас бев 7 и неколку дена. Кога почнав да крварам добив болки и веќе знаев што е. Бев во Систина, по пат веќе бев се исчистила, имав само ситно парче за кое др рече тоа не е за киретажа, дека додека се вратам дома ќе се исчисти, и со капките кои ги добив.
    Бев на контрола за 2 недели се беше добро.
    Доколку имаш обилно крварење или неиздржливи болки оди на контрола, ако си добро за 2,3 недели.
     
  6. Dogo

    Dogo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2022
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто и не прокрварев обилно, само свежа црвена крв на бришење. Ваљда така ќе се исчистам, иако реално и на ехо кога ме гледаше др не виде ништо
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Jas sama se iscistiv vo 5,6 ned I koga sopre krvarenjeto bev na kontrola I se si bese ok pred nekolku god bese toa
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    798
    Јас имав спонтан околу 7 недела крварев многу две недели, дури и го видов кога испадна, како испадна така прекина крварењето, за два дена бев на контрола, ме боцнаа прво за хцг на 0 беше, потоа и на ехо бев немаше ништо, чиста бев , ништо не ни пиев
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    А што е хцг, тоа кај матичен проверува?
    Јас гледам има сега такви парчиња крв се чистам изгледа со болки како менструални појаки малку
    А за бебе не видов уште дека излезе ;(;(
     
  10. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    798
    Бета хормонот, мене ми го проверија во болница и одма после на ехо ме видоа, нема бебе да излезе, незнам како да ти го опишам
     
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.463
    Допаѓања:
    22.342
    Пол:
    Женски
    И тука да пишам јас отидов Плодност и со анестезија, заспав и ништо не сетив, апсолутно никаква болка, ништо, барем тоа самата процедура не ми беше траума тогаш, физички бев ок а ментално крш, спонтани има секоја 2ра жена, да не речам прва, пречесто е за жал и често се случува без некоја посебна причина, природна селекција.
    Мене матичниот гинеколог ме прати на повеќе испитувања тогаш, имам пишено во темиве пред 5 год.
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    После колку време чекавте па забременивте пак после спонтан?
     
  13. Fiorela*

    Fiorela* Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, za zal vo ovaa grupa bi spodeluvale samo losi vesti no ednostavno mora da prifatime .....imam podeleni mislenje od doktorite, embrionot ne napreduva i sovet od privatna klinikata e dokolku ne prokrvaram do petok da pobaram medikamentozen abortus, od druga strana maticnata sovetuva na genetska ispituvanje, t. E. So kiretaza i nosenje na plodot vo manu, bi mi znacelo vasite iskustva i soveti,
     
  14. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Јас чекав 3 месеци за да почнеме пак со обиди. Прв месец откако пробуваме неуспешен, сега втор ќе видиме ..
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.463
    Допаѓања:
    22.342
    Пол:
    Женски
    После 4 месеци пробавме пак, одма останав бремена. Ама пред тоа испитувања, брисеви за бактерии.
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Пододобро е да го испратиш плодот на испитување зошто никогаш не знаеш можеби нареден пат не дај боже повторно се случи повеќе на психа мава. Ова е мое мислење а ти ќе си одлучиш самата. Прочитај низ темава и за мисед абортус колку има. Мислам дек веќе преку една жена има спонтан ова веќе не е нормално.
     
    На Fiorela* и Meckicja им се допаѓа ова.
  17. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Јас имав слична ситуација како тебе. Во Систина ме советуваа за медикаментозен, јас се запнав да биде киретажа за да го испитаме плодот, зошто ми беше 2 абортус во рок од 6м. Првиот пат абортирав дома така да немаше што да се испита. Јас би медикаментозно. Нема гребење на матка и ендометрум. Е сега, има ризик да не се исчисти се и сепак да треба киретажа. Ама еве, јас запнав, го испитав во ману (на веќе едно здраво родено дете) и немаше ништо. Подобро направете си и двајцата испитувања и обавезно кариотип и ќе знаеш на што си. Јас чекам резултати од кариотип, ама и за него ми рече генетичарот, тврдам дека ќе биде се во ред и на крај ќе ми ги препишат абортусите на "ете така требало да биде" и "се случува на секоја втора " зошто на милион направени испитувања нема да најдат причина.
    Сега да размислувам рационално, јас ќе одберев медикаментозен, помсла штета има, побрзо се опоравуваш
     
    На Fiorela* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Imàs li ispitano vrodena trombofilija na imunologija I steknata na transfuziologija ako ne napravi si gi tie ispituvanja I hormoni so ogtt test so insulinemija I vitamin d na endokrinologija
     
  19. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Пишав погоре, се е испитано, сите резултати се во ред. Креваат рамена сите
     
  20. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Devojki mala konsultacija vecer imam zakazano na ginekolog no imam mn golem strav neznam sto da mislam sinoka imav pogolemo bolki od voobicaeno 5 nedela i 4 dena sum kaj 1casot po polnoc imav krv na brisenje crvena se do sega imam prviot pat imav i kako krv parcinja vo vc soljata neznam sto i kako da mislam?! Mozno e da e nekoj tip na krvarenje koe mozr da se sopre so nekoj vid na medikament ili sepak e spontan?!