1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.463
    Допаѓања:
    22.342
    Пол:
    Женски
    Можи требало да одиш одма на дежурен сношти, јас не би чекала дома со свежа крв. Сепак док ќе ти кажи кога ќе те види.
     
    На Kikikikiri0405 и A❤G им се допаѓа ова.
  2. A❤G

    A❤G Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    toa moze samo ginekolog da ti kaze mila da proveri za sto se raboti daj boze da ne e nisto ti pustam srekja☺ misli pozitivno nemoj odma na loso da mislis
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    Девојки може некој да ми каже што се треба да испитам по спонтан а пред тоа имав уредна прва бременост, и зошто се чека 3 месеци за нова бременост, матичната рече само кога ќе забременам по 3 месеци да одам и ќе ми дава аспирин секој втор ден..
    Зошто јас во прва бременост во 7миот месец 37 клексани примав заради високи д-димери и ниски времиња..а после бременост испитав ми беа нормални околу 276 д-димерите а временски 24.5
    Ве молам некој кој прегледал тоа што треба да ми каже пукнав од плач и тага секој момент се прашувам зошто дојде до ова ;(;(
     
  4. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    Што направи? Беше на доктор?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    А што виде кога испадна, мене падна доста големи парчиња и како топка дали е тоа постелицата незнам, испадна вода од неа а беше празно не видов нешто да личи на бебе или незнам уште сум шокирана.. тажна
     
  6. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Mene mi ispita hormoni komplet znaci se,biopsija,3d sono,potoa idevme ba genetsko ispituvanje, pa dali imam ubijci vnatre ovie kiler,fragmacija znaci se bukvalno se sto ni rece doktorot napravivme
     
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Kakvi ubijci?
     
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Во ману тромбофилија , упат од матичен, торч, брисеви и нов пап јас си побарав да ми направат. После вториов абортус направив кариотип, сега чекам и за маж ми, иако имам едно здраво дете родено, а второво абортирано го испитаа, немаше никакви аномалии, ама сепак направив кариотип. Тироидна со се антитела, инсулинска резистенција, испитувања за антитела на имунологија, спермограм и спермокултура. Се ова да се испита. Хормони после 3м, дур ти се стабилизира малце организмот.
    И не ги брои месеците, ќе поминат. Гледај се да се испитате прво. Јас останав после 4м трудна и пак имав спонтан. Не велам дека тоа што брзо останав беше причината ама тоа ми беше 2ра ревизија во рок од 6м, а не е убаво често киретирање . Дај си време, на себе на организмот. Иде пролет, ќе шеташ, ќе се релаксираш, со мирна психа, па само ќе си дое
     
    На nancyyy и bertold им се допаѓа ова.
  9. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    А ова се е скоро преку крв нели?
    Само знам брис и пап не е
    Јас само тоа до сега испитував
    И за д-димери
     
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Да да се е преку крв. Јас си ги делев испитувањата. Еден месец нешто, следен месец друго.
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    natural killer cells, znaci se ispituvaat preku krv no i od endometriumot.
     
  12. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Ova na imunologija se ispituva?
    Treba na upatot nesto da se naznaci?
     
  13. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Da bev imam zakazano da mi potvrdat za bremenost i ispadna deka se bilo vo red bilo normalno na nekoj nacin na mn im se slucuvalo da se pojavi krvarenje mi dade terapija rece deka ke se sredi se i da se opustam megu drugo zasto imav mn golem strav koga otidov na pregled, prva bremenost mi e i posle podolg period se sluci i cela sum vo paniki
     
    Последна измена: 1 февруари 2023
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Neznam vo Mk kako e,jas sum vo At mene tuka se ginekologot mi napravi vo negovata klinika i pusti na ispituvanje vo De
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Најубаво испитај тромбофилија, афа, ана лупус итн си знаат гинеколозите. Се чека 3 месеци зошто веруваат дека веќе тогаш се средени хормоните и телото е одморено. Во прва бременост проблемот ти се појавил во 7ми месец, но меѓутоа сега можеби ти се јавува во први 3 месеци. Луѓето со мутации имаат одреден % дека би имале проблем во текот на бременоста. Што значи дека не секоја бременост мора да биде со клексани и аспирин.
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    А како да знам дали ми треба терапија за тромбофилија од почеток на бременост? Да испитам д-димери и хемостаза пред да забременам или одма почетокот..
    А по ваше дали е штетно ако зимам аспирин во текот на бременоста и почетокот како што вика, страв ми е да не искрварам од тоа зошто прави крвта да е по лесна.. и зошто кога не сум бремена бројките и временски ми се нормални, да не игра улога крвна група тука?
    Незнам што да мислам
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Trebalo e sega pak so pozitiven test za bremenost da odes da ti napravat hemostaza I ddimeri ama bidnato e toa veke sega so narednata bremenost baraj odma da ti dadat kleksani so pozitiven test za bremenost odi za kleksani
     
  18. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    И мене времињата ми се нормални, а во бременост одма ми се скрати тромбинското. Со д димери немам проблем
     
  19. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    Кога забремени одма ти се скратија?
    А кога проверуваше д-димери и хемостаза?
    После позитивниот тест?
     
  20. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    351
    А сега здравје ако биде позитивен тест, прво да одам вадам крв д димери и хемостаза и по резултатите да видиме дали за клексан или аспирин, а ако бидат во ред без терапија , или незнам стварно
    Тие што од прв ден имаат терапија за тромбофилија кога проверуваат?
     
    Последна измена: 2 февруари 2023