1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Jas bev sekoj den so inekcii progesteron i vitamini apcinja seto toa proveriv pred da zatrudna i doktorot odma mi napravi plan za spricanje koga kako
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Во скоро 6та гн бев да ги проверам и забележав дека се скратени, ама не се познавав во моментот зошо секако веќе се знаеше дека не го бива плодот
     
    На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Девојки едно прашање. Ова треба да ми биде трет циклус после киретажа.
    Претходните два циклуси ми беа уредни, како и претходно, малку пообилни од вообичаено. Е сега уште од завчера имам на бришење трагови, а никако да пробие. Мислев дека ете првиот ден така додека да пробие ама еве веќе трет ден денес така. Дали има простор за паника и некој со слично искуство?
     
  4. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Не е страшно, кај мене така постојано се случува пред да пробие, без разлика на спонтан дали имала, немала. Не ти е од спонтаниот, не се плаши, се случува, кај мене секој циклус е таков додека пробие.
     
  5. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Прв пат ми се случува вакво нешто.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Се случува :)
     
  7. OllieGj

    OllieGj Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    17
    Дечки, после миссед во 12та доколку имала некоја членка, кога добивте и дали имавте болк во гради/главоболка како во претходните циклуси пред да добиете? Јас еве месец по киретажа немам уште ништо и се секирам
     
  8. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.519
    Пол:
    Женски
    Posle 40-50 dena mi dojde a pred toa ke.mi ispuka grafi,stomav se...uzasna nervoza i bolku imav dodeka probie...i mnoooogu krvarev znaci mnogu koga velam na sekoj 1 sat menav stavav 2 uloski odednas i se bev lom
     
    На OllieGj му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Jas bev so ivf taka da nez najverojatno so pozitiven rez ke treba da primas kleksani moze I toa I toa da primas kleksani I aspirin kako jas sto bev
     
    На Wunde и nancyyy им се допаѓа ова.
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Добив по околу 31-32 дена. Гради ме болеа ми се зголемија баш како за пред циклус. Неколку дена пред да добијам имав и тапи болки во јајници, 2 дена пред да добијам лигав крвав исцедок дур да пробие.
     
    На OllieGj му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Девојки, на 9ти јануари правена киретажа. Вчера добив. Ја прочитав цела тема на скоро сите им доцнело. Јас добивав обично на 30-35 дена пред киретажата. Вчера ми беше 32ри ден. Ова да го рачунам како нормален циклус? Малку е пообилно ама мислам не е страшно. И кога е најубаво да испитам хормони? Да чекам уште два циклуси?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas ispitav po 3 meseci
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.459
    Пол:
    Женски
    Рачунај си го како циклус да, а за пообилно не се грижи, сосем нормално е тоа
    Почекај си барем уште 2 циклуси, хормоните уште не ти се средени како што треба и резултатите најверојатно нема да бидат веродостојни
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Да ова си е циклус, хормони најубаво по 2-3 циклуси, за да се средат малку.
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    206
    Здраво...собираме документи за ин витро за второ детенце и по втор пат уште две докторки како и за синчето кога правев прегледи ми рекоа дека сум имала киретажа...но сум немала...пред 15тина години може со мм се чудевме еден месец од нигде никаде прокрварев а не ми беше време за циклус и само тој ден беше и толку...можно ли е тогаш да сум имала спонтан или грешка су? Како може да се види на ехо тоа? Стварно не ми е јасно...хаос ми е во глава од вчера повторно за ова...
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Од репродуктивните хормони, кој е причина за спонтан?
     
  17. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Prolaktinot znae da pravi problemi, ali poveke za implantacija. Tsh isto, Kortizol.....hormoni na stres gi vikaat isto. Ako si napnata, tie tri se poremetuvaat....
    Ali najcesto spontan nastanuva kako rezultat na nedobar embrion, nepravilno e razviva i eventualno endometriumot da go sledis...
     
  18. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Мене лани ми беа сите добри, ама се мислам пак да ги испитам, најверојатно ТСХ ми има направено проблем, во бременост нагло ми се покачило, ама се мислев пак репродуктивните да ги проверам и покрај тоа што ми беа добри.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Toa za zal sega veke nikoj nemoze da go znae ke si znaela ako si napravila betahcg togas
     
  20. sandra985

    sandra985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите … имам многу прашања што ме мачат се надевам и докторот ке ми објасни детално … имав ран спонтан во втора недела од бременост пред тоа испитував бета беше позитивна вредност правев ивф и на 9 ти ден од трансфер беше тестот со бета … на 13 ден имав обилно крварење и на 14 ден од трансфер бев кај докторот при што кажа дека гледа нешто на его најверојатно бременост при што е многу рано да потврди и мораше бета да се испита ми беше 70 и ми се јавија ми рекоа да прекинам со терапија ран спонтан сум имала , има ли некоја со слично искуство искрено многу тешко поднесов се , и дали треба да почекам да помине време после ран спонтан