1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Zal mi e mnogu
    Sum pominala i so malku poloso iskustvo sum, treba vreme da pomine, bidejki nemas intervencija 3 meseci se dovolni za da odmori organizmot, sekako doktorot ke ve upati i dade nasoki
    Na sekoj moze da mu se sluci, toa bese kaj mene odgovorot.
    So srekja sledniot pat, imas pogolemi sansi bidejki veke si imala implantacija
     
    На sandra985 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.014
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Сигурно ќе треба да почекаш, ама доктор ќе ти каже колку. За киретажа помеѓу 3 до 6 месеци се чека, 2ра недела е мн мн рано, може ќе треба само 1 циклус да почекаш ама сепак докторот ќе си го послушаш.
    Со лесно, се надевам следен пат ќе имаш жар || линии и успешна бременост
     
    На sandra985 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Девојки, матичната неможам да ја добијам, а сум нестрплива. Нркој да не знае што значи ова.
     

    Прикачени фајлови:

  4. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Jas kolku so razbrav na 13-14 ti den veke si prokvarila znaci toa e biohemiska bremenost (mn ran spontan .Odnosno implantacijata vo zidot na matkata ne bila uspesna . Pricini moze da ima mnogu i ako ti e nekakva uteha mn cesto se slucuva . Sekoja vtora zena vo zivotot doziveala biohemiska bremenost a ne e ni svesna oti e premnogu rano i si mislime deka regularen ciklus sme dobile. So sreka
     
  5. Pikacuuu

    Pikacuuu Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2022
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Mene vtor pat mi se desava takvo nesto biohenmiska sekogas vo 6 nedela go gubev plodot sega sum pak bremena po 3 pat se nadevam nema da mi se desi istoto
     
  6. Devojkaz

    Devojkaz Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ве прашам дали царскиот рез во претходната бременост го зголемува ризикот за спонтан абортус или биохемиска бременост во наредната бременост?
     
  7. Starchild

    Starchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2016
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    1.777
    Пол:
    Женски
    Не, апсолутно.
     
  8. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам вакво нешто . Околу мене повеќето се породени баш царски втори бремености без никакви компликации до крај износени . Јас сум една од нив царски на 23.01.23 сега во април ќе родам второ дете . Мн лесно забременив и мн лесна бременост имав без никакви компликации .
     
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.462
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека нема никаква врска, прва бременост во 9та недела изгуби срцева акција, по 4 месеци останав бремена пак одма по први обиди за бременост, породена царски, по 4 год пробавме за 2ро и одма останав бремена, еве 16та недела сум.
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zmiljka

    Zmiljka Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, i jas imav 4 spontano abortus, posledniot mi bese pred 2 nedeli i najveke izdrzav do 12 nedela i nemase srceva reakcija, mi rekoa treba da ispitam KARIOTIP da vidime dali ima nekoja mutacija
     
  11. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Za toa imas posebna tema za Spontan Abortus .Ovaa tema e za zagiba vo deveti mesec od bremenost . Tamu vo temata za spontan abortus ke procitas i dosta soveti i iskustva . Da obavezno napravi kariotip i ispitaj mozebi imas i trombofilija. Obrati se kaj specijalist ne kaj maticen doktor za da dobies dobri nasoki i da go najdete problemot . Pretpostavuvam po ova deka duri posle cetvrtiot spontan te sovetuva maticnata da napraves katiotip deka ne e bas strucna do sega trebalo da reagira ako znae sto pravi . Pozdrav i so sreka
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Kariotip se prave na gak se zakazuva ke prates na moj termin I ke zakazes I za tebe I za Mt za tebe zakazuva gin a za Mt opstiot maticen dr cenata e nekade okolu 700 den za eden I rez se cekaat okolu 2 meseci samo nez dali imas napraveno histeroskopija I dali imas ispitano vitamin d I ogtt test so insulinemija dali imas napraveno na endokrinologija ako ne napravi si I vrodena trombofilija najdobro e da ispitas na imunologija inace dali ke go izgubis bebeto na pocetokot vo bremenosta ili nakrajta od bremenosta ispituvanjata se vo globala tie
     
  13. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas konecno posle cetiri (ivf) transferi ostanav bremena, I deneska veke 11ta nedela nemase poveke srceva akcija. Goleminata na plodot bese Kako za 9ta nedela pa pretpostavuvaat deka togas prekinalo da se razviva. Nemav nikakvi simptomi, nitu kakva bolka samo si bev na kontrola. Mi prepisaa Cytotec prv den vaginalno, vtor den oralno. Dali nekoj ima iskustvo so ovie tableti… shto da ocekuvam?
     
  14. Zmiljka

    Zmiljka Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu, mi znacat ovie soveti
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Дали имаш испитано до сега нешто?
    Има повеќе испитувања освен кариотип, прочитај во темата :)
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pepeb

    pepeb Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    Треба да одам на киретажа, па ме интересира дали ќе ме задржат некој ден или одма ќе можам да си одам?
     
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.462
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Пуштаат одма по 2 сати.
     
  18. free.mind ***

    free.mind *** Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    59
    Здраво на сите... сакам да прашам дали е нормално после чистење со вакум под целосна анестезија да се јават болки од внатрешната страна на бутовите, надоле да оди само при движење? Значи ако се заседнам и станам додека се раздвижам имам голема болка во тој дел. Убава вечер
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.542
    Допаѓања:
    163.422
    не би требало
    можно е од шо ти биле раширени нозете ако те притиснал некако
     
  20. free.mind ***

    free.mind *** Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    59
    Тоа претпоставив и јас но не знам друго што би можело да биде. Денес ми се јавија сабајле по малку и како поминува денов, ако баш се залежам или седам, откако ќе станам додека се раздвижам ептен ме боли. Друга причина за тој дел не ми доаѓа на памет. Да не е последица од нешто друго се плашам, да не се искомплицирало. Ќе се консултирам и со докторот што ме правеше но утре. Пишав тука зошто малку паника ме фати вечерва па да не имал некој слично искуство но читам до сега не пријавил никој такво нешто.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.