1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Dijana_ri

    Dijana_ri Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, после колку време добивте прва менструација по спонтан без киретажа тие што сте биле?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    После 28 дена од зафатот.
     
  3. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Sakav da ve prasam kako e podobro cistenje so kiretaza ili so medikamenti. 9ta nedela sum a plod i srceva reakcija ne se pojavi voopsto.
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеш да одиш на киретажа со вакум да го извадат. Со таблети не се знае ни дали ќе се исчисти. Освен ако не го праќате на испитување
     
  5. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    So tableti e polesen abortusot i realno pomalku stetno za genitalnite organi, arno ama tie se mnogu jaki apcinja i treba da se konsultiras ako imas propratno drugi dijagnozi, najveke kardiovaskularni.
    Jas imav klasicna kiretaza vo 9ta nedela i super pominav
     
  6. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Jas 10 dena bev na tableti I inekcii, ama ne se iscisti celosno pa moravme I kiretaza. Ama sepak e po lesna kiretazata ako predhodno imas primano tableti.. a moze I ke se iscistis celosno. Najmnogu efekt imav so tabletite (vaginalno).
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Jas sakav sama da se iscistam no seuste nema krvarenje pa zatoa prasav sto e podobro. Vi blagodaram na odgovorite
     
    На intj_girl и Ceci16 им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.461
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Киретажа со вакум аспирација. По 4 месеци од киретажа пак бев бремена и имав нормална бременост. Со лесно.
     
    На intj_girl и Мина333 им се допаѓа ова.
  9. AleksandraMarjan

    AleksandraMarjan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Na 28.03.23 imav spontan abortus so bliznaci (12 nedela+6 dena) mi kaza posle prva mens. Da napravam ispituvanja i ako e se okej da odime pak na bebe. Edno imame bes nikakvi problemi cela bremenos nemozam da se pomiram za bliznacinjata

    posle kolku vreme moze pak da probyvame dali posle prva mens. Ili da se ceka? Vase mislenje ve molam
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Најубаво после 3 месеци да се стабилизираат хормоните. Ама пак консултација со гинеколог.
     
    На AleksandraMarjan му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа после 3 циклуси да одам на контрола, па ако е се во ред може пак.
     
  12. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Kako gi stavavte mizoprostolot dve vo vagina i dve pod jazik istovremeno? I posle kolku vreme pocnuvaat bolkite
     
  13. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Jas cetiri staviv vaginalno I posle 2-3 casa mi pocnaa bolki i krvarenje, a mi rekoa deka duri posle 24 casa ke mi pocne kravatenjeto.
     
  14. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Site cetiri zaedno? Dali bea podnoslivi bolkite?
     
  15. Мина333

    Мина333 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, за жал и мене ми се случи да добијам мисед абортус, дознав во 12недела дека не се развил плодот од 8недела, срцето ми плаче до ден денес, правев киретажа, немав крвавење само првиот ден, после минимално кафеав исцедок и денес после една недела имав мала болка преку ноќта и малку крв. Дали е ова нормално?
    Некои доктори викаат дека едноставно е до плодот и не мора испитувања, мене не ме држи место и би направила се. Што испитувања би направиле на мое место
     
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Жал ми е за твојата ситуација, тешко е психички да се собереш после нешто вакво. Инаку сите гинеколози се децидни дека еден спонтан не значи ништо, ама не е баш така, што треба, да абортираме на секое некое додека не испратат на испитување? Ќе ди земеш сама се во свои раце. Прво и основно плодот е најубаво да се испрати на испитување, но претпоставувам дека веќе тоа не е можно, а и разбирам дека во тој момент на шок и стрес ни па тебе ти текнало ни па на докторот. Ќе си направиш нов пап, микробиолошки брисеви, торч, панелот на тромбофилија во ману или на трансфузиологија, антитела на имунологија, проверка на тироида со се антитела, 4д ехо на матка. После 3 циклуси и хормони да се проверат.
    Сопругот обавезно да направи спермограм и спермокултура.
    Не е на одмет да направите уште од одма кариотип, но де чека многу за термин и за резултати. Направи си ова, за мирна глава па понатаму ќе тераш според насоки од доктор
     
    На Meddy, *Milicka*, Vinyl и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Мина333

    Мина333 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Фала многу што ми запиша се, мислам дека само ние во форумов се сфаќаме, другите не можат да разберат дека не се заборава така лесно. Можам само да преболам после испитувањата, ако е се во ред и во нов поход. Од кога е најдобро да почнам со тестирања? А за нов обид ми рекоа после три менструации
     
  18. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Da site cetiri zaedno vaginalno, a naredniot den dve ispiv. Imav bolki ama nisto strasno, moze zaso od Kako gi staviv se bocnav I edna ketonal inekcija.
     
  19. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Почекај да се исчистиш скроз од киретажата, значи после 3 недели од киретажата оди за пап кај матичната и ќе ти земе и 4 брисеви. И на едно идење на клиника ќе ги оставиш брисевите и ќе ти земат крв за торч, па на имунологија за антитела. За Тромбофилија оди во Ману, 450 денари е со упат од матичен гинеколог.
    Јас за нови обиди би почекала уште малце
     
    На pineapple89 и Мина333 им се допаѓа ова.
  20. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali se iscisti od apcinjata ili imase potreba i od kiretaza?