1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    10 dena primav terapija ama ne se Iscistiv skroz… primav I ergotil inekcii ama nisto ne mi pomognaa. Morase i kiretaza ama bese mnogu po lesno.
     
  2. Littlesun

    Littlesun Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2023
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Koja nedela bese? Kaj mene e 9ta nedela a plod voopsto nemase kesa samo
     
    На Pandy girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Vo 11ta otkriv a stcevata akcija prekinala vo 9ta.
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    А дали примети дека симптомите ти ги снема во 9та како отечени гради, мачнини итн итн доколку си ги имала?
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.461
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше 9та на преглед откриено дека нема срцева, а во 7ма имаше срцева акција, симптоми имав уште 2 недели после абортусот. Тек потоа ги снема.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кај мене 2 пати прекинаа целосно симптомите кога имав 2 пати мисед.
     
  7. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.822
    Дали се дозна зошто тоа ви се случило?
     
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Кај мене првиот пат прекинаа, вториот пат градите ми отекоа 3 дена пред киретажа и ми беа такви уште 10 дена после киретажата
     
  9. pineapple89

    pineapple89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Nemav nikakvi simptomi… macninite malku mi se namalija, ama do posledniot den bev so povrakanje.
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Генетски мутации висок ризик од длабока венска тромбоза плус лупус атикоагулант. Се се среди со терапија аспирин пред бременост во бременост од позитивен тест клексан.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kitsune

    kitsune Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2023
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, после мисед во 9та недела и извршена киретажа, сеуште немам добиено 2 месеци. Чудно е што двапати бев кај матичниот и имав двапати овулација прво лев, па десен јајник а сеуште немам добиено. Дали имате вакво искуство?
    И на нејзе и беше чудно дека и минатиот месец исто ми рече се спремаш за добивање а ништо не се случи.. сега пак истото...

    Ми рече матичната за две недели пак на преглед ако не добијам. Мислев некоја од вас ако имала за жал вакво искуство, па да сподели.

    Фала ви.
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.461
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Немав јас таков проблем да речам, ама појди си на преглед, најдобро да се види со ехо, можи циста да се направи, знам таков случај. Милам дека хормонски апчиња и дадоа па се среди.
     
    На kitsune му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Зошто не ти направи додатни испитувања гинекологот , хормони да ти проверат. Јас имав мисед и по 28 дена ми дојде. Затоа провери си.
     
  14. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Јас сум во слична ситуација, исто мисед во 9 недела, па киретажа, па од тогаш поминаа околу 40 дена сѐ уште немам добиено. За овулација не знам дали имам. Не ти помогнав многу знам :|
     
  15. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Сум слушнала или прочитала некаде, секундарен стерилитет после царски рез.
     
  16. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Јас исто правев киретажа со вакуум, прашав и пред и после постапката, ми рекоа дека било со вакуум, ама во извештајот пишува дека е извршено RCUI. Дали и кај вас го пишува истото? Колку што сфатив од тоа што го видов на интернет RCUI е класична киретажа со гребење.
     
  17. kitsune

    kitsune Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2023
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    За жал ми рече дела морало да се чека да добијам за да ми направи хормони. Исто ми кажа дека дебелината на ѕидот пред добивање според ехото. Поради таа причина да отидам пак после 2 недели да види ситуација
    Се плашам да не случајно ми се искомплицирала киретажата. Сигурно беше со гребење дела плодот го испративме во МАНУ.
     
  18. kitsune

    kitsune Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2023
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Се надевам се ќе биде ок и дека нема да поминуваш низ вакви маки :( . Најубаво отиди на преглед иако јас отидов неколку пати ама сеуште немам одговор .

    Фала ви секако девојки. Ви посакувам да се избориме психички побрзо со овој терет што го носиме и да си имате сите бебенца набрзо ❤️
     
    На intj_girl и lackygirl им се допаѓа ова.
  19. free.mind ***

    free.mind *** Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    59
    Здраво, имав киретажа пред 1 месец. На контролата кога бев докторот ми рече дека е се ок, исчистено и дека од тој момент можам да имам однос исклучиво со заштита. Е сега од контролата која што беше две недели после киретажата имав до сега 2 пати заштитен однос. Прашањето ми е дали е нормално и зошто после односот наредниот ден или вечерта ми се појавува ептен кафеава крв на бришење или малку на секојдневната влошка. Трае ден два, после се нормализира ако немам однос... Инаку кога немам однос нормално ми е се не крварам само бело прање евентуално. Дали да алармирам кај доктор или се случува зошто уште се опоравува матката? Не знам чудно ми е, па ако има некој искуство да ми каже. Ви благодарам
     
  20. Ved@

    Ved@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2021
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Девојчиња здраво.
    Јас сум веќе 6ти месец после абортус со киретажа, циклус ми доаѓа редовно меѓутоа прво имам кафеав исцедок 2-3 дена па после пробива нормално менструално крварење.
    Ова почна да ми се случува после киретажата, претходно не ми се случувало да имам вака кафеав исцедок. Пред еден месец бев кај матичната, ме гледаше на ехо и рече дека се и личи нормално. Испитував и хормони и тие беа нормални.
    Дали некоја имала вакво искуство?
    Некако страв ме фаќа.