1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.482
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Кажи ми само антителата се проверуваат преку крв или треба брис од гинеколог да се однесе?
     
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.781
    Пол:
    Женски
    Крв, 2 епрувети
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Мина333

    Мина333 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Мене ми даде матичниот само упут на трансфузиологија за генски мутации, им кажав се што има да ми испитаат, 2700ден. кошташе. Е сега прашањето ми е дали тоа е исто со антитела на имунологија што испитуваат или има нешто дополнително?
     
  4. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.781
    Пол:
    Женски
    Не е исто. Антитела де испитуваат на имунологија и има цела листа долга со што сѐ испитуваат. Ова на трансфузиологија си е само за генетски мутации. И јас толку платив на трансфузиологија, а 1200 на имунологија
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    4.168
    Пол:
    Женски
    Има ли шанси намалено ниво на витамин д во бременост да предизвика компликации?(25,7 а оптимална концентрација е од 115-200)
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Мн е ниско ако ти е 25 Д витамин
    Консултирај се колку треба да земаш, треба повисоко да биде
     
  7. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    4.168
    Пол:
    Женски
    знам дека е многу ниско, ќе одам на преглед со резултатите секако ама се исплашив ептен па затоа прашувам дали би можело да предизвика некаков проблем, инаку веќе сум бремена 8ма недела
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Не се грижи, ќе ти дадат поголема доза, се ќе биде во ред, на време си проверила.
     
    На intj_girl и Giinna им се допаѓа ова.
  9. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Sakam so vas da spodelam edno loso iskustvo pred okolu 1 nedela imav spontan bo 3-4 ta nedela od bremenosta, po 4 godini obiduvanje i koga konecno se opustivme ne mislevme na toa duri nesakav i da napravam test zosto mi tecese kafeavko mislev ke dobijam no me fatija bolki samo od levata strana mi se kocese i nogata napraviv test ispadna pozitiven no plodot za zal ne izdrzal tocno nz za sto se raboti rekoa ke ima rezultat za 1 mesec, mi napravija kirataza , sekako mnogu tesko iskustvo prosledeno so mnogu taga i se obvinuvam sama sebe isto taka i na rabota ne se pazev krevav mnogu tesko rabotev dali moze da e do toa?!? Sepak ima nekoja svetla tocka sto posle 4 god uspeavme barem da se zafati. Ima li nekoj iskustvo za kolku vrmee ke moze povtorno da se posvetime na toj plan?
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зошто киретажа во 4та недела и тоа ако си имала спонтан? Не се доисчисти или?
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Mi kazaa deka imalo nekoi parcenca ostanato.. Ama mene doma i pri krvarenje mi ispadnaa nekolku po kiratazata.. Denes bev na pregled na maticen mi kazaa deka beta hcg ne opaga i od 231 kaceno e na 891 po 5 dena od kiratazata a bese vo opaganje kako e mozno toa.. Me prepratija vo sk povtorno utre da odam neznam za sto se raboti iskreno mnogu mi e strav dali imal nekoj slicno iskustvo maticniot ginekolog vika najverovatno ne e iscisteno kako sto treba
     
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, што и да е ќе се среди. Обавезно оди утре за Скопје. Ти дадоа упат?
     
  13. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Mi dadoa sega se konsultiram so drug ginekolog vika deka ne smeele nikako da mi praatbkirataza i da bil spontan abortus so tolku mali vrednosti da me cepkaat so instrumenti na prva bremenost.. Vika sto vo opsto izvadile koga toa ne se ni gledalo, moze da ima mnogu presvrti sega vo mojot salucaj.. Ja neznam nemam veke pamet, umrev od stres.. kako i da e so Gospod napred zlaten Gospod samo da me cuva od pogolema steta
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Затоа и те прашав зошто киретажа. Обично 4та недела би била можеби биохемиска се фатило и се пуштило со тоа што чекаат уште една недела да видат дали е се исчистено па ако има потреба киретажа. Жал ми е што те довеле до ваква ситуација се надевам ќе се среди се.
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    И јас исто помислив. Што воопшто извадиле на толку мала бременост. Како и да е, среќа што си отишла пак на преглед. Ќе се реши во Скопје секако. Што имаат пишано на упатот?
     
  16. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Na uparot pisuva - molam za pregled, post spontan abort. Beta hcg 900 samo toa pisuva. Doktorkava vika ima mn varijanti i mora tocno da utvrdat sto e da pregledaat bez da izbrzuvaat ama i da ne napravat pogolema komplikacija.. Vika mozno e da e od postelkata ako e ostanata, mosno e da e vanmatericna pa ako uspeat da vidat kaj e, ili moze ke uspeat da si vidat plod vo matkata ama posle ova maltretiranje ja nz dali voopsto e vozmozno da e nesto ok samo da se molime za cudo na gospod ostanuva.. Mnogu vi blagodaram za vnimanieto mnogu mi e polesno koga imas so kogo da spodelis maka pa makar i vaka na forum da e
     
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Јас помислив на вонматерична, знам случај каде не паѓаше бетата и испадна близначка бременост, едното во туба др во матка, се среди се на крај, па си има и чупенце од 1 год сега.
    Со лесно, со помин.
     
    На buba4e89, Meddy и AlchinovaR1979 им се допаѓа ова.
  18. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    So lesno da e da bide se kako sto treba daj boze.. vi blagodaram mnogu na podrskata❤️
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Ако бетата почнала еднаш да паѓа не е нормална бременост сигурно. Или е вонматерична или е моларна бременост. Како и да е, бетата не е висока и што и да е брзо ќе се среди. Биди силна :hug:
     
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    @Bejb12 кога ќе можеш, пиши што направи