Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Ама доби јаки менструални болки?
     
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    1.444
    Пол:
    Женски
    Da gi dobiv posle 2 3 dena od ko pocnav da krvaram pa bolkite mi traeja okolu nedela.
     
  3. Nipi

    Nipi Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше како кај тебе, во понеделник почнав со само една капка крв и постепено се зголемуваше. После 3 дена почнав многу да крварам и многу големи болки, многу крв изгубив и на крај ме дочистија со киретажа.
     
  4. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    А зошто таблета не ти дадоа?

    Ништо не знам што ќе биде со мене, еве ништо не излегува само си крварам, јаки болки немам. Сега ќе се јавам кај гинекологот да ја прашам.
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Со таблета пак не е сигурно дека ќе се дочисти и покрај таблета може пак да треба киретажа.
     
  6. Nipi

    Nipi Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Јас веќе имав сама исфрлено еден дел, ама сметам дека таблета немаше да помогне, барем крварењето немаше да ми го стопира. Јас имав толку многу крв изгубено, што кога стоев ми се вртеше цело време, железото за 1 недела од 17 на 2 ми падна. Јас и имав закажано киретажа за тој ден, само што преку ноќ сама го исфрлив ден од плодот.
     
  7. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Дали после киретажата може пак да се забремени? Многу сум загрижена…
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nipi

    Nipi Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Многу членки има кои правеле киретажа и останале бремени, мислам нема проблем.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Да секако, јас правев киретажа со вакум аспирација поради мртов плод во 9та недела, имав миссед абортус, самата процедура прелесна, со анестезија, ме исчистија никакви болки немав и после тоа мн малку крварев, после 4 месеци останав пак бремена и се беше во ред, нормална бременост. Направив основни испитувања, матичен што ми даде и имав уреплазма позитивна само, па пиевме антибиотик со мм и после ко ја снема одма останав бремена.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.781
    Пол:
    Женски
    Може, повеќето од тука сме до киретажа и друга бременост. Ќе се опоравиш за неколку месеци и ќе се обидете пак.
     
    На lackygirl и BabyD0ll им се допаѓа ова.
  11. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.887
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено киретажа и после 4 месеци останав пак бремена.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Ми испопадаа неколку делови во вц, имам остри болки ама не толку јаки. Четири пати по дел ми падна…
     
  13. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа беше тоа, паднаа 6 големи парки, сега не можам да одам ме сечи стомакот ко со нож..
     
  14. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Ne se maci, odi si vo bolnica, ke te sredat. Kiretaza voopsto ne e niti strasno, niti stetno. Podobro e pobrzo da se iscistis, otkolku da go macis organizmot. Odi si na lekar obavezno. So srekja
     
  15. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    967
    Пол:
    Женски
    Здраво женски јсс дакам да прашам имав биохемиска бременост на 13мај после крварење правев хцг од 180 беше паднато на 3.3. На ехо докторкста ми кажа дека не е исчистено скроз има нешто минимално но дека нема потреба од ништо ќе се исчисти со следен циклус да стагнираме со односи цел месец и чим ми заврши да идам на ехо да ме види но дека можно е да ми касни додека се средат хормоните од самата биохемиска бременост.. еве веќе сме 25ти јас сеуште немам добиено а и немам никаков симптом. Ме фаќа страв некако дали некој бил во слична ситуација срав ми е да не се направи некој проблем .. совет ве молам ме фаќаат паники веќе ..
     
  16. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Се јавив во хитна, ми рекоа да пијам парацетамол и да се истуширам со топла вода, дека се е тоа нормално.
    Утре ќе се јавам кај гинекологот да видиме што ќе ми каже, дали ќе чекаме до четврток или не.
    Не знам зошто мислиш дека го мачам организмот се е ова природно, подобро природно да се исчистам него со киретажа, ако нема потреба зошто киретажа? Тоа и беше последна опција секако.
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зошто со киретажата не се гребе туку се чисти со вакум. Се даваат таблети циклопрогинова најчесто одма се средуваат хормони и знаеш дека се е исчистено и после 3 месеци почнуваш со обиди. А сега чекаш болки да те фатат ако не се доисчистило нема да смеат да те чекаат зошто сепса можеш да фатиш зошто ќе скапува и на крај пак со киретажа ќе завршиш ем си изгубила толку време ем ќе се малтретираш со 100 прегледи.
     
  18. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Па да се надеваме дека се сум се исчистила. Не можеш тука да им бараш одма киретажа, ти викаат пследна опција е и готово, чекај прво природно. Како сака нека е искрено од се ми е преку глава.
     
  19. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Ама некако и не се разбираме, нели кажав дека ме фатија болки и дека исфрлив 6 големи парки? Зошто да одам и да барам киретажа не разбирам? Чекам утре да се јавам на гинеколог да кажам што како и ќе ми каже таа кога преглед како што.
    Јас само прашав дали е нормално да те боли стомакот после природен спонтан, ама нема врска после се јавив во хитна ми рекоа нормално е да земам парацетамол.
     
  20. Redbird

    Redbird Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мислење, совет, искуство... било што.
    Ми почнаа страшни болки, па почна крварење и на урнгентно утврдивме дека е спонтан... е сега ненормално сум отечена во стомакот, лицето, градите и нозете исто така. И крварам веќе 5 дена. Ме интересира дали ќе спласне сиот оток после одреден период кога ќе се исчистам, дали менструацијата ќе е редовна и навремена... искуство слично кажете.
    Благодарам.