1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Јас побарав, матичната ми дозволи и морам да признаам дека беше болно. После 3 месеци пак останав трудна и пак неуспешна бременост ама тогаш морав на киретажа затоа што беше моларна. Со киретажата немав никакви болки, само психички ми беше потешко.
     
    На BabyD0ll и blackdeath им се допаѓа ова.
  2. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
    А дали испитуваше нешто мутации ова она зошто то се случило тоа два пати. И во кои недели Ти се случи
     
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Имам мутации ама тие не направиле проблем. Се испитав после втората бременост и јас и маж ми и проблем нема. Така требало да биде ми рекоа. Како што ти кажав, за првата бременост на почетокот беше ок ама плодот си застана во 6та недела без срцева реакција и до 9та чекаа, почна да се суши, да се намалува. Сакав да направам испитувања ама докториве ми викаа нема потреба, се случува, ништо страшно и ги послушав. А во меѓувреме читав и ја истражував темата. Почекав два месеци и почнав пак со ободи. Одма останав трудна. Тогаш имав моларна, јас од тоа што го гледав на ехо знаев дека е моларна ама си ќутев. И јас и тие. Пак даваа шанса до 7ма недела, за после итно да ме пратат на киретажа. Си реков мора да имам некој проблем и ги направив сите испитувања (некои и по два пати) ама ете нема ништо. Господ знае зошто, како, што...
     
    На BabyD0ll и blackdeath им се допаѓа ова.
  4. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
    Со лесно нека како и да е кога треба ќе биде мора да се тешиме. А каква е таа моларна?
     
  5. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    2.781
    Пол:
    Женски
    So kiretaza, zoso sakav da go ispitam zosto bese povtoruvacki abortus, ama nisto ne mi najdoa. Sega da se navratam, mozhebi bi odbrala so apce. Ama toa e shto e.
    Posle prviot spontan ispitav torc, brisevi, pap, mutacii. Posle vtoriot kariotip, tiroidna, antitela, shto sve ne i ja veke ne pamtam. Nisto ne ni najdoa, odgovor zoshto se slucilo, nema.
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
    So pomin neka e se nadevam ke. Imas treta sreka i se vo ova ke se zaboravi...
     
  7. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Неправилна гарнитура на хромозоми. Неконтролирано расте само плацента. Во мојот случај немаше плод ама и да има плод не е успешна бременост и 100% не се раѓа живо и нормално бебе.
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Kolku godini imate? Molarna bremenost e povrzana so godinite na majkata
    Vtoro, kario tip imate li ispitano? Isto na imunologija eden razgovor da napravite so imunolog za dopolnitelni ispituvanja
     
  9. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
    A od kade Znaese
    da ti pustam slika ako zanes da gledas kako e kaj mene
     
  10. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    29 и јас и маж ми. И кај двајцата кариотипот е добар. На имунологија ми направија уште некое испитување и тоа беше во ред. Се мислам да одам пак ама не знам што да барам.
    Од што многу читав за таа тема. Прати ми слободно, ама сепак не сум доктор.
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas mislam da si odis zadolzitelno, gledaj da ti obrnat vnimanie, ne samo da te otkacat, taka trebalo da bide.
    Isto avtoimuni zaboluvanja da si ispitas, moze ke ti treba kortiko poddrska
     
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ме јаде црв, ќе одам пред да почнам со обиди. Приметив дека за нив се што нема очигледен проблем е "така требало да биде". Јас имам и премногу јак имунитет. Може нешто тоа да има врска?
     
  13. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Bas toa treba da si go ispitas, zatoa ti kazav na imunologija so site dokumenti
    I na maticniot ginekolog kazi mu upat za panel na avotimuni zaboluvanja i opst upat za imumologija, baraj go Petlickovski, usluzliv e mnogu, barem bese vo 2019g
     
  14. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :hug:
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
     

    Прикачени фајлови:

  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Доколку сега на нареден преглед има срцева акција супер, но доколку нема ќе ти кажат докторите што понатака. Сепак они требале бета да ти испитаат 2 пати и ќе си знаела на што си.
     
  17. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Se oporavuvam poleka poleka.. Mnogu mi e podobro fala mu na boga, seuste osekam slabost na momenti zabrzano cukanje na srceto, imam uste krvarenje toa me zagrizuva, pijam Cikloproginova da se sredi ciklusot.. utre sum na kontrola vo klinika, ke mi kazat najverovatno sto i kako za ponatamu..
     
  18. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Според менструација си 10+1 недела. Според плодот и сакусот си 5+5 односно 6+0. Враќав наназад на твоите мислења и на 14ти јуни на ехо се гледал плодот дека е како за 5+5, а иста големина и на 20ти. Што ти рекоа, кога да одиш пак?
     
  19. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    147
    ПОНЕДЕЛНИК ми рекоа во чаир да идам да видат дали ќе има нешто ако не дирекно да ме чистат ама овој вториот гинеколог ми даде надеж некако денес планирам пак да одам кај него да видам што ќе ми каже
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не може од едно гледање на ехо да се утврди каква е ситуацијата, затоа најубаво да одиш стално кај еден доктор, а ако сакаш второ мислење можеш да отидеш и кај друг. Мислам дека денес ќе знаеш точно што се случува. Со лесно :hug:
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.