1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Vitamin d najdobro e da bide nad 40 i napravi si ogtt test so insulinemija ostavi ti sto zborat ginekolozite trebalo ne trebalo ti gubes bremenosti ne oni
     
  2. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Д вит ми е 78, ок ми е, да така е ќе направам и огтт тест ти благодарам :l:
     
  3. Eli alex

    Eli alex Нов член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zal mi e , ne seg da zavrsi ova se i ke baram se da ispitaat detalno sto e problemot, ako moze da se resi problemot ok ako ne da ne se nadevam na prazno
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеби да пробате со кариотип иако имате здраво бебенце, спермокултура, спермограм..
     
  5. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Никогаш не сакав да пишам на темава ама Божја волја.. Девојки/жени сите кои минале низ ова и минуваме болкава и празнинава е неопислива.. Милион прашалници имам во глава, некогаш се чувствувам како да живеам друг живот, некогаш се фаќам како сеуште го галам стомакот, некогаш сум лута, некогаш ми се плаче.. Не можам да разберам што се случи.. Во 16та недела го родив моето бебе, цела недела бев отворена 2 прста со спуштен водењак, лежев една недела на клиника со крената карлица но залудно, на крај мораше да ми пуштат инфузија со провокација бидејќи немаше решение никако не се крена погоре за воопшто да постои опција за серклаж.. До сам крај срценцето му работеше, 6 часа ми течеше инфузијата, ниту една болка не добив, со саати ми беше скроз доле а од пуста желба мајчинска да го задржам ни напони немав... Неделата пред ова да ми се случи два пати бев кај матичната, првиот пат дури и цервиксот го меревме беше 37 мм, после 3 дена јас добив температура до 38,5 се движеше, траеше 2 дена за што прво пиев парацетамол па после и антибиотик почнав.. Два дена пред да се отворам бев повторно кај матичната ради температурата земавме брисеви, ниту ми спомна водењак дека се гледа ни ништо.. После два дена јас завршив на клиника.. Дојдоа резултатите од уринокултура стерилнс, брисеви само кандида, торч се во ред.. единствено крвната слика што ја направив покажуваше црп 32.. што се случи не знам, резултати од патологија за 6 месеци.. Освен што ми препорачаа пред планирање на бременост најпрво да се измери убаво цервиксот, за да се утврди дали е во ред или би имало потреба од серклаж, друго не знам што да испитувам кога ќе дојде време ама ова не би сакала никогаш повеќе да го поминувам ниту јас ниту вие...
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    И тоа направив заборавив..
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Штом се ти е во ред најверојатно е тромбофилија во прашање, зошто не секогаш но мутациите знаат да направат проблем.


    Баш ми е жал што си морала да поминеш низ тоа, но едно не ми јасно доколку се било во ред со бебето иако си била 2 прста отворена не можеше барем до безбедна недела да те чекаат за да те породат? Јас сигурно со првото едно 2 недели сум е шетала со 2 прста отворенни и на крај пак со провокации бев и на крај царски завршив. Премногу чудно за ситуацијава твоја ми е некако...
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    За жал бебето веќе беше многу спуштено долу и цервиксот воопшто и да го немаше и после една недела лежење и крварев тие последните 2-3 дена доста наместо да ми се намалува, дента и плодовата вода беше намалена.. јас бев во грч цело време се стегав а со саати ми беше во вагиналниот канал тој ден. едноставно немаше како колку јас и да се молев тие денови да се смени ситуацијата во моментот кога почнав многу да крварам колку и да не сакав да признаам длабоко знаев дека не оди на подобро ;(
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ниедна жена да не ти е во кожа, само тоа ќе кажам да не ти ја осети болката. Ти сегА пополека стабилизирај се колку што можеш само еден совет ќе ти кажам не се затварај дома и сама да бидеш и да се изолираш. :hug:
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Ти благодарам многу :l: Дај Боже да имам сила да ги издржам овие тешки денови и да имам храброст за понатака:l:
     
    На lackygirl и Brpbrp им се допаѓа ова.
  11. malaprinceza

    malaprinceza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki.. imam istorija so spontani i imav pak na kraj na april (betata ne se duplirase) moze i biohemiska ne znam posle toa uste dodeka krvarev otidov na lekar i on mi dade letrazol da probame pak ciklusot i nisto ne se desi si pocna nov ciklus . E sega naredniot ciklus (ovoj mesec)mi pocna na vreme no so temno kafeavo sto traese edna nedela i posle si dobiv normalno ali obilno i toa traese 4-5 dena i denes 11 den od ciklus imam uste kafeav iscedok ne obilno no na brisenje .. od pamet sum izvadena .. ne znam dali za tuka e postot ali veke ne znam kaj da se prasam bev na lekar on vika deka matkata e cista endometriumot e vo red megutoa uste imam kafen sekret. Fala vi na odgovorite
     
  12. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Proveri hormoni
     
    На malaprinceza му/ѝ се допаѓа ова.
  13. malaprinceza

    malaprinceza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Obicno proveruvam na 3ti den da cekam do naredno ili sega da proveram? Stvarno ne znam sto da pravam
     
  14. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Pocekaj nareden na 3 no sepak konsultacija so maticen ginekolog
     
    На malaprinceza му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme od kiretaza moze da se vezba, i dali moze kapejne vo bazen domasen?
     
  16. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    3.768
    Пол:
    Женски
    За капење во базен, езеро, море.. мене ми кажаа да поминат 2 недели од киретажата. А за вежбање мислам дека не би требало да има проблем, само да не се некои тешки вежби и да не се вклучени тежини, т.е повеќе вежби за истегнување. Дигање повеќе од 3-4 кг исто не се препорачува во првите две недели од киретажата.
     
  17. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Ova mi e 3 nedela posle kiretaza, na kontrola sum na 26 juli, prasuvam dali moze vo bazen domasen,sakavme da go otvorime..
     
  18. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Женски
    Мене после 2 недели ми дозволија бањање, ама на море. За се' друго, јас од страв чекав да ми помине бар првиот циклус, па после.
     
  19. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    3.768
    Пол:
    Женски
    Мислам дека комотно можеш да се опуштиш малце во базен. Сепак само вие домашните си се бањате и сигурно ќе го одржувате, башка чим го отварате сигурно е и чиста и свежа водата. Така што без грижи!
     
  20. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme ti dojde ciklusot? Jas eve na 26 juli ke pravam 1 mesec...