1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    По 33 дена мислам за првиот спонтан
     
  2. Vanila&argan

    Vanila&argan Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Мене после 5 недели, кај секој е различно не се секирај.
     
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа ако не добијам за 6 недели да одам на преглед. Првиот пат добив на 37 ден, а вториот на 42 ден после киретажа.
     
  4. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Denes pravam 1 mesec od kiretaza, vcera imav bolki menstrualni i imam krvarejne verojatno e menstruacija? Utre sum na kontrola, dali ima vrska deka mi e dojdeno ili treba da go prezakazam pregledo za ko ce mi zavrsi?
     
  5. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    643
    Пол:
    Женски
    Дали крвта од спонтан мириса поинаку? Пишував за мојата ситуација повеќе во друга тема, со близнаци сум, прокрварев, докторот се сомневаше дека е едниот близнак, ми даде терапија и сега мирувам, крварев само вчера денес е се помалку. Првично почна како водлест розев исцедок, потоа продолжи темно црвено и смени на кафеаво. Ова само вчера. Денес продолжи многу помалку, ама извинете на израз, ептен гадно кафеаво па дури и мириса поинтензивно.

    Следна контрола сум за некој ден. До тогаш цела прашалници сум, само читам по интернет, според описите свесна сум дека не е на арно работата, па ќе видиме дали е само едното или не дај боже го повлекло и другото.

    Конкретното прашање ми е, дали има правило за количината на крварењето при спонтан, бидејќи реално кај мене интензивно беше само 1 ден. Дали водлестото како течност а потоа темно кафеаво со мирис дефинитивно алудира на спонтан.
     
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Сум немала апла спонтан. Првиот пат кога престана да се развива плодот немав воопшто крварење. Не знам дали е исто и со спонтан ама вториот пат имав моларна бременост имав кафено (како кал) цело време и
    мирисаше на скапано, на живо месо, не знам, гадно

    И не се скледисувај, не чекај една недела ако не можеш, оди порано на преглед.
     
    Последна измена: 26 јули 2023
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Hsg napravi si i histeroskopija da se vide matkata i zal mi e mnogu za tvojata zaguba i ddimeri i hemostaza vo bremenost i brisevi za klamidija
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Odi porano na dr i jas bev bremena so bliznaci i imav isto takvo krvarenje i edniot bliznak go izgubiv vo 6,7 ned a vtoriot fala bogu ostana I sega imam kerka 4 god ziva i zdrava
     
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    643
    Пол:
    Женски
    @Angella7 баш такво како што го опиша и ти, за жал. @Meckicja да ти кажам право и јас веќе мислам само за едното, нека ми прости Господ, ама ако е едното добро, лесно сум поминала. Ќе одам порано од закажаното и мене не ме држи да чекам една недела.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    И јас имав слично искуство. Две недели после киретажа бев на контрола,рече се е ок, наредниот ден почна крварење кое траеше неколку дена со благи менструални болки. Пиев цикло прогинова, ми кажа да продолжам да ги пијам. Сега е веќе 5ти ден откако ги испив и очекувам редовен циклус, полека да се враќам во нормала. Како си сега? Беше на контрола?
     
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    После спонтан како се решавате на следна бременост?
    Кај мене помина веќе една година јас имам страв. Имав два спонтани и добро го поднесов тоа, нормално не ми беше сеедно ама цврсто се држев. Ама сега иако веднаш можев да пробувам не сакав, сега имам страв. Дури во Систина кога влегувам за сосем трета работа мене тахикардија ме мава, ми се враќа филмот за чекањето, стресот, стравот.
    Не знам како ќе се одлучам уште еднаш, најмногу од се ми е што син ми веќе разбира и се стресува кога одам на болница а ние немаме буквално никој кој ќе го причува и 5 минути. А последните два спонтани ми беа во сред ноќ со трчање во Систина а јас не сум од Ск. Со еден збор ужас :(
     
  12. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.482
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    На колкаво растојание беа двата спонтани и дали правеше киретажа? Јас еднаш до сега во март оваа година имав киретажа, па сега одолговлекувам намерно за да помине што повеќе време, зошто се плашам дека нареден пат нема така лесно да се фати после киретажа или па биохемиска да не имам. Многу се плашам дека наредно може да биде само потешко. :worried:
    Дај боже да грешам
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Инатот во мене не дозволи да останам само со едно. И јас имав тахикардии кога чекав ред за да влезам кај докторката ама што да се прави тоа е дел од нас, но еве веќе 22ра недела стигнав и тоа и трчам по малиот, дома се средувам јас, буквално нормално функционирам и се имам наштелувано дека не треба да мислам лошо си наоѓам занимации само па немам ни време.
     
    На SweetAngel86, anggell, intj_girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Ме немаше некое време, и читам разни истории. Ама мора да сме силни и да си применуваме искуства.
    Јас имам до сега 3 неуспешни бремености. Првата плодот стигна до 9н. и не развиваше. Вториот пат стигнавме до 20н. и тоа е тука што најмногу ме боли (истече плодовата вода, имав покаченќни леукоцити во урина, плодот немаше аномалии) и третиот пат пак не де развиваше. кога требаше да биде 9н плодот беше 6н.
    Испитано хцг, хормони на 3 ден од циклус, маж ми проверен се. испитано торч инфекции, испитано генетски мутации и тромбофилија, испитано тироидни антитела. и уште резултати од кариотип да видеме. TSH моментално ми варира малку ми е покачено, па после два месеци ќе видеме како е, дали ке сум за терапија или не. Друго има ли нешто што да испитам?
     
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Histeroskopija imas li napraveno i ogtt test so insulinemija
     
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    Кај мене до соте резултати во ред ми дадоа клексани под сомневање дека немам протоци на плацентс и дека од тоа не ми се развиваа плодовите. А и зо првата бременост го имав овој проблем, но може да се појави во било која бременост, имало немало во прва, втора нема правило. Јани ми ги даде клексаните. И кариотипот ми беше ок иако не очекував поинаку зошто плодовите беа испитани ама ај нели да го имам на чисто.
     
  17. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    Што би рекла @Brpbrp, инаетот не ми дава да кренам раце. Трета бременост во рок од една година со две киретажи во рок од 5м зад мене. Моите велат дека сум луда, маж ми ми се поклонува на храброста и одлучноста. Нема да останам на едно, ќе де борам до крај, не сум слабак и точка. Бетер од мене има, со по 10 абортуси, ифв и секакви интервенции, па не се даваат жените и така треба. На секое идење во систина нозе ми се тресат и враќаат, дур да влезам раце ми се потат, ми се лоши. Ама во оваа бременост влегов со се' или ништо, индифирентна, не ни разговаравме до муж за тоа, се понашавме како ништо да не било. Тек сега во 10гн маж ми прв пат ме гупна и ми погали стомак и пак е со резерва и ќе бидеме дур не се роди. Еве пред 5 дена бев на преглед се си беше во ред, вчера и денес имам тапи болки и прво си викам леле не леле што е сеа ова да не нешто не е во ред, после тоа си викам ако е не дај боже тоа, како Бог решил, така. Јас дадов се од себе, докторите исто, другото не е во моја моќ, ама нема да се предадам. Ќе родам уште две деца па светот нека се преврти
     
    На Slonce91, KuklickaSk, BoNaNa123 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Sega kako shto razbrav Ogtt e neshto kako za skrien sheker li? Jas imam praveno i operativen zafat od cin. posle toa sr e prateno i grlo i se
    Grloto nema problem. Koga pravev cin mi gledaa matka vnatre se. isto taka so poslednata primav i kleksani i pak nisto
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    da da toa e skrien seker i najdobro e da go napraves ogtt test so insulinemija na endokrinologija i za tsh isto da se sovetuvas so endokrinolog
     
  20. Mademoisele

    Mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    pravev skrien sheker pred nekoja godina, no sega da pobaram pal upat za toa i za endokrilog. uf koj ke aka pak po Skopje. ne sum od tamu . ama shto e toa e.
    A za kariotip mi rekoa rezultati okolu 3 meseci. Ne li mnogu