1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.120
    Допаѓања:
    9.707
    Пол:
    Женски
    Прво ќе те погледнат на ехо, со спонтан се чисти телото повеќе дена, отколку со циклус. За болката мене ми кажаа да се напијам она што пијам за болка. Ако не е исчистено се најверојатно ќе ти дадат капки да се доисчистиш, па ако и со капките не се исчистиш тогаш киретажа.
     
    На SeaSunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kkppbbss29

    kkppbbss29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво и добра вечер,
    Мојот проблем е веќе подолго време 3 пати природно Бремена со спонтан од 7 до 9 недела без срцева акција и едно неуспешно инвитро. Дали некој имал проблем со тромбофилија затоа што ми рекоа според генетските испитувања да пијам пронизон, фолна д3 и кардиопирин но некако пронизонот се тешки таблетки па ве молам за мислење дали имате искуство
     
  3. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    595
    Здраво, ако можете да споделите искуства со менструален циклус по спонтан абортус (во мојот случај 16та недела). Првиот циклус го добив на 40 дена, сега вториот повторно 5 дена ми доцни, бев кај матичната по првата менструација беше се исчистено и имав фоликули, не знам дали е нормално пак да доцни малку ме загрижува ;(
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kkppbbss29

    kkppbbss29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Истото и мене по киретажа многу малце, потоа исто така и сега повторно чекам за да ми дојди и да правам испитувања односно брисеви.
    Докторот ми кажа дека е нормално да доцни
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.381
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Јас добив после два месеци од киретажата (во меѓувреме полудував, мислев никогаш нема да добијам), а од тогаш тргна редовно, на 28 дена. До сега мислам дека добив 6 пати. И мене многу ми беше страв и уште ми е дали ќе добијам. Секој месец исчекувам.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    3 do 6 meseci posle kiretaza organizmot se regulira i obnovuva. Na nekoj mu docni, na drug porano mu ide ciklus....se e toa dodeka si se vrati vo ramnoteza. Bez griza
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nipi

    Nipi Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, на 09.08 имав киретажа и денеска ми е 41 и уште немам добиено. Првиот пат кога имав киретажа добив по 25 дена. Дали имал некој слично искуство? Што би можело да е причината зошто уште немам добиено, ме загрижува целата ситуација.
     
  8. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    I jas bev isto kako tebe. Prviot pat po kiretaza mi dojde na 30 dena. A sega mi dojde po 42 dena. Razlicno se oporavuva organizmot, taka mi objasnija barem mene.
    Kontaktiraj go maticniot za sekoj slucaj
     
    На Nipi и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  9. Sabaheta elif

    Sabaheta elif Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali moze edno prasanje bremena sum skoro eden mesec no eve edna nedela krvaram bez prekin deneska bev kaj mojot maticen ginekolog i ona mi rece deka sum imala spontan abortus a dali moze nekoj da mi pomogne
     
  10. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.120
    Допаѓања:
    9.707
    Пол:
    Женски
    Дали испита бета, испитај си, па за 2 дена повторно ама во истата лабораторија, да знаеш на што си.
    Крварењето не значи секогаш и спонтан, сега не знам кај тебе дали се видело, плод, сакус, срцева акција..
    Јас би си побарала и второ мислење ама и бета испитај обавезно.
     
  11. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.381
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Јас после два месеци добив. Дента кога добив немав никакви симптоми за добивање, само глава ме болеше еден ден претходно. Точно знам како се осеќаш. И цело време се плашам секое наредно добивање дали ќе се случи... Не би правела киретажа вторпат. Се надевам дека ќе нема потреба.
     
    На Nipi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nipi

    Nipi Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2022
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    И јас најмногу посакувам оваа тема најмалку да е активна и сите со бебенце да се израдуваат ❤️
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Јас се убацувам да прашам... Моја блиска минува низ ова. Поточно не спонтан туку кога плодот прекинува да се развива во рана бременост и ова се случува 2 пат. Сеуште нема ништо испитано. Инаку има веќе ќеркичка, заедно бевме бремени со првото. Навратив на темава да видам што се најчести причини и што се испитува. Во некои постови видов во склоп на други испитувања се испитува и витамин Д. Како е поврзан со губење на бременоста? Инаку жената со првото е породена царски и некој и рекол дека можна причина е да има некој израсток на лузната во матката (ако добро разбрав) и ембрионот да се вгнездува таму па да стопира со развој. Дали некој има слушнато за вакво нешто?
    Секако ќе се консултира со доктор, сеуште е скоро од последната загуба и двете сме вознемирени и само читаме...
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.165
    Допаѓања:
    13.360
    Нека си испита генетски мутации за тромбофилија, лупус, антитела како ана, афа. Некогаш првите бремености поминуваат како по книга дури и да се полудиш дека имаш мутации но сепак со втори бремености се случува ова што го имаш пишано. Плодот ако се закачува кај резот највеќе е ризик за спонтан и да се одлепи, ама 2 пати да и се случува не е до резот, нека направи и преглед на внатрешноста на матката пред наредна бременост да се види што се случува.
     
    На eli25 и felisitas им се допаѓа ова.
  15. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Pricini ima milion, mnogu zavisi do godinite, bidejki e klucen faktor za kvalitetni jajce kletki i spermatozoidi.
    Toa sto e so rezot, ke treba mozebi laparoskopski da se vleze, da se vidi matkata.
    Najbitno e da proveri trombofilija i avtoimuni zaboluvanja.
    I jas sum so dva spontani, dijagnoza nemam, imam 40 godini i tuka e problemot spored mene
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  16. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    @Brpbrp @Blondie715 благодарам за одговорите. Многу често слушам вакви искуства за второ дете. Имам познаничка па што воопшто и не може да забремени после првото а тоа веќе 10 години има.А зошто витамин Д се испитува за мисед? Јас сум со дефицит па се загрижив каква врска има. Јас сакам за второ да се обидам и ме фати страв иако знам со суплементи се средува ама јас ако не внесувам така, преку храна само не можам.
     
  17. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Пред да земеш вит Д да пиеш, испитај си концрнтрација
    Генерално не е клучен фактор, али ако си во план за бременост, испитај
     
  18. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Кажете мислење: бета хцг 290. Абортус со апчиња, после 10 дена 260. После 2 седмици од 260 на 388.
    Ме гледаа двајца лекари и кажаа дека се' е исчистено. Ве молам за мислење....
     
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.683
    Допаѓања:
    3.058
    Пол:
    Женски
    Ако добро разбрав, после апчињата бетата се качила од 260 на 388?
     
  20. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Испив апчиња испадна се' од мене. Бев на 2 прегледи и ми кажаа дека нема ништо останато. Прегледав хцг и беше паднато од 290 на 260. Ми рекао дека е чудно и да испитам за 2 седмици повторно. Е сега наместо уште да паѓа се качило од 260 на 388 за 2 седмици