1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, баш со внимание ти го исчитав постот. Многу не има и читав дека секоја втора жена барем еднаш се соочила со спонтан во животот. Позитивната мисла значи многу, свесна сум, но некогаш не преклопува тагата. Сопругот исто многу ме крева, последен пат ми се сврте и ми рече те сакам среќна и силна, зошто ме знае дека реално сум таква. Длабоко во себе верувам дека ќе биде се добро и сите соништа ќе ни се исполнат.
     
    На Joanna28 и Hygge-girl им се допаѓа ова.
  2. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.157
    Пол:
    Женски
    Еве ме во оваа тема, ја исчитав скоро целата во овие два дена... сабајле бев на киретажа, заврши се уште пред и да почне ;( Не можам да престанам да плачам а имам уште едно дете за гледање (фала му на бога за тоа), ама едноставно немам желба од кревет да се подигнам, сите окулу мене се со муабетот млади сте, ќе биде пак, имаш едно, ама никој од нив не ми ја сфаќа болката во душава, 11+3 денес требаше да сум а тоа престанало да се развива уште пред 2-3 недели не знам кај да си најдам лек за душата ме боли до срж ;(. Милион прашања без одговор, само молам бога да ми го дочува паметот и ниту една жена никогаш да не поминува низ вакви ситуации. Извинете за депре енергијава ама немам кај да си се искажам. Да помине некое време и да соберам сили за испитувања.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да се извинуваш, отвори си ја душата слободно, олесни си. Многу ми е жал мила, со помин нека ти е. Нема реално што друго да се каже, гушкај си го првото, многу ќе те смири тоа мало човече. Ги сфаќам и другите до коментари од типот млади сте ќе пробате пак, ама воопшто не помаагаат, подобро да ќутат.
    Совет од мене, исплачи се неколку дена дур се опоравиш и собери сили, почни со испитувања. Нема никогаш да заборавиш, но ако постојано го мислиш, се јадеш себе и не го оставиш ова во минатото, нема да имаш позитивен исход.
     
  4. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.157
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила. Морам да соберам сила и да најдам начин да се приберам зошто во друга димензија ми заминува мозоков.. почнав да читам се и сешто, дури и да нарачувам лампиони во вид на ангелче а реално немам ни воља за украси, прослави и слично.

    Те читав во труднички, дај боже се со лесно да си поминеш и порајѓајот да ти е песна.
    Кажи ми после киретажа по колку време се обидовте повторно? Може не сум ни рационална моментално ама мислам дека само друга бременост би ја пополнила празнинава.. ама од друга страна само помислата на тоа што ако се случи пак ме турка во уште поголем очај.
    Ќе почекам до циклус па ќе почнам со испитувања, хормони, брисеви, пап, ова ми спомна матичниот, т.е можеби и нешто плус кажал ама не бев присутна со умот за да го слушам.
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.083
    Допаѓања:
    31.308
    Пол:
    Женски
    Ах миличка, многу многу ми е жал! Со помин нека е и се надевам ќе имаш што побрзо опоравување!
    Не ми се грижи, ќе биде пак. Ќе си имаш уште едно златно бебенце за брзо време :inlove:

    После киретажа ни кажаа 3 месеци да не се обидуваме, и така и направивме. Почекавме 3 месеци, направив испитувања и почнавме. Почекај барем 3 месеци да ти се средат малку хормоните па направи си испитувања, хормони, пап, брис, 4д на матка, генетски мутации обавезно.
     
  6. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Blagodaram duso da si docekas poskoro :*
    Posle prvata kiretaza mi rrce doktorot posle 3 ciklusi moze obidi (kiretazata ja racunaat kako prv ciklus pa uste dva i moze obidi, taka mi rekoa) Jas ne racunajki ja kiretazata pocekav 4 ciklusi pa bev na kontrola se bese vo red i odma ostana trudna. Pak imav spontan. Posle vtoriot, po 4m probavme, ostanav bremena. Milion ispituvanja iznapravivme vo megjuvreme, vtoriot abortus poteshko mi padna pshicki zosto bese po vtor pat i toa edno po drugo, ama za brzo se sobrav.
    Samo ne brzaj, ne pravi raboti oo sekoja cena, ne e rabotata po sekoja cena da zabremenish, abortiranoto bebe ne ti go vrakja novo, nitu zamenuva, neka e zdrava bremenosta i da se najde sto bila pricinata, toa e najbitno :)
     
  7. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.157
    Пол:
    Женски
    @QweenSM @Konstrakta Ви благодарам и на двете за утехата и насоките. Дај боже да си се читаме во поубави теми од оваа и да си даваме подршка.
    Ќе гледам да се вратам на работа што поскоро,барем да ми е зафатен мозоков поголемиот дел од денот. Исконтактирав со психолог и релативно добро ми дојде муабетот.
    Господ на сите ни дава само толку колку што може да издржиме, а ова се нашите тешки денови за во иднина да бидеме многу посилни и посреќни. Дефинитивно сакам уште едно, две деца па со божја воља ќе дојде и нашиот момент.
    Секако планирам да ги направам сите испитувања и барем да имам мал дел одговор на овие милион прашања зошто и како ми се случи па после здравје со нови сили ќе продолжиме напред. Нашите ангелчиња се на убаво место веќе и засекогаш ќе си имаат место во нашите срца. :l::l::l:
     
  8. Inka gin

    Inka gin Нов член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki nova sum tuka, dali na nekoja i se ima sluceno da ima spontan abortus doma... kako bese toa dali go seti? Dali vide koga i se pusti embrionot, ili i go potvrdija toa od doktor?
     
  9. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    1.289
    Пол:
    Женски
    Spontaniot pocnuva so bolki i krvarenje, mislam deka taka kako sto velis da ispadne plodot doma ne ni se slucilo. Sme imale bolki, krvarenje sme posle na bolnica pa tamu proveruvaat bhcg i ne pustaat doma so krvarenje pa posle pregledi pa ako ne si iscistena ubavo sleduva kiretaza. Ili eventualno ako ne e ran abortua togas odma na kiretaza ili tableti.
     
  10. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    846
    Пол:
    Женски
    Јас имав 2 рани спонтани до 5-6недела и ми беа со јаки болки и крварење со големи парчиња и ми траеше 2-3 дена повеќе од што ми трае циклус
     
  11. Bulka12

    Bulka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Zdravo, da jas imav, trebashe da bidam 12 nedela, ama plodot zastanal na 9+, pochna si krvarenje, so porodilni bolki. Vednash zaminav pod tush i zeshka voda, i krvarev premnogu, imav bolki poveke od polovina chas, silni kako porodilni. Koga se smirija bolkite, legnav da se odmoram, i naednash povtorno dobiv kontrakcii, zaminav vednash vo wc i sednav nad sholja (fala mu na Gospod) i togash osetiv kako ispadna golemo parche od mene. Velam fala mu na Gospod, zatoa shto ne go vidov plodot, dokolku go videv i ispadneshe vo tush kabinata, ne znam kako ke go zemev so raka. Pomina toa, i posle site bolki se smirija. Drugiot den mi napravija kiretaza, zato shto zaminuvav na podolgo patuvanje i sakav da bide chisto.
    Naredna menstroacija dobiv i odma ostanav pak bremena. So srekja
     
  12. laura biel

    laura biel Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мене ми се случи,крварев,докторот рече да причекаме уште некој ден.ама ја после 3 ден крварење голема грутка како кајсија имав на влошка.крварев повеќе од вообичаено ама ми престана.
     
  13. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Jas imav vo 12gn, krvarev i na doktor mi potvrdija deka nema srceva akcija plodot i me zakazaa za kiretaza za nekolku saati, me pratija doma da ne jadam i pijam i da dojdam po 6h. Po eden chas, me fati napon (cel prethodno den bev so bolki menstrualni, kako rodilni, zatoa odma otidoc na pregled), se strcav vo wc i go isfrliv vo sholja. Odma otidov na doktor i me docistija. Ne mozes da ne gi osetis, osobeno ako e vo ponaredna nedela. Ke imas bolki na intervali bash kako rodilni. Plus ke krvarish
     
  14. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    1.529
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenicki.
    Ve molam iskustvo so mefikamentozen abortus so tableti mifepristone i misoprostol.
    Dali boli mnogu kako podnesovte?
    Vo 8 nedela sum imase plod koj ne sevrazviva ubavo i nemase srceva akcija.
    Mi kazaa nikakvi apcinja za bolka pa ki e strav zarem nemoze da se napijam nesto?
    Mi pisale vo upaystvoto efridol po potreba no toa nema da mi umiri bolki.
     
  15. _Vera_

    _Vera_ Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    26.222
    Пол:
    Женски
    Цитотек памтам дека се викаа, сега барам на гугл, вика исто е.
    Болката кај мене беше поднослива.
    Не знам тебе како ти ги дадоа, тогаш јас имав како шема, сабајлето едно или две апчиња (не памтам, не ме фаќај за збор) после неколку саати уште еднаш, па уште еднаш. После првата доза не се случуваше ништо, ни крварење ни болки, дури после втората почна... Издржливо беше, иако баш се осеќаат како контракции на матката. Наредниот ден не ме болеше многу.
    Мислам дека пиев бруфен.
    Многу ми е жал што минуваш низ ова :u:.
    Ќе помине, сепак

    Пиши за било што :l:
     
    На Hygge-girl и LanaDelR им се допаѓа ова.
  16. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас имам искуство со мисопростол, кај мене плодот изгуби срцева акција во 6+ и некаде 7+ ги зедов таблетите. Мене лично не ме болеше, ми беше како обична менструална болка. Ми дадоа и за болки но ми рекоа по потреба, јас за секој случај испив едно кога прокрварив. Исто немав којзнае колкаво крварење беше како обична менструација.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    604
    Пол:
    Женски
    Искуство со циклопрогинова? Месец дена од спонтан, сеуште не добивам, уште крварам по малку во тек на ден, уште се чистам. матичниот ми спомна дека ќе ми препише доколку не добијам по месец. Се мислам дали да ги пијам да не ми ги помешаат многу хормоните или да почекам до 40 дена?
     
  18. Vaa

    Vaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Devojki dali moze da mi pomognete .imav medikamentozen abortus minatiot certvrtok denes pocnuva kafeav iscedok sto ne mirisa bas prijatno .dali ima nesto za panika ?
     
  19. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Za dve nedeli sum odela na kontrola da se vidi dali e se iscisteno.....iscedok i po dve nedeli sum imala, pa nemalo problem. Da nema samo bolki, temperatura ili mnogu krvarenje, drugo mislam se e normalno, barem kaj mene bese taka....
    Antibiotik zimase li? Jas bev pokriena so antibiotik, pa mozebi zatoa nemalo miris, daj vidi so maticen kontakt...
     
  20. Vaa

    Vaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Se sredi toa ama pocnav povtorno da krvaram na kontrola sum na 27 mi .. nemam bolki nitu temperatura ..se nadevam ne e strasno