1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    638
    Пол:
    Женски
    Здраво. После спонтан абортус, индуциран пораѓај во поодмината бременост, добив навремено околу 30 дена после пораѓај беше пообилна од претходно. Веќе втор циклус значително подрани, на 23ти ден, и имав сосема мало крварење од еден ден и престана. Дали да се грижам, дали тоа значи дека хормоните сеуште не се стабилизирани :|
     
  2. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    32.399
    Пол:
    Женски
    Сосема во ред, хормоните ти се сеуште до плафон и нормално е да има вакви испади околу менструацијата.
    Му треба некое време на телото за да биде пак како пред тоа, не грижи се воопшто.:f:
     
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srnice123

    srnice123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interesira koi bile kaj vas pricinite za spontan abortus spored ispituvanjata koi gi imate praveno otposle?
    Prashuvam cisto informativno ako moze da gi napravime tie ispituvanja pred da bide docna.
    Vi blagodaram
     
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас требаше да ставам клексани од позитивен тест, ама тогашната матична не ми кажа почнав после недела ипол и за жал престана плодот да се развива.
    Имаш до сега нешто испитано?
    Најчесто генетски мутации се испитуваат, торч, кариотип, основните хормони, пап, брисеви
     
  5. srnice123

    srnice123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram. Ne sum ushte bremena no sakam se sto moze pred vreme da se ispita. Ispituvav pap, brisevi i hormoni. Za mutacii maticniot ginekolog ne mi dade upat sum nemala indikacii, ke probam ako mozam istiot upat da go zemam od opsht maticen.
     
  6. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Дај боже побрзо да си останеш и да биде се како што треба :)
     
    На srnice123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. laura biel

    laura biel Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2023
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво , имав спонтан , во декември си дојдд нормално, сега немам. Дали е можно заради спонтаниот да се поремети нешто? Да напоменам , правев тест негативен беше. Совети,искуства?
     
  8. Mm.1

    Mm.1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    I jas imav spontan do 3 meseci i ke ti se regulirat ali ja pred spontan imav na 26 den sega ne ke imas promeni ja vise skoro 9 meseci sto sum abortiral bliznaci
     
  9. Памукче992

    Памукче992 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojcinja imav spontan ab. Sto zavrsi so kiretaza na 7 dekemvri posle toa dobiv menstruacija na 11 januari spored kalendarot trebase da dobijam pred 2 dena no ne dobiv dali e normalno pak da mi docni ?
     
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    2.739
    Пол:
    Женски
    Da, normalno e, treba vreme dur da se vrati organizmot vo normala
     
    На Anaroz1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mm.1

    Mm.1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Da normalna i mene isto po 3 -4 meseci mi se sredia redovno
     
  12. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Нормално е не се секирај, му треба време на телото да се врати во нормала :)
     
  13. Baby warrior

    Baby warrior Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2023
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Девојки сите во оваа тема сме со слична или иста тага, деновиве истражувам за добри психолози во Скопје кои може да помогнат при полесно справување со болката која ја носиме по губење на нашите бебиња. Од кои психолози имате позитивни искуства за оваа тема?
     
  14. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    I jas imav spontan, ama mislam te citav ti imase vo pokasna nedela. Znam tesko e mn osobeno koga veke go imas oseteno kako mrda i srce imas slusnato. Mene iskreno mn mi pomogna soprugot nonstop izleguvavme bilo vo park bilo na kafe ova ni stana sekojdnevie. Isto taka se svrtiv mn kon verata, videa na youtube,citav. A sekako ako veke mislis deka ima potreba ne e sramota pobaraj i strucna pomos. So lesno.
     
    На WhiteCat33 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Baby warrior

    Baby warrior Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2023
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Јас најголем проблем имам со соочување со луѓе кои кога ќе ме видат ми честитаат за бременоста / или ме прашуваат како ми оди ако не сме се виделе скоро бидејќи јас го изгубив моето бебе во 5ти месец веќе доста луѓе знаеа дека очекуваме дете.

    Одма ми доаѓаат солзи и немам сила да им кажам што се случило. Ми се случи денес неколку пати на работа со клиенти, колеги итн.

    Уште полошо е што и на тие луѓе одма им паѓа незгодно и не знаат како да реагираат откако ќе им кажам дека сум го изгубила бебето па почнуваат да се извинуваат иако нема за што
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Со тек на време ќе научиш да се справуваш со тоа. Али треба добар период да помине. Но најдобронамерен совет ќе ти дадам колку и да ти е тешко колку и да ти е мака не се затварај дома, излегувај шетај, дружи се иако не ти е до тоа. Јас во порана недела т.е. 6та имав мисед па додатно мправ на киретажи да се влечкам од 6 бремености само 2 децА имам. Али само излагањето ме спаси и дружбата со луѓе. Ако се затвориш дома ќе почнеш да размислуваш и како би било ако би било добро,зошто се случило, како итн.
     
    На Baby warrior и Ani93 им се допаѓа ова.
  17. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Прво жал ми е што поминуваш низ овој период и се надевам дека што побргу ќе најдеш начин да ти се намали болката.. Јас одев кај Флориан на клиника и искрено многу ми помогна, ако не беше тој и секако поддршката од сопругот не верувам дека ќе го надминев тој период. Како и што ти кажаа погоре членките немој никако да се затвораш дома, најди си причина секој ден да излезеш од дома, тешко е премногу на почеток ама со тек на време се намалува болката.
     
    На Baby warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  18. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    23
    Здраво девојки. Бев бремена во 11та недела и вчера имав крварење и дознав дека плодот е мртов, но докторката ми рече да оставам сам да излезе плодот. Не ми направија киретажа а не ми дадоа ниту апче што предизвикува абортус бидејќи тоа апче предизвикувало силни породилни болки. А јас денес еве се мачам цело време имам грчеви и лесно кафеаво крварење, а плодот сеуште не излегува. Дали е во ред тоа што ме оставија сам да излезе или да барам да ми направат киретажа? Инаку живеам во Германија
     
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    32.399
    Пол:
    Женски
    Како така бе жено?
    Мора да ти дадат нешто, како сам ќе излезе плодот? Па на 11та недела не е баш мал за да можи сам да излезе, по мое мислење мора нешто да ти дадат, или киретажа.
    Не можеш да одеш на второ мислење и кај друг доктор?
     
  20. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    23
    Кај две бев истото ми го рекоја. Организмот да се изборел сам и да го исфрлел плодот. Во понеделник ќе одам кај матичната а до тогаш ќе видам можеби ќе излезе самото.