1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Инаку ми рече 11 гестациска недела а детето имало 8 недели тоа не разбрав што значи
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.274
    Допаѓања:
    73.921
    Пол:
    Женски
    На 8ма нед кога си била запрело да се развива... Иако си била 11та, бебето останало на 8ма. Може и затоа рекле само ќе се исчисти, дека во 8ма е помало...
     
  3. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Да ама од 8 ма недела ако му запрело срцето, дури вчера имав крварење?
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.014
    Допаѓања:
    157.285
    ке се изчиститш сама
    затоа и те оставаат
    у најголем случај само се чисти телото па остават затоа
    у мегувреме ке те следат
    ако се појаве обилно крварење со оогромни болки посети болница
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  5. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Фала ти на советите. Пред еден час имав големи болки и падна месо големо 4 цм и добив нормална менструација со црвена крв, па ќе видам што ќе биде до понеделник. Се надевам ќе ме упатат да ги проверам хормоните. Само би сакала да прашам дали пред следна бременост треба да се испитам хормонално целосно за да нема повторно абортус?
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.014
    Допаѓања:
    157.285
    Разговарај со гинекологот што ке ти препорача да испитуваш з анаредна бременост
    Ако си во странство мислам дека нема да ти испитаат ниѓто него ке ти речат дека генетски не бил ок ембрионот и затоа се десило тоа што и е вистина
    Пушти мозокот у лер за месец два пробајте пак и со добра мисла се ке биде ок
     
  7. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Точно така. Не знаеја да ми кажат причина зошто се случило и не можело да се испита. Ама би сакала да знам дали е до мене и дали да внимавам повеќе на нешто следниот пат
     
  8. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.157
    Пол:
    Женски
    Идентично беше кај мене, по менс. бев 11та недела а развојот запрел на 7+4, само што јас не ни имав крварење и мораше киретажа да правам. Секако подобра опција е да се исчисти само од себе. Ќе отидеш да те видат на ехо дали е све исчистено, можеби и бета да провериш. Во однос на испитувања јас правев генетски мутации, брисеви, пратија во ману примерок од плодот (меѓутоа ништо посебно немаше во рез), спермограм направи сопругот и сеа чекам да ми се стабилизира циклусот за да проверам хормони ама се ова беше на мое барање, матичниот ми рече дека нема потреба ништо да се прави туку си настанала природна селекција. Во главном се беше во ред со резултатите освен некои генетски мутации што сум ги имала ама јас веќе имам едно дете родено здраво право, така да кај двајца гин. одам паралелно и немаат точен одговор зашто се случило.
    Ти посакувам побрзо и полесно закрепнување, се ќе биде во ред. :hug:
     
  9. Bulka12

    Bulka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pvo zal mi e za toa sho ti se sluchi,
    jas imav slichna situacija.
    Bev bremena 11 nedela, no koga bev na eho mi kazaa deka plodot zastanal da se razviva okolu 8 nedeli.
    Dobiv bolki iskrvariv i teloto go isfrli plodot.
    Vo stranstvo poveke preporachuvaat prirodno da se isfrli, odkolku kiretaza i tableti.
    Pozz
     
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Znam deka toa e praktika vo stranstvo, ama jas vo MK ne pominav bas dobro so vakva metoda. Plodot se isfrli posle nenormalni bolki i machenje (bez inekcija apce ili nekakva indukcija) i ostanaa placentarni masi i pak morase kiretaza.
     
  11. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    Истото и мене ми се случи имав спонтан абортус во 9та недела,плодот се исфрли на ехо беше потврдено ама имаше плацентарни маси и мораше киретажа. Исто така бев со многу јаки болки и крварење.
     
  12. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Моментално имам менструација нормална. Ќе може ли покрај менструацијава да се види дали има останато нешто внатре?
     
    На Bonnie Top му/ѝ се допаѓа ова.
  13. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    И јас сношти добив јаки болки и падна дел од мене околу 4 цм беше и сега имам нормална менструација. Цело време се прашувам што згрешив и дали е до мене. Немав никакви проверки пред да забременам а забременив после 1 година обидување. тоа ми беше прва бременост. Вас ви ги кажаа ли причините зошто се случило тоа? Инаку последна проверка на ехо ми беше во 8мата недела и наредно требаше на 12та и ете меѓувреме тоа не се развивало и умрело. И во мк ли на толку дого растојание прават проверки?
     
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Znaci istovo st go kazuvaa, mene mi se sluci. Bev na kontrola za srceva akcija, imashe i taman za skrining mi dade upat za na gak, vo 11+ prokrvarev. Ne ni stignav do skriningot, koga konecno potvrdija deka e mrtov plod, ne mi dadoa nishto, zosto bese vikend, nemoj da im se rasipe dezursrvoto na gospodata na drzhavnive. Me pratija doma so ketonal. Posle isfrlanje na plodot mi tesece epten gadna smrdliva krv duri i itno otidov i moraa da me docistat, da ne fatam sepsa. Bar neso da dadea apcinja, kapki za isfrlanje, oni ne, nishto. Machenje e toa. Inaku i mene mi vikaa prirodna selekcija ama ispadna deka mutacii imam, pa so terapija od transfuziolog bev do sega. I tuka se kontrolite na 4 nedeli inaku. Ne si zgreshila, ne e do tebe, nemoj taka so takvi obvinuvanja koj sebe, ne si stavaj tovar na psiha.
     
  15. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    23
    Може ли да ми кажеш кога ти ги правеа испитувањата потоа и што се ти испитаа па дозна дека имаш мутации. За да знам што да им барам ваму да ми испитаат оти овие се толку ладнокрвни и незаинтересирани што нема ништо да ми проверат
     
  16. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    Да кај мене и покрај обилното крварење се виде дека има останато парчиња.
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.705
    Допаѓања:
    4.274
    многу ми е жал, твојата приказна ме потсети на мојата. и јас го изгубив моето прво бебе во 18 та недела и буквално поминував низ пекол, не знам колку пати ми се случуваше да заплачам на работа и каде не... јас утеха најдов во физичка активност, гледај да не се затвараш дома и дај си време колку што ти е потребно. мојата болка се намали драстично кога останав повторно бремена, сега имам 2 годишна ќеркичка фала богу, ама до ден денес си мислам и на тоа бебе :/
     
    На Baby warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    27.450
    Пол:
    Женски
    Извини што улетувам, генетски мутации се испитуваат преку крв.
    Сега не знам како е во странство, ама тука дава упат матичен гинеколог или на приватно.
    Потоа трансфузиолог според мутациите препишува терапија.
    Не сум бремена ама јас си испитав да си знам.
     
  19. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    2.243
    Пол:
    Женски
    Brisevi, nov pap, torch i mutacii pravev po prviot abortus, po vtoriot plus pravevme kariotipi, spermogram za mazh mi i spermokultura i antitela.
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MikaV

    MikaV Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Здраво, 9 недела сум но, ембрионот не се развива. Ми рекоа да почекам неделава ќе треба да добијам. Прашањето ми е кога почнавте да крварите? Колку време отприлика треба за да почне организмот да го исфрла плодот.
    Исто така ми рекоа дека ако не добијам за една недела може да ми дадат апчиња. Јас одбив киретажа. Тука во клиниката ми нудеа некоја киретажа со вакум за да можат генетски да го испитаат плодот. Ме фати страв, не прифатив. Има некој такво искуство?