1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.716
    Допаѓања:
    2.236
    Пол:
    Женски
    Nisto. Ili ke ti dadat apcinja za cistenje ili klasicna kiretaza, toa se procedurite.
     
  2. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Nisto zastrasuvacki ne e, dva pati minev nis taa procedura. Zavisno koja nedela si ili so apcinja ke se iscistis sama ili kiretaza.
     
  3. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Od vcera 8 nedela
     
  4. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Dali se vo eden den sw zavrsuva
     
  5. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.156
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на киретажа, да во еден ден завршува, за 2 саати ќе те пуштат дома да си одиш.
     
  6. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Podobro e so apcinja ako moze, toa pravi procenka doktorot vo zavisno od golemina na plodot. Jas dva pati so kiretaza bev i pominav dobro
     
  7. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.326
    Допаѓања:
    6.805
    Пол:
    Женски
    После медикаментозен абортус, колку дена крваревте?
    И дали денот на исфрлање на плодот имавте обилно крварење?
    Пс: имав мисед и се одлучив на ова.
     
  8. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.156
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што поминуваш низ оваа состојба, ти посакувам побрзо да пребродиш и да се радуваш на здрава и успешна бременост.
    Јас бев со киретажа па немам баш лично искуство за медикаментозен аб. ама другарка ми беше со медикаментозен пред месец и пол и она ми кажа дека денот кога го исфрлила плодот и следниот ден имала обилно крварење и јаки болки, слабо крварење имала 8 дена. Споредбено со мене физички закрепна побрзо и си доби циклус на време.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.709
    Пол:
    Женски
    Normalno e, ke ti dadat i kapki, jas po dve dozi piev iako so kiretaza, bitno e dobro da se iscisti. Ako te zagrizuva i e mnogu obilno krvarenjeto i ponatamu, potrebno e na lekar da se obratis
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.326
    Допаѓања:
    6.805
    Пол:
    Женски
    Немам обилно крварење, да не речам како прв ден менструција може ни толку, затоа ме интересираа искуства.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MikaV

    MikaV Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше многу обилно првите 5-6 саати. После тоа се намали.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  12. I.Ta

    I.Ta Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo, denes bev na lekar bebeto prestanalo da ima srce, 11 nedela sum
    E sega maticniot sabajle mi kaza da se napravi kiretaza i da se odnese vo manu, a vo gak dvajca doktori mi rekoa so medikamemten abortus so tableta
    Sto e podobro, koj nacin ve molam za mislenje preplalav denes cel den :(
     
  13. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.156
    Пол:
    Женски
    Многу многууу ми е жал што поминуваш низ оваа ситуација.. исплачи се нека ти олесни, со тек на време се намалува болката.
    Јас пред 4 месеци бев на киретажа, интервенцијата е рутинска и завршуваш за 15мин, за 2 саати веќе ќе те пуштат дома. Од резултатот во ману не очекувај многу, затоа што ретко кој добил некое објаснување зашто настанал абортусот. Ако ти предлагаат од ГАК медикаментозен аб. јас би ги послушала. Да сум сега со овој ум дефинитивно би одбрала медикаменозен абортус.
     
    На Hygge-girl и I.Ta им се допаѓа ова.
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.716
    Допаѓања:
    2.236
    Пол:
    Женски
    Од Ману можеш само да дознаеш дали било со синдром или не, повеќе од тоа нема да дознаеш. Јас така исто инсистирав и немаше синдром, а зошто имав абортуси ден денес никој не знае, препишаа на мутации. Јас се одлучив за киретажа заради ова, сега да се навратам веројатно би пробала со медикаментозен. Знам и мојата матична не беше за медикаментпзен а во Систина ме советуваа да одам на ГАК за медикаментозен, за да нема гребење. Како и да одлучиш, со лесно да биде, жалам што поминуваш низ ова, боли во душа. Собери сила и правец на испитувања едно по едно дур ди дојдеш при себе. По медикаментозен можеш одма да пробуваш, по киретажа 3-6м. Но мој совет, прво испитајте се, може ќе треба терапија од типот на аспирин пред бременост, клексан во бременост и слично.
     
    На I.Ta и Joanna28 им се допаѓа ова.
  15. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.326
    Допаѓања:
    6.805
    Пол:
    Женски
    Јас пред неколку дена исто се одлучив за медикаментозен како најнеинвазивна метода, поради истата причина…
    Болки јаки имав 2/3 часа.
     
    На I.Ta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nila22

    Nila22 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво вчера бев на плеглед и д-р ми кажа одлепена плацента и срцева реакција прекината во
    10+3, а јас вчера правев 12+2. Утре одам на киретажа и ве молам за искуство дали е поминато многу време или има некој искуство како оваа ,и дали поминало без последици за во иднина. До вчера примав терапија бев инвитро.
     
  17. Vanila&argan

    Vanila&argan Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што треба да поминеш низ сето ова. Кај мене исто снемало срцева реакција во 8 +4 недела а јас дознав во 10. Ме направија класична киретажа со гребење, ми рекоа дека помалку гребеле и дека ќе имам повеќе крварење со парчиња, затоа што ми беше прва бременост, за да не оштетат нешто. После на контрола се’ беше во ред. Не плаши се од процедурата, се’ ќе помине како што треба. Те гушкам.
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nila22

    Nila22 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Фала многу за споделеното искуство,и за дадената подршка која и многу ми значи:l:. Се надевам на најдоброто но сепак постои страв за поматаму .
     
    На Vanila&argan му/ѝ се допаѓа ова.
  19. I.Ta

    I.Ta Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Може некој да сподели искуство со медикаментозен абортус колку дена се крвари, јас веќе скоро и да немам крв а веќе е 4 ти ден
    Првиот ден имав ептен обилно крварење ама после од следниот ден почна да се намалува
    Дали е нормално ова?? Во гак ми рекоа дека ќе има крварење од недела до три недели плус и капки пијам уште, ама незнам дали да ја завршам терапијата со капките па да одам на лекар или порано да одам?
     
  20. srccc.saddd

    srccc.saddd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    И кај мене ми констатираа плод без срцева акција од 8 недела, а веќе 13 требаше да бидам. Утре ќе одам на медикаментозен абортус. Со лесно на сите нека ни е. Како Господ никој не е
     
    На I.Ta му/ѝ се допаѓа ова.